Profilaktyka i higiena

Gabinet higieny i profilaktyki

Opieka stomatologiczna jaką zapewniamy Pacjentom koncentruje się nie tylko na leczeniu, ale również na zapobieganiu chorobom jamy ustnej i zębów. Profilaktyka i zabiegi higienizacyjne mają ogromny wpływ na trwałość przeprowadzonego leczenia i gwarantują piękny i zdrowy uśmiech na długie lata!

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia. Leczenie zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne jest o wiele skuteczniejsze w warunkach prawidłowej higieny jamy ustnej. Systematyczne zabiegi profilaktyczne (w tym scaling oraz piaskowanie zębów) wykonywane w gabinecie stomatologicznym to tylko połowa sukcesu. Aby leczenie było skuteczne, Pacjent musi również dokładnie i systematycznie wykonywać zabiegi higieniczne w domu.

W Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu gabinet higieny prowadzą dyplomowane higienistki stomatologiczne, które realizują swoją pracę z ogromną dokładnością i zaangażowaniem. Oprócz szerokiej gamy zabiegów profilaktycznych, znajdą Państwo w gabinecie wsparcie i pomoc w dobraniu szczoteczki, pasty oraz płynu do płukania, jak również odpowiednich technik higieny domowej.

Profesjonalna profilaktyka jamy ustnej jest niezwykle istotna w procesie leczenia. Prawidłowo prowadzona pozwala osiągnąć doskonałe efekty w postaci zdrowego i pięknego uśmiechu.

Zabiegi profilaktycze

Scaling (usuwanie kamienia)

Zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych, formujących się przez mineralizację płytki nazębnej, potocznie zwanych kamieniem nazębnym. Kamień nazębny pozostający na zębach, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów (paradontoza). Zabieg skalingu wykonujemy przy użyciu skalerów ultradźwiękowych. Istota działania skalera ultradźwiękowego polega na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Drgania te przenoszone są na specjalną końcówkę roboczą skalera, sprawiając że kamień nazębny pęka i odpada.

Piaskowanie (usuwanie osadu)

Jeden z podstawowych zabiegów kosmetycznych i profilaktycznych. Polega na usuwaniu wszelkich osadów powstałych najczęściej w wyniku osadzania się na zębach barwników zawartych w kawie, herbacie, tytoniu czy niektórych napojach gazowanych za pomocą piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. Do tego zabiegu stosuje się drobnoziarnisty piasek o specjalnym składzie (węglan sodu). Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny (nie powoduje uszkodzenia szkliwa). Proszek wraz z wodą rozpyla się w jamie ustnej pod zwiększonym ciśnieniem. Zabieg kończy się polerowaniem zębów. Stanowi on uzupełnienie skalingu i często wykonywany jest bezpośrednio po nim. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Zabieg piaskowania zębów, oprócz znaczenia estetycznego, pełni jednocześnie funkcję profilaktyczną – chroni przed rozwojem próchnicy.

Fluoryzacja pianką

Po zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów, proponujemy fluoryzację z zastosowaniem pianek smakowych. Jest to element profilaktyki, mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów oraz zwiększenie jego odporności na próchnicę.

Lakowanie bruzd

Lakowanie, inaczej uszczelnianie bruzd, to całkowicie bezbolesny zabieg profilaktyczny, mający na celu wypełnienie szczelin i zagłębień, występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją (lakiem). Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą.

Lapisowanie

Technika stosowana w przypadku zębów mlecznych gdy większa część powierzchni zęba jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Zabieg jest bezbolesny i polega na aplikacji roztworu, z którego wytrąca się srebro o właściwościach bakteriobójczych. Pozwala to zatrzymać próchnicę, co zapobiega przedwczesnemu usuwaniu zębów mlecznych.

Lakierowanie

Lakierowanie to jeden ze sposobów specjalistycznej fluoryzacji zębów. Zabieg lakierowania może być przeprowadzony u dzieci, młodzieży i dorosłych. Zaaplikowany lakier zasycha na zębach, co powoduje, że fluor dostępny jest dla szkliwa nawet przez kilkanaście godzin w bardzo dużym stężeniu. Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny. Lakier fluorowy stosowany u dzieci ma barwę miodu ułatwiającą kontrolę ilości aplikowanego preparatu.

Infiltracja próchnicy (ICON)

Leczenie zębów zajętych przez próchnicę nieodmiennie kojarzy się nam z borowaniem, ale na rynku jest dostępny środek, dzięki któremu dentyści potrafią walczyć z próchnicą początkową bez konieczności użycia wiertła.
Początkowa próchnica jest łatwa do wykrycia na zębach, ponieważ objawia się w postaci białych lub żółtawych plamek. Przy ich usuwaniu metodą borowania likwidowane są też częściowo zdrowe tkanki zęba. Niepotrzebnie. Zastosowanie preparatu ICON zabezpiecza zatem zarówno tkanki zdrowe, jak te i z początkową próchnicą. Metoda leczenia z zastosowaniem ICON zwana jest infiltracją
Zastosowanie ICON-u chroni twarde tkanki zęba, które podczas tradycyjnego opracowywania uległyby zniszczeniu. Przed jego zastosowaniem na ząb nakładany jest specjalny żel, następnie powierzchnia szkliwa jest osuszana alkoholem i dopiero na tak przygotowane podłoże nanoszony jest preparat ICON. Żywica penetruje tkanki zęba i ulega utwardzeniu, uszczelniając miejsca, w których doszło do demineralizacji spowodowanej przez kwasy bakteryjne. Chore zęby można wyleczyć bez bólu i bez niszczenia zdrowych tkanek już podczas jednej wizyty, przy czym metoda sprawdza się zarówno w zębach stałych, jak i mlecznych.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja