Endodoncja- leczenie kanałowe

Endodoncja

Leczenie endodontyczne nazywane inaczej leczeniem kanałowym zęba i uznane jest za jedyną metodę leczniczą w sytuacji, kiedy miazga zęba (nerw zęba) zaatakowany został przez drobnoustroje, tworząc nieodwracalny stan zapalny. Wielu osobom sytuacja ta kojarzy się z bólem, nieprzyjemnymi doznaniami, a często również z utratą zęba.

Leczenie endodontyczne polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.

W zakresie leczenia endodontycznego w Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu wykonujemy:

Pierwotne leczenie kanałowe w przypadku zapalenia i zakażenia lub martwicy miazgi zęba

1. Leczenie biologiczne (odwracalne) miazgi
W przypadku wystąpienia początkowego (odwracalnego) zapalenia miazgi istnieje możliwość leczenia biologicznego. Podczas wizyty usuwana jest przyczyna choroby, którą zwykle jest próchnica. Następnie ubytek zostaje zabezpieczony specjalnym preparatem leczniczym oraz ostatecznym wypełnieniem. Metoda ta daje ogromną szansę zachowania żywego zęba. Regularne przeglądy stomatologiczne umożliwiają wykrycie już na wczesnym etapie zmian, nie doprowadzając do stanów zapalnych.

2. Leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi

Nieodwracalne zapalenie miazgi powstaje w wyniku toczącego się przez dłuższy czas stanu zapalnego. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi z komory i kanałów korzeniowych. W dalszej kolejności, podczas leczenia przy pomocy narzędzi maszynowych i antyseptycznych płukanek kanały ulegają poszerzeniu oraz intensywnemu odkażeniu. W celu prawidłowo przeprowadzonego zabiegu ważna jest izolacja pola zabiegowego od dostępu śliny za pomocą koferdamu. Kanały kolejno szczelnie są wypełniane przy użyciu specjalnych materiałów. Komfort leczenia zapewniony jest poprzez podanie pacjentowi znieczulenia, które likwiduje doznania bólowe.

3. Leczenie martwicy miazgi lub zgorzeli
Leczenie martwicy miazgi lub zgorzeli polega na usunięciu martwiczych tkanek, poszerzeniu kanałów oraz zastosowaniu silnych środków odkażających. Leczenie takiego zęba jest bardziej skomplikowane, ze względu na to, że zazwyczaj patologicznie zmieniona została już okolica okołowierzchołkowa, gdzie rozwijające się bakterie mogą stanowić zagrożenie dla całego organizmu. W przypadku nie podjęcia leczenia w odpowiednim momencie może dojść do powikłania w postaci ropnia. Konieczne jest jest wówczas chirurgiczne nacięcie i/lub podanie doustnie antybiotyków

4. Leczenie zapaleń tkanek okołowierzchołkowych
Leczenie zapalenia tkanki okołowierzchołkowej (tkanki otaczającej korzeń zęba) przebiega podobnie jak leczenie w przypadku opisanej wyżej martwicy miazgi, często wymaga jednak zdecydowanie większej liczby wizyt i znacznego rozłożenia ich w czasie - np. co 3 miesiące i regularnej kontroli radiologicznej.

Powtórne leczenie kanałowe - w przypadku utrzymujących się dolegliwości bólowych, przewlekłego stanu zapalnego kości lub przed planowanymi pracami protetycznymi

Ponowne leczenie kanałowe przebiega podobnie do pierwotnego, choć dość często bywa znacznie bardziej skomplikowane, głównie z uwagi na jego nietypowość. Pierwszym krokiem po dokonaniu dokładnej analizy przypadku jest ponowne otwarcie zęba. Następnie stomatolog udrażnia kanały przy pomocy mikroskopu. Dalsza część zabiegu przebiega tak jak normalne leczenie endodontyczne - do opracowanych kanałów przygotowanego zęba wprowadzany jest materiał wypełniająco-uszczelniający, następnie ząb jest odbudowywany za pomocą wypełnienia bądź odbudowy protetycznej.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

Podczas opracowywania kanałów korzeniowych - szczególnie zakrzywionych lub niedrożnych - może zdarzyć się powikłanie w postaci złamania narzędzia kanałowego. Fragment narzędzia (pilnika) zaklinowuje się podczas próby jego wycofania. Podstawowym problemem wynikającym z obecności złamanego narzędzia jest brak możliwości udrożnienia kanału - a tym samym właściwego opracowania, oczyszczenia i wypełnienia. W zębie ze złamanym narzędziem wciąż są bakterie, których pozostawienie niesie za sobą ryzyko niepowodzenia leczenia endodontycznego.
Złamane narzędzie wymaga usunięcia - co najczęściej jest procedurą trudną i nie zawsze kończy się powodzeniem. Z tego względu do usuwania większości pozostawionych w kanale instrumentów potrzebne są odpowiednie umiejętności i sprzęt - czyli przede wszystkim mikroskop zabiegowy i urządzenie ultradźwiękowe z zestawem specjalistycznych końcówek.

Udrażnianie zobliterowanych ("zamkniętych") kanałów korzeniowych

Warunkiem powodzenia zabiegu endodoncji jest opracowanie kanałów korzeniowych zębów na całej ich długości - dlatego niedrożne kanały stanowią istotną trudność w leczeniu i często wymagają wspomagania obrazem mikroskopowym.
Zmiany zwyrodnieniowe miazgi związane z wiekiem lub procesem chorobowym to najczęstsze przyczyny niedrożności kanałów. W wyniku zmian wstecznych zachodzących w miazdze na skutek przewlekłego stanu zapalnego dochodzi do odkładania złogów wapniowych wewnątrz kanału korzeniowego, prowadząc do stopniowego zmniejszania jego światła czyli niedrożności.

Zamykanie perforacji kanału preparatem MTA

Perforacja zęba jest powikłaniem, które może być spowodowane procesem próchnicowym, resorpcją lub jatrogennym działaniem stomatologa podczas opracowywania kanałów korzeniowych w trakcie leczenia endodontycznego. Do tego powikłania dochodzi najczęściej w kanałach o dużym stopniu zakrzywienia lub niedrożnych.
Powodzenie w leczeniu perforacji zależy przede wszystkim od jej rozległości i lokalizacji - przy czym uszkodzenia ściany kanału wymagają zamknięcia dedykowanym preparatem MTA przed ostatecznym wypełnieniem. Ze względu na precyzję takiego zabiegu, wykonuje się go w odpowiednim powiększeniu przy użyciu mikroskopu stomatologicznego. Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu wyposażone jest w najnowszej klasy mikroskop zabiegowy umożliwiający pracę w dużym powiększeniu oraz urządzenie ultradźwiękowe firmy EMS.

Więcej o leczeniu endodontycznym

Leczenie endodontyczne jest specjalistycznym postępowaniem koniecznym w przypadku powikłań choroby próchnicowej. Polega na usunięciu zainfekowanych tkanek miazgi zęba i bakterii z labiryntu kanałów korzeniowych wypełniających zarówno koronę, jak i korzeń zęba.

Leczenie endodontyczne w Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha – inaczej leczenie kanałowe – stosujemy w sytuacji, gdy dochodzi do zapalenia miazgi (potocznie zwanej nerwem). Najczęściej objawia się to silnym bólem, choć może przebiegać bezobjawowo. Chora miazga otwiera dalszą drogę do zakażenia tkanek otaczających ząb, co prowadzić może do chorób tak odległych narządów jak stawy, nerki czy nawet serce (choroby odogniskowe).

Aby infekcja nie rozprzestrzeniała się, niezbędne jest usunięcie chorej miazgi drobnoustrojów z systemu kanałowego. Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zakażonych tkanek, oczyszczeniu kanałów zęba, ich prawidłowym ukształtowaniu, a następnie szczelnym wypełnieniu biokompatybilnym materiałem.

Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu przywiązuje ogromną wagę do rozwiązań, które umożliwiają skuteczne przywrócenie funkcji naturalnym zębom pacjenta. Dzisiejsza endodoncja dzięki zastosowaniu zaawansowanych urządzeń diagnostycznych, mikroskopu, oraz precyzyjnych technik wypełniania kanałów.

Z punktu widzenia endodonty szybkie postawienie diagnozy i prawidłowe wykonanie leczenia możliwe jest tylko przy użyciu nowoczesnego sprzętu, który z jednej strony pozwoli właściwie rozpoznać stopień zaawansowania choroby, a z drugiej precyzyjnie leczyć i uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja