Organooszczędna resekcja guza nerki (NSS)

Korzyści:

Planowanym efektem  NSS jest leczenie choroby nowotworowej.

Wskazania i przeciwwskazania:

Wskazania:
  • Zabieg NSS proponujemy Pacjentom, u których stwierdzono guz lub torbiel nerki podejrzane o nowotworowy charakter, których położenie umożliwia przeprowadzenie takiego zabiegu, a wymiar poprzeczny nie przekracza 5-6 cm,
  • Zmiana ogniskowa musi być potwierdzona badaniem tomografii komputerowej.
  Przeciwwskazania:
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zażywanie leków przeciwkrzepliwych wymaga odstawienia ich i/lub zastąpienia innymi- prosimy o poinformowanie lekarza prowadzącego o zażywanych lekach, przed zabiegiem,
  • położenie guza uniemożliwiające organooszczędną resekcję.

Kiedy można powrócić do normalnej aktywności fizycznej po zabiegu?

Proponujemy prowadzić oszczędzający tryb życia ok. 4 tygodnie po zabiegu, a przez 14 dni po zabiegu unikać wysiłku fizycznego.

Czy zabieg NSS jest wystarczający w leczeniu nowotworu złośliwego nerki, czy wymaga dalszej terapii?

W przypadku potwierdzonego całkowitego usunięcia guza (ocena marginesów w badaniu Histopatologicznym), nie ma wskazań do dalszego leczenia onkologicznego (chemio lub radioterapii).

Przed zabiegiem:

Na 2 tygodnie przed zabiegiem Pacjent powinien wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV.

Zabieg:

Zabieg ten wykonuje się metoda otwartą lub  w wybranych przypadkach metodą laparoskopową.

Zabieg NSS metodą otwartą- jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym narkozie – o rodzaju znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog przed zabiegiem.
Operacja polega na wyłuszczeniu guza (enukleacja) lub resekcji guza w granicy zdrowych tkanek nerki (resekcja klinowa).
Cięcie skóry przebiega skośnie na boku lub wzdłuż łuku żebrowego w ułożeniu chorego na plecach. Uzyskany w czasie zabiegu materiał (tkanka guza) zostanie poddana badaniu histopatologicznemu.

Jest to zabieg usunięcia guza, z zachowaniem narządu.

Po zabiegu:

• Po operacji Pacjent może odczuwać bóle w okolicy rany jednak będą one zmniejszone przez leki przeciwbólowe.
  • Przez kilka dni w pęcherzu moczowym obecny będzie cewnik, a w okolicy rany operacyjnej, dren.
  • Mimo iż jest to zabieg stosunkowo bezpieczny, mogą wystąpić pewne powikłania.np. krwawienie śród- i pooperacyjne z koniecznością przetoczenia krwi, lub usunięcia nerki,zakażenie,przedłużone gojenie rany z powodu zakażenia,konieczność dłuższego utrzymania drenu,pooperacyjne zakażenie układu moczowego,zwężenie cewki moczowej po cewnikowaniu.W przypadku narastających parametrów nerkowych (kreatynina, mocznik, elektrolity), może zdarzyć się konieczność wykonania dializy nerek, aż do momentu powrotu prawidłowej funkcji nerki ( np. w przypadku przeprowadzania zabiegu na jedynej nerce).
  • Po usunięciu cewnika Pacjent może odczuwać bóle i pieczenie w cewce moczowej i pęcherzu.
  • Uruchomienie chorego następuje zwykle w drugiej dobie po zabiegu.
  • Po wypisie ze szpitala, w ok. 5. dobie po zabiegu, wskazana jest samodzielna higiena rany pooperacyjnej i zmiana opatrunku.
  • Wskazana jest wizyta kontrolna ok. 7 dni po zbiegu, celem usunięcia szwów z rany, oceny leczenia i omówienia wyniku histopatologicznego.
  • W postępowaniu pooperacyjnym wskazana jest ocena parametrów biochemicznych krwi ok. 14 dni po zabiegu.
  • Wskazana jest kontrola usg co trzy miesiące i przeprowadzenie tomografii komputerowej pół roku po zabiegu.
  • Kontrola rtg płuc 1x w roku.

Nasi specjaliści Urologia

poznaj naszych specjalistów >