Higiena implantologiczna

Zasady higieny jamy ustnej dla Pacjentów z implantami

Właściwa higiena uzupełnień protetycznych na implantach jest bardzo ważna. Utrzymanie zębów w czystości zapewni nie tylko estetyczny wygląd, ale przede wszystkim, pozwoli uniknąć stanu zapalnego wokół implantu (tzw. periimplantitis), co w konsekwencji może doprowadzić do obniżenia się linii dziąsła, zaniku kości i odsłonięcia powierzchni implantu. W przypadku wieloletnich zaniedbań
i permanentnego stanu zapalnego może dojść nawet do utraty implantu.

Zaraz po zabiegu

Nie płukać ani nie stosować płukanki do ust przez przynajmniej 24 godziny, natomiast zęby ostrożnie szczotkować. Szczoteczki używaj ostrożnie i delikatnie, ale czyszczenie zębów należy przeprowadzać bardzo dokładnie. Czysta jama ustna przyspiesza gojenie.

Czyszczenie zębów szczoteczką

Szczotkując zęby, powinno się stosować dwuetapowy system, należy szczotkować zęby od góry do dołu, a następnie od dołu do góry to pomaga usunąć wszelkie pozostałości pokarmu, które mogły utkwić w elementach aparatu. Szczotka powinna zostać ułożona w standardowej, poziomej pozycji. Zęby i dziąsła powinny być czyszczone za pomocą kolistych ruchów.

Szczególnie polecane są szczotki elektryczne – usuwają więcej płytki nazębnej niż tradycyjne szczotki manualne. Obecnie na rynku dostępne są również szczotki elektryczne z końcówkami przeznaczonymi dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Warto wyposażyć się również
w irygator – usuwa płytkę nazębną z miejsc wokół aparatów i linii dziąseł przy wykorzystaniu strumienia znajdującego się pod ciśnieniem wody.

W trudno dostępnych miejscach pomocne może być użycie wyciorków, szczoteczek jednopęczkowych oraz nici dentystycznej. Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych pozwala doskonale oczyścić trudno dostępną płytkę bakteryjną.

Nitka Super Floss wyposażona została w sztywny koniec, który ułatwia wprowadzenie nitki pod łuk aparatu. Puszysta część nitki oczyszcza płytkę wokół zamka, natomiast standardowa część nitki oczyszcza płytkę między zębami.

Warto wyposażyć się również w irygator – usuwa płytkę nazębną z miejsc wokół aparatów i linii dziąseł przy wykorzystaniu strumienia wody pod ciśnieniem.

Wizyty kontrolne

Istotnym elementem właściwej profilaktyki są również okresowe wizyty kontrolne: raz na pół roku. Ważne jest natomiast, aby przegląd ten przeprowadzał lekarz zajmujący się implantami, a nie stomatolog ogólny

Podczas kontroli po leczeniu implantologicznym stomatolog ocenia:

  • stan implantu,
  • pracę protetyczną (korony, mostu lub protezy).

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja