Narkoza

LECZENIE STOMATOLOGICZNE W NARKOZIE

Pacjentom szczególnie wrażliwym na ból i wykazującym lęk przed leczeniem stomatologicznym, proponujemy leczenie zębów w narkozie.

W ZNIECZULENIU TYM WYKONUJEMY ZABIEGI Z ZAKRESU:

 

  • chirurgii stomatologicznej
  • implantologii
  • stomatologii zachowawczej

 

KOMU SZCZEGÓLNIE POLECANE JEST PRZEPROWADZENIE ZABIEGU STOMATOLOGICZNEGO W NARKOZIE ?

Do przeprowadzania bez bólu większości zabiegów stomatologicznych w warunkach ambulatoryjnych wystarcza znieczulenie miejscowe.
Znieczulenie ogólne stosowane jest w warunkach gabinetu stomatologicznego dużo rzadziej, niż znieczulenie miejscowe.

Znieczulenie ogólne stosowane jest w uzasadnionych sytuacjach – np. jeżeli rozległość zabiegu jest znaczna, a czas trwania operacji trudny do przewidzenia.
Zasadniczo wskazaniami do wykonywania zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym są: uczulenie na środki znieczulenia miejscowego, utrudniony kontakt lub brak współpracy z pacjentem (np. niedorozwój umysłowy, zaburzenia psychiczne), ostre, rozlane stany zapalne w okolicy szczękowo-twarzowej (np. zapalenie okostnej, ropnie), w których miejscowe lub przewodowe znieczulenie nasiękowe nie wywoła efektu zniesienia bólu, a może przyczynić się do rozszerzenia procesu zapalnego.

Leczenie stomatologiczne w narkozie jest korzystnym rozwiązaniem w trudnych przypadkach, które wymagają czasu i są obarczone sporym ryzykiem bólu. Poza tym leczenie w znieczuleniu ogólnym stosowane jest także u niektórych dzieci, które są za małe na współpracę z lekarzem, mają zaawansowaną próchnicę , cierpią z powodu bólu, a ich stan uzębienia stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia całego organizmu. Zaniedbania w leczeniu doprowadzają do przewlekłych stanów zapalnych, przetok, ropni, zapalenia okostnej.

CZY O LECZENIU W NARKOZIE MOŻE DECYDOWAĆ TYLKO PACJENT?

O leczenie w narkozie pytają Pacjenci z różnych powodów. W przypadku sytuacji gdy mamy do czynienia z dentofobią, czyli panicznym lękiem przed zabiegami stomatologicznymi, często szukamy dla naszych Pacjentów alternatywnych i dodatkowych form znieczulenia, zamiast stosować bezpośrednio leczenie zębów pod narkozą. Czasem przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru znieczulenia uwzględnia się życzenie Pacjenta, o ile ryzyko znieczulenia nie jest większe niż samego zabiegu. Zasadniczo podstawą decyzji o leczeniu stomatologicznym w narkozie są wskazania lekarskie zależne od stanu zdrowia i potrzeb chorego.

WYWIAD

Przed przystąpieniem do właściwego leczenia, z Pacjentem lub jego prawnym opiekunem w przypadku dzieci lub osób, z którymi jest utrudniony kontakt, rozmawia anestezjolog, który kwalifikuje do zabiegu. Lekarz szczegółowo pyta o schorzenia, poznaje historię chorób oraz występowanie innych przypadłości, które mogą być ewentualnym przeciwwskazaniem – np. stwierdzone w wyniku testów uczulenia. W zależności od organizmu i indywidualnych predyspozycji wybudzanie może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Pacjent już 2 godziny po zabiegu odzyskuje pełną sprawność a przez 8-12 h po zabiegu jest pod pełną kontrolą naszych specjalistów na oddziale szpitalnym. Dodatkową formą wsparcia stosowaną przez anestezjologów jest premedykacja, czyli farmakologiczne uspokojenie, stanowiące przygotowanie do wprowadzenia Pacjenta w stan właściwego znieczulenia ogólnego.

OPIEKA MEDYCZNA + SPRZĘT I TECHNOLOGIA

Realizacja zabiegu stomatologicznego w narkozie wymaga spełnienia rygorystycznych i konkretnych warunków zarówno jeśli chodzi o wyposażenie gabinetu, sprzęt i kompetencje personelu.

W zależności od charakteru zabiegu może on być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, w przystosowanym do tego gabinecie Centrum Stomatologii lub bezpośrednio na bloku operacyjnym Szpitala św. Wojciecha.
W obu przypadkach w  zabiegu  biorą udział dwa zespoły – stomatologiczny i anestezjologiczny. Oprócz lekarzy – dentysty i anestezjologa,  obecne są też pomoce – asysta stomatologiczna i wykwalifikowana pielęgniarka anestezjologiczna towarzysząca przy znieczuleniu ogólnym. Niezależnie od miejsca przeprowadzania zabiegu w znieczuleniu ogólnym obowiązują te same standardy i zasady postępowania anestezjologicznego wobec Pacjenta. Sprawą nadrzędną jest bezpieczeństwo chorego i temu warunkowi podporządkowane są wszystkie inne.

Gabinet zabiegowy każdorazowo wyposażony jest w przygotowany do natychmiastowego użycia sprzęt do intubacji dotchawiczej i do prowadzenia wentylacji zastępczej u Pacjenta, źródło tlenu, dodatkowy ssak o dużej sile ssania (oprócz tego używanego na co dzień w gabinecie stomatologicznym) oraz aparaturę do monitorowania podstawowych parametrów życiowych.
Bezkonkurencyjna jakość sprzętu, którym dysponujemy oraz wysokie doświadczenie naszych lekarzy pozwalają na przeprowadzenie zabiegów w sposób możliwie najbardziej bezpieczny i profesjonalny.

Stomatologiczne leczenie w narkozie połączone jest z pełną opieką pozabiegową jaką gwarantuje Szpital.
To daje poczucie bezpieczeństwa  naszym Pacjentom ale i gwarancję tego, że jesteśmy jako zespół przygotowani na różne sytuacje, które mogą zdarzyć się w czasie zabiegu.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja