RIRS (małoinwazyjne leczenie operacyjne kamicy nerkowej)

Korzyści:

RIRS (retrograde intrarenal surgery) jest to miniinwazyjna metoda leczenia głównie kamicy nerkowej za pomocą giętkiego aparatu optycznego wprowadzonego do nerki przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, bez naruszania ciągłości tkanek.

  Wskazania:
  • patologia moczowodu (zwężenie, guz),
  • kamica moczowodowa,
  • kamica nerkowa,
  • patologia śluzówki układu kielichowo-miedniczkowego nerki np. podejrzenie guza.

Przed zabiegiem

Na 2 tygodnie przed zabiegiem Pacjent powinien wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV.

Zabieg

Urolog wykonujący zabieg wprowadza ureterorenofiberoskop- aparat optyczny do nerki bez wykonywania nacięć skóry. Aparat ten oprócz zobrazowania od wewnątrz dróg odprowadzających mocz, pozwala na wprowadzenie dodatkowych przyrządów np. lasera holmowego umożliwiającego kruszenie kamieni na bardzo małe fragmenty , które wypłukiwane są w czasie zabiegu poza układ moczowy Pacjenta.

Operacja ta zazwyczaj jest przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym. Fiberoskopem urolog ocenia wnętrze moczowodu i układ kielichowo-miedniczkowy nerki. Jeśli zlokalizuje nieprawidłowe zmiany (kamicę lub guz) postara się je usunąć. W zależności od rodzaju schorzenia może być to skruszenie kamienia laserem holmowym, wykonanie nacięcia lub poszerzenia zwężenia moczowodu, szyi kielicha nerki, pobranie fragmentów guza do badania histopatologicznego.

Po zabiegu

Po zabiegu zazwyczaj zostaje pozostawiony samoutrzymujący się cewnik  w moczowodzie. Wprowadzenie cewnika ma na celu zapewnienie prawidłowego odpływu moczu z nerki po przebytym zabiegu RIRS, czasami umożliwia prawidłowe wygojenie moczowodu po przebytym kruszeniu kamienia.

Pobyt w szpitalu trwa zwykle jedną dobę. Po zabiegu zostaje Pacjentowi zaordynowany antybiotyk, płyny infuzyjne i inne niezbędne leki.

Jeśli podczas zabiegu pobrano materiał do badania histopatologicznego, należy odebrać go w Poradni Urologicznej ok 10 dni po zabiegu.

Nasi specjaliści Urologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Urologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja