Nowoczesne metody leczenia

Co oferujemy?

W Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu zapewniamy leczenie periodontologiczne z wykorzystaniem urządzeń i narzędzi pozwalających na stosowanie nowoczesnych i sprawdzonych procedur z zakresu leczenia schorzeń przyzębia.

Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha oferuje:

  • konsultacje periodontologicze,
  • diagnostykę radiologiczną,
  • leczenie stanów zapalnych dziąseł i błon śluzowych,
  • badania histopatologiczne,
  • kiretaże otwarte,
  • kiretaże zamknięte,
  • odbudowę tkanki kostnej,
  • szynowanie rozchwianych zębów.

System wizyt i opieki periodontologicznej

System wizyt i opieki periodontologicznej

W Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha opracowaliśmy specjalny system wizyt, umożliwiający wykrycie najwcześniejszych objawów choroby, a także pozwalający na kontrolowanie postępów leczenia. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zauważyć problem odpowiednio wcześnie, wdrożyć leczenie i kontrolować jego postępy. Gabinet profilaktyki to miejsce, w którym przeprowadzane są zabiegi higienizacyjne pozwalające zapobiegać powstawaniu chorób przyzębia oraz leczyć początkowe zmiany zapalne. Wykwalifikowana higienistka stomatologiczna starannie oczyszcza powierzchnię zębów oraz korzeni z kamienia i osadu, a także udziela profesjonalnych porad dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej.
Osoby wymagające bardziej zaawansowanego leczenia kierowane są do lekarza specjalizującego się w dziedzinie periodontologii.

Jeśli mają Państwo problem z rozchwianymi zębami, możemy ustabilizować je poprzez połączenie specjalnymi szynami.

Skuteczność naszego leczenia podnosi praca w powiększeniu przy pomocy najnowszych rozwiązań optycznych, mikroskopu operacyjnego Leica M320 oraz lup stomatologicznych firmy Sandy Grendel. Pozwala to na zastosowanie wielu preparatów, których aplikacja wymaga ogromnej precyzji, a więc i pracy w powiększeniu.
W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne umożliwiające jeszcze bardziej precyzyjne oczyszczenie korzeni zębów. Podczas zabiegów chirurgicznych wykorzystywane są unikalne preparaty mające na celu odbudowę straconych tkanek.

Po leczeniu pacjenci objęci są systemem kontroli - wszystko po to, aby mogli się Państwo cieszyć jak najdłużej pięknym, zdrowym uśmiechem.

Zabiegi profilaktyczne i leczenie

INSTRUKTAŻ HIGIENY JAMY USTNEJ

Instruktaż higieny jamy ustnej obejmuje podanie szczegółowych informacji odnośnie sposobów właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania pacjenta, higienistka stomatologiczna dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia i przyzębia, jak i jego zdolności manualnych.
Uwzględniając problem oczyszczania gładkich powierzchni zębów, powierzchni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, higienistka doradza w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki i pasty do zębów oraz przyborów dodatkowych. Prezentacji środków służących do pielęgnacji jamy ustnej często towarzyszy demonstracja sposobu ich stosowania na modelach lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.
W ramach wizyty instruktażowej pacjent może uzyskać również porady dietetyczne i dotyczące profilaktyki fluorkowej.

SKALING NADDZIĄSŁOWY

Skaling naddziąsłowy jest to zabieg usunięcia twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami. Stosowane skalery najnowszej generacji, pozwalające na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych, są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.
Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierów fluorkowych.
Ma to na celu:

 zabezpieczenie zębów przed próchnicą;
 zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębowych.

SKALING PODDZIĄSŁOWY

Zabieg stosowany jest w przypadku obecności złogów kamienia położonych poddziąsłowo. Zwykle przeprowadzany jest łącznie ze skalingiem naddziąsłowym. Zastosowanie znajdują tu zarówno skalery ultradźwiękowe, jak i narzędzia ręczne tzw. kirety. U szczególnie wrażliwych pacjentów stosowane jest są preparaty znieczulające. Końcowym elementem zabiegu jest wygładzenie powierzchni korzenia (root planing) i nałożenie lakieru fluorkowego

PIASKOWANIE ZĘBÓW

Piaskowanie to zabieg usuwania osadu i przebarwień koron zębowych powstałych od kawy, herbaty, palenia tytoniu. Do tego celu służą aparaty powietrzno-proszkowe tzw. „piaskarki” – wyrzucające cienkim strumieniem mieszankę pyłu i wody pod dużym ciśnieniem, skutecznie likwidujące osady i przebarwienia, których nie można pozbyć się z pomocą szczoteczki do zębów. Na zakończenie czyszczenia zębów warto poddać się fluoryzacji. Piaskowanie to zabieg bezpieczny, niewskazany tylko w przypadku ostrych stanów zapalnych dziąseł.

SZYNOWANIE ZĘBÓW

Choroby przyzębia prowadza nierzadko do pojawienia się ruchomości zębów. W przypadkach, gdy komfort żucia jest wyraźnie ograniczony, stosuje się szynowanie zębów – łączenie pojedynczych zębów w blok, który wzmacnia rozchwiane zęby, zapobiega ich wyważaniu, wysuwaniu i przesuwaniu się. Zęby mogą być szynowane na pewien okres np. po zabiegach chirurgicznych lub na stałe. Znajdują tu zastosowanie:

 korony protetyczne zblokowane lub mosty;
 systemy szynujące;
 włókno szklane + materiał kompozytowy.
Wadą unieruchamiania zębów jest utrudnienie zabiegów higienicznych i pogorszenie estetyki.

KIRETAŻ ZAMKNIĘTY

Kiretaż zamknięty – wykonuje się u pacjentów, u których pojawiły się kieszonki przyzębne, których głębokość nie przekracza 5 mm. Jest to najczęściej wykonywany zabieg w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia. Ma on zastosowanie w przypadku obecności kieszonek przyzębnych (pogłębionych na skutek rozwoju paradontozy szczelin zawartych między dziąsłem a zębem).

Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego, m.in. resztek kamienia nazębnego zasiedlonego przez bakterie. Umożliwia to zlikwidowanie stanu zapalnego i zagojenie się rany. Jest to zabieg oczywiście wykonywany w znieczuleniu miejscowym, oszczędzający tkanki otaczające ząb oraz nie wpływający na ogólną kondycję pacjenta. Po oczyszczeniu kieszonek ustępują stany zapalne.

KIRETAŻ OTWARTY

Kiretaż otwarty stosuje się u pacjentów, u których pojawiły się kieszonki przyzębne, których głębokość przekracza 5 mm. Zabieg polega na przycięciu i odsłonięciu tkanek dziąsła, dzięki czemu lekarz uzyskuje dostęp do korzeni zęba i kości, które go otaczają. Korzeń zęba zostaje oczyszczony. Często jest konieczne zastosowanie preparatów odbudowujących tkanki zęba. Po zakończonym zabiegu, zszywa się miejsce wykonywania kiretażu. Zaletą tego zabiegu jest szybkie gojenie się rany pozabiegowej, minimalny dyskomfort dla pacjenta i dobry efekt estetyczny.

ZABIEGI PŁATOWE

Zabiegi płatowe znajdują zastosowanie w sytuacjach bardziej zaawansowanych postaci paradontozy, gdy na skutek postępu choroby doszło do zniszczenia tkanki kostnej pokrywającej korzenie zębów. Operacja płatowa pozwala na usunięcie ogniska zapalnego, po uzyskaniu dostępu do kości. Istnieje również możliwość wypełnienia ubytku kości specjalnymi materiałami wspomagającymi odbudowę tkanki kostnej.

STEROWANA REGENERACJA TKANEK PRZYZĘBIA I KOŚCI

Choroby przyzębia prowadzą do nieodwracalnej utraty tkanek otaczających ząb i nawet przy braku objawów ostrego zapalenia (zaczerwienienie, krwawienie, obrzęk dziasła) pozostają zmiany w postaci kieszonek przyzębnych i ubytków kości, co może prowadzić nawet do utraty zęba. Jedyną szansą dla takich zębów są metody sterowanej regeneracji tkanek i kości.
Techniki te, z powodzeniem stosowane w naszym Centrum Stomatologii dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć inżynierii materiałowej: błon zaporowych oraz materiałów wspomagających odbudowę tkanki kostnej pozwalają na skuteczną odbudowę utraconych lub zniszczonych tkanek.

ZABIEGI NA WĘDZIDEŁKACH

Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym, z którymi wiążą się nierzadko nieprawidłowości takie jak: wędzidełka położone zbyt blisko zębów, zbyt krótkie lub grube, mające szkodliwy wpływ na przyzębie, estetykę uzębienia, ustawienie zębów czy utrzymanie protez ruchomych. Korekta powyższych nieprawidłowości to przedmiot zabiegów na wędzidełkach: frenulektomii i frenulotomii.
Frenulektomia to prosty, wykonywany w znieczuleniu miejscowym zabieg podcięcia zbyt krótkiego wędzidełka zmniejszającego ruchomość jeżyka czy warg. Frenulotomia natomiast polega na wycięciu zbyt grubego i nieprawidłowo położonego wędzidełka, najczęściej wargi górnej, oraz przemieszczeniu go i wszyciu w odpowiednim miejscu.

ZABIEGI POKRYWANIA RECESJI DZIĄSEŁ

Recesja dziąsła jest to nieprawidłowość polegająca na obnażeniu korzenia zęba, prowadząca m.in. do zwiększonej wrażliwości zęba na zmiany temperatury, próchnicy korzenia, utrudnień w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz niedoborów estetycznych. Przyczyna powstawania recesji dziąsła nie jest do końca wyjaśniona, choć za główne czynniki sprzyjające uważa się płytkę nazębną, niewłaściwe szczotkowanie, zły zgryz. Leczenie chirurgiczne recesji dziąsła może przeprowadzone z zastosowaniem:

• uszypułowanego przesuwalnego płata;
• przeszczepu błony śluzowej;
• sterowanej regeneracji tkanek.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja