Precyzyjne leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

Precyzyjne leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

W trakcie badania poprzedzającego leczenie endodontyczne używa się mikroskopu najnowszej generacji. Badanie pod mikroskopem jest niezbędne, aby zabieg przeprowadzić w pełni profesjonalnie, ponieważ potencjalny ząb może mieć nawet pięć kanałów korzeniowych, które dla ludzkiego oka pozostają ukryte. Mikroskop użyty w leczeniu endodontycznym pozwala na zlokalizowanie wszystkich ujść kanałów.

Doświadczeni lekarze Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha i używana przez nich zaawansowana technologia to klucz do sukcesu skutecznego leczenia endodontycznego. Dzięki użyciu mikroskopu stomatologicznego z reguły wystarczy zaledwie jedna wizyta w Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha do przeprowadzenia całkowitego leczenia kanałowego zęba.

Korzyści płynące z prawidłowo wyleczonego endodontycznie zęba są niebagatelne. Przede wszystkim pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej. Aby efekt ten wzmocnić często stosujemy po leczeniu wkłady z włókna szklanego. Zastosowanie ich zapewnia odbudowywanemu zębowi trwałość oraz naturalny wygląd. Taki ząb może też stanowić solidny zrąb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych.

W ramach nowoczesnej endodoncji opieramy się w naszym Centrum na wypróbowanych oraz nowych metodach leczenia. Najwyższą jakość leczenia możemy zapewnić używając specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu przeprowadzamy leczenie endodontyczne w każdych warunkach anatomicznych.

Więcej informacji:

Czy endodoncja mikroskopowa jest skuteczna?

Narzędziem, które w dzisiejszych czasach jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym uniknięcia ryzyka powikłań jest mikroskop. Dzięki jego zastosowaniu endodonta może dokładniej oczyścić kanały zębowe, precyzyjnie je wypełnić, a także wyciągnąć z korzenia złamane narzędzia zostawione przez stomatologa, który nie miał dostępu do mikroskopu.
Doświadczenie, spokój, pewność i precyzja ruchów naszych endodontów w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, zwiększa szansę na sukces leczenia w przypadkach przez innych dentystów uznanych za beznadziejne. To daje nam pewność, że prace endodontyczne zostaną wykonane wzorowo, a spodziewane efekty zadowolą nawet najbardziej wymagających Pacjentów Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha.
W Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha zabiegi endodontyczne przeprowadzane są pod mikroskopem oraz z zastosowaniem koferdamu.
Mikroskop zabiegowy daje znaczne powiększenie obrazu pola zabiegowego,
co w konsekwencji gwarantuje możliwość wykonania zabiegów takich jak:
• odnalezienie ujść dodatkowych kanałów,
• udrożnienie kanałów zobliterowanych,
• prawidłowe opracowanie kanałów o nietypowej budowie anatomicznej,
• usuwanie z kanałów korzeniowych złamanych instrumentów endodontycznych,
• usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych, cementów wypełniających kanał korzeniowy,
• zamknięcie perforacji dna komory oraz kanału korzeniowego,
• leczenie resorpcji wewnętrznej i zewnętrznej,
• wykonywanie zabiegów chirurgii endodontycznej (resekcja),
• oraz wielu innych precyzyjnych zabiegów wymagających dobrej widoczności i oświetlenia.

Jak przebiega leczenie kanałowe w mikroskopie?

