Leczenie dzieci

Dziecko u dentysty

Stomatologia dziecięca zajmuje się specjalistycznym leczeniem zachowawczym Pacjentów w wieku rozwojowym. Uwzględnia przy tym różne zachowania dzieci zależne od ich wieku oraz odmienną budowę ich zębów i narządu żucia.

Wśród wielu Rodziców panuje błędne przekonanie, iż zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo przecież i tak wypadną. Tymczasem powodów do leczenia mleczaków jest naprawdę wiele!

Oto kilka z nich:

 • próchnica zębów mlecznych przenosi się na zęby stałe;
 • zła kondycja zębów mlecznych może przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu;
 • przedwczesna utrata zębów mlecznych upośledza funkcje żucia i wpływa niekorzystnie na rozwój kości i mięśni twarzy;
 • chore zęby mleczne powodują dyskomfort i ból u dziecka;
 • nieestetyczny uśmiech, zwłaszcza u nieco starszych dzieci, może negatywnie wpływać na relacje z rówieśnikami.

Kiedy do dentysty z mleczakami?

Im wcześniej odwiedzimy z pociechą stomatologa dziecięcego, tym lepiej. Podczas rozwoju uzębienia mlecznego oraz w czasie jego wymiany, warto konsultować się ze specjalistą co 3-4 miesiące.
Systematyczne wizyty, wczesna diagnoza i szybko podjęte leczenie, pozwalają utrzymać zdrowe zęby mleczne oraz ich odpowiedniki, zęby stałe.

Nowoczesne metody i zaawansowany technologicznie sprzęt, umożliwiają nam przeprowadzenie bezbolesnego, w pełni komfortowego dla dziecka leczenia.

Leczenie zębów mlecznych a wady zgryzu

Zęby mleczne odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju prawidłowego zgryzu – utrzymują miejsce dla wyrzynających się zębów stałych oraz stanowią dla nich swoisty drogowskaz, punkt odniesienia.
Przedwczesna utrata mleczaka (z powodu rozwoju próchnicy czy urazu) może mieć negatywny wpływ na jego stałego odpowiednika. Ząb stały może wyrznąć się wcześniej lub z opóźnieniem, przyczyniając się do zaburzeń ortodontycznych.
Jeśli maluch zbyt szybko straci część zębów mlecznych, może wystąpić znaczne upośledzenie funkcji żucia, co niekorzystnie oddziałuje na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka. Zatem konsekwencje lekceważenia chorób związanych z uzębieniem mlecznym mogą być naprawdę poważne!

Profilaktyka

Profilaktyka i wczesne leczenie choroby próchnicowej w okresie uzębienia mlecznego ma więc olbrzymie znaczenie, dlatego też dla lekarzy Centrum Stomatologii św. Wojciecha najważniejszą kwestią jest zapobieganie powstawaniu problemów stomatologicznych u dzieci poprzez profilaktykę oraz wczesne leczenie ubytków próchnicowych.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas  Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

  Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


  E-rejestracja