Rejestracja online

Czym jest gradówka?

Gradówka, inaczej jęczmień wewnętrzny, jest przewlekłym, miejscowym zapaleniem powieki powstającym w związku z zaczopowaniem gruczołu łojowego. Często występuje u osób z trądzikiem różowatym oraz z tylnym zapaleniem brzegów powiek.  W przypadku jednostronnego zapalenia powieki i nawracających gradówek (w tym samym miejscu, po wcześniejszym wycięciu) należy podejrzewać raka gruczołu łojowego. Wówczas konieczna jest ocena histopatologiczna usuniętej zmiany.

Leczenie

Leczenie gradówki w fazie ostrego zapalenia (ból, zaczerwienienie, obrzęk powieki) polega na stosowaniu leków w postaci kropli i maści do oczu, ciepłych okładów i masażu powiek.

Jednakże często zdarza się, że takie leczenie nie jest skuteczne i gradówka przechodzi w formę przewlekłą (twardy, dobrze ograniczony guzek). Wówczas, o ile istnieją wskazania, wymaga leczenia operacyjnego.

Przed zabiegiem

Przed planowanym leczeniem operacyjnym pacjent będzie proszony o:

 • odstawienie leków rozrzedzających krew, ale koniecznie w porozumieniu z lekarzem rodzinnym, kardiologiem lub z innym specjalistą.
 • dostarczenie zaświadczenia o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do zabiegu okulistycznego od lekarza specjalisty.

Zabieg

Polega na nacięciu powieki, najczęściej od jej strony wewnętrznej i usunięciu mas zapalnych. Po zabiegu może utrzymywać się obrzęk
i zasinienie. Przez okres od 7 do 10 dni po zabiegu Pacjent jest proszony o stosowanie zaleconych leków do worka spojówkowego.

Nasi specjaliści Okulistyka

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Okulistyka

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas
  Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

  Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:

  close button Powered by Medidesk
  Potrzebujesz więcej
  informacji?
  Oddzwonię do Ciebie!

   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   E-rejestracja