Do przeprowadzenia takiego wykorzystuje się duże powiększenie przy użyciu mikroskopu Leica, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe oczyszczenie kanałów korzeniowych z resztek miazgi i bakterii. Mikroskop pozwala zlokalizować wszystkie kanały w leczonym zębie oraz dokładnie wyczyścić nawet te niedrożne bądź zakrzywione. Leczenie w mikroskopie nie niesie ze sobą żadnych niedogodności dla pacjenta, daje natomiast lekarzowi nowe możliwości terapeutyczne pozytywnie wpływając na jakość wykonywanych zabiegów.
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego niezwykle istotne jest ustalenie długości roboczej kanału korzeniowego. Stosując w tym celu endometr NSK IPEX II do elektronicznego pomiaru długości kanału, uzyskuje się bardzo precyzyjny efekt. Polega ono na mechanicznym i chemicznym opracowaniu kanału korzeniowego przez stomatologa. Lekarz ma do dyspozycji nowoczesne narzędzia maszynowe oraz ręczne (niklowo-tytanowe), jak również sprawdzone płyny do irygacji.
Kolejnym etapem jest wypełnianie kanałów korzeniowych metodą kondensacji bocznej gutaperki oraz najnowszą metodą trójwymiarowego wypełniania kanału rozgrzaną gutaperką za pomocą systemu META BIOMED E&Q MASTER. Po wypełnieniu kanału, a także w trakcie samego zabiegu, pomocna jest nowoczesna diagnostyka – komputerowe zdjęcia RTG, które pozwalają skutecznie ocenić efekt leczenia.
W Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu zabieg kanałowego leczenia zębów wykonuje się przy użyciu koferdamu, to znaczy cienkiego arkusza naturalnej gumy, służącego do izolacji pola zabiegowego.
Leczenie zębów z użyciem koferdamu to wygoda dla Pacjenta i stomatologa, ponieważ:
• zapobiega połknięciu narzędzi/instrumentów dentystycznych,
• przeciwdziała powstawaniu mechanicznych/chemicznych zranień błony śluzowej jamy ustnej w trakcie zabiegu,
• izoluje pole zabiegowe przed wilgocią oraz bakteriami, co wywiera ogromny, pozytywny wpływ na końcowy wynik leczenia.
Centrum Stomatologii wyposażone jest w mikroskop, radiofizjograf wykonujący najwyższej jakości komputerowe zdjęcie rentgenowskie oraz profesjonalny sprzęt niezbędny do kanałowego leczenia nawet najbardziej skomplikowanych przypadków, w tym do udrażniania zobliterowanych kanałów oraz usuwania złamanych w kanałach instrumentów stomatologicznych.
Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Ząb nawet z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma zazwyczaj korzystne rokowanie. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian widać już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu rtg.
Najczęściej prawidłowo wyleczony kanałowo ząb wypełnia się materiałem kompozytowym.
W przypadku małej ilości tkanek zęba po leczeniu ząb może wymagać odbudowy protetycznej w formie wkładu koronowo – korzeniowego i korony.

Kiedy wybrać leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Dokładność, jaką daje leczenie kanałowe pod mikroskopem, sprawia, że zabieg ten sprawdza się w szczególnie trudnych przypadkach, podczas których zawodzą tradycyjne metody.
1. Anatomia zęba a leczenie kanałowe pod mikroskopem
Wśród powodów wyboru leczenia kanałowego pod mikroskopem są przede wszystkim te związane z budową zębów, odbiegającą od uznanej normy, a komplikującej tradycyjne leczenie. Za sprawą mikroskopu możliwe jest powiększenie pola zabiegowego i dostrzeżenie m.in. szczegółów takich jak przewężenia i obliteracje kanałów zębowych, a w efekcie opracowanie kanałów na całej ich długości.
2. Anatomiczne przypadki do leczenia kanałowego pod mikroskopem:
• wąskie kanały,
• niedrożne kanały (na skutek zarośnięcia kanałów np. u osób starszych lub przewężenia wybranych odcinków),
• zakrzywione korzenie (bardzo częste w przypadku zębów wielokorzeniowych, trzonowców, w tym ósemek, gdzie dostęp do zęba jest wyjątkowo utrudniony.
- leczenie kanałowe ósemek podejmuje się, gdy brak sąsiednich zębów oraz gdy ósemka ma stanowić podparcie protetyczne),
• niewidoczne dodatkowe kanały (charakteryzują się one tym, że są cienkie a ich przebieg niestandardowy; wyzwaniem jest nie tylko ich opracowanie, ale przede wszystkim zlokalizowanie, które jest podstawą skutecznego leczenia).
Mikroskop pozwala w sposób miarodajny ocenić wygląd wnętrza zęba. To zaś przekłada się na sukces leczenia kanałowego i uniknięcie konieczności jego ponownego wykonania (wówczas tym bardziej powinno ono być przeprowadzone pod mikroskopem).

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja