Centrum operacyjno-rehabilitacyjne chorób kręgosłupa

O Centrum

Zespół specjalistów Szpitala św. Wojciecha pomoże Państwu w zdiagnozowaniu przyczyny bólu oraz zaproponuje najlepszą ścieżkę leczenia.
Nasza oferta jest bardzo szeroka – od zabiegów osteopatycznych i fizjoterapeutycznych po endoskopowe operacje kręgosłupa.

Nasze usługi:

  • przezskórne zabiegi przeciwbólowe
  • leczenie operacyjne kręgosłupa
  • rehabilitacja pooperacyjna
  • rehabilitacja poszerzona o techniki osteopatyczne

Zespół

Nasz zespół tworzą doświadczeni lekarze, fizjoterapeuci oraz osteopaci, ściśle współpracujący ze sobą.
Dzięki temu możemy zaproponować Tobie kompleksową diagnostykę oraz dobranie optymalnego sposobu terapii.

dr hab. n. med. Łukasz Kubaszewski, prof. UM

specjalista ortopedii i traumatologii ruchu

Dowiedz się więcej >

Rehabilitacja

Trening głębokiej stabilizacji mięśniowej, trening priopriocepcji pozwala na uruchomienie aktywnych (mięśniowych) struktur chroniących kręgosłup przed przeciążaniami i sumującymi się mikrourazami, bezpośrednio powodującymi bóle kręgosłupa i bóle odkręgosłupowe.
Poprawa czucia głębokiego i powierzchownego w rejonie kręgosłupa pozwala na podwyższenie progu odczuwania bólu związanego z zaburzeniem czynności tkanek okołokręgosłupowych.

Trening i edukacja właściwego posługiwania się ciałem zmniejsza ryzyko nawrotu bólu kręgosłupa.

Mobilizacje (uwalnianie) mięśniowo-powięziowe:

zabieg2

Techniki rytmicznego napinania i rozluźniania tkanek miękkich związanych z segmentem/segmentami kręgosłupa na którym wykonano zabieg neurochirurgiczny:

zabieg1

Terapia blizn związanych z zabiegiem neurochirurgicznym. Pozwala to na poprawę elastyczności mięśniowo-powięziowo-więzadłowej i ma wpływ na poprawę ruchomości tkankowej i na zmniejszenie pobudzania zakończeń nerwowych

 

Rehabilitacja poszerzona o techniki osteopatyczne

Głównym celem terapii przedoperacyjnej jest poprawa zaburzonej lokalnej ruchomości tkankowej. Obejmuje ona głównie:

  • Normalizację ruchomości stawów tj. poprawę gry ślizgowej powierzchni stawowych oraz lokalne uwolnienie restrykcji ruchowych stawów kręgosłupa. Powoduje to zmniejszenie patologicznego czucia i bólu z zaburzonych czynnościowo i strukturalnie tkanek okołokręgosłupowych. Związane jest to z nieprawidłowym ustawieniem (napięciem) w obrębie stawów kręgosłupa i otaczających tkanek miękkich.
  • Mobilizacje (uwalnianie) mięśniowo-powięziowe (soft tissue release, myofascial release). Mobilizacje tkanek miękkich, ze szczególnym uwzględnieniem struktur powięziowych ( tkanki łącznej) uruchamiają połączenia tkankowe za pomocą m.in. tzw. mostków kolagenowych (cross-links). Podczas manualnych mobilizacji, dochodzi do mobilizacji warstw kolagenu obecnych w powięzi i tym samym do jej uelastycznienia. Powoduje to aktywizację fibrocytów do produkcji glikozaminoglikanów niezbędnych do prawidłowego uwodnienia włókien kolagenowych i zabezpieczenia prawidłowych odległości między poszczególnymi warstwami włókien na poziomie mikroskopowym. U Pacjentów z bólami kręgosłupa pozwala to poprawiać, bądź utrzymywać prawidłową mobilność w obrębie tkanek związanych z kręgosłupem. Wpływa to także na zmniejszenie pobudzania zakończeń nerwowych w strukturach tkankowych okołokręgosłupowych, które są najważniejszym źródłem bólu miejscowego w obrębie kręgosłupa czy promieniującego lub rzutowanego do barku i/lub kończyny górnej bądź pośladka i/lub kończyny dolnej.
  • Techniki rytmicznego napinania i rozluźniania tkanek miękkich związanych z okolicą korzenia nerwowego, stawów międzywyrostkowych oraz dysków segmentu kręgosłupa na którym doszło do uszkodzenia i z którego obserwuje się ewentualne promieniowanie bólu do kończyn, pozwalają na wykonanie lokalnego drenażu tkankowego. Poprawiają one lokalne krążenie, przyspieszając regenerację tkankową oraz zmniejszają obrzęk i stan zapalny tkanek. Ma to bezpośredni i natychmiastowy wpływ na zmniejszenie dolegliwości bólowych.
  • Terapię blizn związanych z poprzednio przebytym leczeniem neurochirurgicznym. Pozwala to na poprawę opisanej powyżej elastyczności powięziowej i ma wpływ na poprawę ruchomości tkankowej i zmniejszenie pobudzania zakończeń nerwowych.

Certyfikaty

c1-1 c21 c3 c4

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja