Profilaktyka kardiologiczna

Profilaktyka kardiologiczna

W Szpitalu św. Wojciecha zajmujemy się pełną profilaktyką kardiologiczną obejmującą :

  • Konsultacje kardiologiczne
  • ECHO serca: jest badaniem pozwalającym na ocenę budowy serca, jego kurczliwości oraz struktur zastawkowych.
  • EKG: wykrywa choroby serca na podstawie jego czynności elektrycznej.
  • Holter ciśnieniowy (24-godzinne monitorowanie ciśnienia tętniczego): polega na całodobowym monitorowaniu ciśnienia tętniczego. Pomiary wykonywane są co 15-30 minut podczas dnia oraz co 30-60 min w nocy.
    Badanie to umożliwia rozpoznanie nadciśnienia tętniczego oraz ocenia skuteczność leczenia już wcześniej rozpoznanego nadciśnienia.
    Przez cały czas przebiegu badania, na jednym ramieniu Pacjenta założony jest mankiet do pomiaru ciśnienia, połączony z rejestratorem, który w sposób automatyczny w odpowiednich przedziałach czasu rejestruje wartość ciśnienia tętniczego.
    W dniu badania Pacjenci przyjmujący na stałe leki powinni przyjąć codzienną dawkę, chyba że lekarz kierujący na badanie zdecyduje inaczej. Zaleca się wzięcie prysznica lub kąpieli przed badaniem, ponieważ rejestratory nie są wodoodporne – nie można się w nich kąpać.
    Badanie trwa około 24 godziny. Podczas badania Pacjent nie powinien ograniczać codziennej aktywności fizycznej – badanie ma sens, jeśli rejestruje ciśnienie podczas normalnego dnia (praca, codzienne czynności domowe, aktywny wypoczynek, sen). Czas oczekiwania na wyniki badania: do 14 dni roboczych.
  • Holter EKG: jest modyfikacją zwykłego, spoczynkowego badania EKG. Różnica polega na tym, że badanie metodą Holtera trwa przez całą dobę, a nie kilkadziesiąt sekund, jak przy tradycyjnym badaniu EKG. Jest to badanie szczególnie przydatne u Pacjentów z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca. Pozwala rozpoznać konkretną arytmię i ocenić potrzebę leczenia, która będzie zależeć od łącznego czasu trwania zaburzeń w trakcie doby oraz od objawów występujących u Pacjenta.
    Opis badania: Na klatce piersiowej przyklejane są elektrody, połączone przewodami z urządzeniem rejestrującym zapis EKG. Badany prowadzi w czasie rejestracji dziennik, w którym zaznacza ważniejsze czynności oraz ewentualne dolegliwości z zaznaczeniem godziny ich wystąpienia. Rejestratora nie zdejmuje się w czasie snu. W trakcie badania Pacjent powinien wykonywać zwykłe codzienne czynności. Podczas trwania rejestracji obowiązuje zakaz kąpieli i pryszniców, nie wolno używać poduszek i koców elektrycznych. Czas oczekiwania na wyniki badania: do 14 dni roboczych.
  • Próbę wysiłkową: Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa pozwala na wykrycie zmian czynności elektrycznej serca (świadczących np. o niedokrwieniu mięśnia sercowego) lub uwidocznić wystąpienie zaburzeń rytmu pojawiających się w czasie wysiłku. Próba wysiłkowa jest nieinwazyjnym badaniem pomocnym w rozpoznawaniu m.in. choroby wieńcowej. Badanie wykonywane jest na ruchomej bieżni.
    Przed rozpoczęciem badania naklejane są elektrody, pozwalające na ciągłe monitorowanie pracy serca (zapis EKG) podczas wysiłku. Po rozpoczęciu badania wysiłkowego Pacjent jest proszony o informowanie o wszelkich niepokojących objawach, takich jak: ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, duszność albo duże zmęczenie. Systematycznie zapisywane jest ciśnienie tętnicze krwi i EKG.
    Próba wysiłkowa trwa około 20 minut. Badanie jest przerywane po osiągnięciu przewidywanej dla wieku częstości akcji serca, po wystąpieniu dolegliwości lub pojawieniu się zmian w EKG. Po jego zakończeniu lekarz analizuje i opisuje wyniki testu. Test wysiłkowy pozwala na ocenę funkcji serca w odpowiedzi na zwiększony wysiłek fizyczny.

Przygotowanie do próby wysiłkowej

Przygotowanie do badania:

  • należy powstrzymać się od jedzenia, picia oraz palenia tytoniu na około 3 godziny przed testem,
  • nie wykonywać większych wysiłków fizycznych 12 godzin przed testem,
  • dzień przed badaniem i w dniu badania nie należy pić alkoholu,
  • należy założyć wygodny strój i buty oraz zaopatrzyć się w wodę do picia,
  • należy przynieść ze sobą wyniki wcześniej wykonywanych prób wysiłkowych i dokumentację kardiologiczną wraz z listą pobieranych leków.

Cennik

Holter

Holter ciśnieniowy

210 zł

Holter EKG

210 zł
Próba wysiłkowa na bieżni

Próba wysiłkowa na bieżni

260 zł

Rejestracja

61 62 33 111

rejestracja@szpitalswwojciecha.pl

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja