Zwężenie (stenoza) kanału kręgowego

Czy wiesz, że...

Zwężenie kanału kręgowego (stenoza) to coraz częstsze schorzenie dotykające zasadniczo wszystkie starzejące się społeczeństwa zachodu. Generalnie dotyczy ludzi starszych, choć potrafi dotknąć też młodych ludzi w przebiegu innych schorzeń kręgosłupa, takich jak kręgozmyki, niestabilność. Głównymi objawami są drętwienia, bóle kończyn dolnych, męczliwość nóg po przejściu niewielkiego dystansu. W skrajnych przypadkach pojawia się niedowład kończyn dolnych i nietrzymanie moczu. Niestety, w wypadku zwężenia kanału kręgowego, leczenie zachowawcze jest z reguły mało skuteczne, pomaga tylko 30% pacjentów, 70% Pacjentów wymaga leczenia operacyjnego.

Korzyści:

 • Szybkie, małoinwazyjne leczenie operacyjne to szybki powrót do pracy i normalnego funkcjonowania bez bólu.
 • Małoinwazyjne techniki operacyjne to zmniejszone ryzyko powikłań związanych z uszkodzeniem korzeni nerwowych, gojeniem się ran.
 • Operacje przeprowadzane przy użyciu mikroskopu lub endoskopu to rany skóry od 5mm do 15mm, a co znacznie ważniejsze, dużo mniejszy niż w tradycyjnych metodach uraz dla organizmu. Patrząc całościowo, mniejszy uraz to mniejszy wpływ na układ immunologiczny, mniejszy spadek odporności, mniej powikłań ogólnych.
 • Zabiegi małoinwazyjne to krótszy pobyt w szpitalu.
 • Po naszych zabiegach Pacjent wstaje godzinę po operacji, ma pełną samodzielność.

Wskazania i Przeciwwskazania

  Wskazania:

bezwzględne – wymagające szybkiego leczenia operacyjnego:

 • niedowład/porażenie kończyny dolnej , „uciekanie” stopy, nietrzymanie moczu względne- zależne od odczuwanego bólu i jego wpływu na codzienne funkcjonowanie:
 • męczliwość kończyn dolnych, ból do kończyny dolnej (rwa kulszowa),
 • obecność znacznego zwężenia kanału kręgowego w badaniu rezonansu magnetycznego dającego bardzo silny ból, kiedy nie należy się spodziewać realnej poprawy w ciągu kolejnych tygodni – w takich wypadkach pacjenci mogą być operowani bezpośrednio po postawieniu rozpoznania.
  Przeciwwskazania:
 • leki w istotny sposób zmniejszające krzepliwość krwi,
 • ciężkie schorzenia innych układów wykluczające znieczulenie ogólne.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w wypadku zwężenia kanału kręgowego możliwa jest poprawa stanu pacjenta po rehabilitacji?

Intensywna rehabilitacja jest skuteczna u około 30% pacjentów i zwykle daje tylko czasową poprawę.

Metody leczenia:

Laminectomia

To stary sposób leczenia tego schorzenia, polegający na usunięciu łuku kręgu i poszerzeniu kanału kręgowego.

Laminectomia ze stabilizacją przeznasadową

To rozległy zabieg poszerzający kanał kręgowy poprzez usunięcie całego jego tylnego obrysu i zabezpieczenie stabilności kręgosłupa dzięki jego stabilizacji za pomocą śrub wkręcanych w kręgi.

Mikrodekompresja mikroskopowa

Zabieg małoinwazyjny, przeprowadzany w całości pod kontrolą mikroskopu. Zgodnie z ideą zabiegów małoinwazyjnych, usuwa się tylko te elementy kanału kręgowego, które powodują zwężenia, pozostawiając pozostałe części tylnego obramowania kanału kręgowego. Zabieg usuwa zwężenie przy braku destabilizacji kręgosłupa, dlatego zwykle nie wymaga dodatkowych implantów.

Mikrodekompresja endoskopowa

W pełni endoskopowa, z zastosowaniem systemu endoskopowego Vertebris firmy Wolf - jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych obecnie metod operowania stenozy kanału kręgowego. Operacja ta jest możliwa u wybranych pacjentów po analizie badania rezonansu magnetycznego. Przeprowadza się ja w znieczuleniu ogólnym.

Kwalifikacja do zabiegu:

 • Do operacji kwalifikuje się ostatecznie po zbadaniu Pacjenta, na podstawie obrazu klinicznego.
 • Konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej – standardem jest badanie rezonansem magnetycznym, 1,5-teslowym lub 3-teslowym. W razie bezwzględnych przeciwwskazań do tego badania (silna klaustrofobia , wszczepione metalowe protezy itp.), możliwa jest kwalifikacja na podstawie badania w rezonansie „otwartym” niskopolowym lub tomografii komputerowej.
 • W razie wątpliwości diagnostycznych, wykonuje się badanie EMG pozwalające na dokładne ustalenie poziomu, z którego pochodzą dolegliwości.

Przed zabiegiem:

Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej u pacjentów powyżej 40 roku życia lub obciążonych pulmonologicznie. Możliwe są również dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne w zależności od stanu pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. profil hormonalny tarczycy, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się̨ na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza neurochirurga lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu, po przyjęciu do szpitala.
Prosimy o zabranie ze sobą̨ tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna (konsultacja neurochirurgiczna z kwalifikacją, badania obrazowe (MRI, TK, RTG ) CD z opisami, wyniki badań laboratoryjnych, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżama i obuwie oraz ubranie na zmianę̨. Prosimy nie zabierać ze sobą̨ biżuterii i innych wartościowych przedmiotów. W każdym pokoju szpitalnym znajduje się̨ szafa na ubrania i szafka na rzeczy osobiste pacjenta (w pokojach dwuosobowych są̨ osobne komplety szafek dla obu pacjentów).
W dniu operacji odbywa się ostateczna kwalifikacja do zabiegu. Wyrażacie Państwo pisemną zgodę na operacje i znieczulenie ogólne. ( wzory zgody do pobrania na stronie) . Otrzymujecie leki na nadciśnienie , kardiologiczne, hormonalne, jeśli przyjmujecie je przewlekle.

Zabieg:

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, odbywa się jedną z dwóch metod: mikrodekompresji mikroskopowej  lub mikrodekompresjii endoskopowej.  Operacja trwa zwykle od 60 do 120 minut w zależności od rozległości zabiegu i zastosowanej metody.

Po zabiegu:

Po operacji są Państwo wybudzeni na sali pooperacyjnej w obrębie bloku operacyjnego. Po pełnym wybudzeniu trafiają Państwo albo na swoją salę, albo na salę pooperacyjną – jeśli wymaga tego Państwa stan ogólny i/lub przebieg znieczulenia/operacji.
Po 2 godzinach podjęta jest pierwsza próba pionizacji z pielęgniarką lub lekarzem. W dniu operacji Pacjenci poruszają się po swoim pokoju, wstają do toalety. Aktywność jest nieco ograniczona. W kolejnym dniu wstają Państwo rano i zwiększają aktywność, przed południem można już spacerować po korytarzu, balkonie. W tym czasie dostają Państwo poradę od fizjoterapeuty dotyczącą rehabilitacji okołooperacyjnej.
W godzinach popołudniowych po ocenie przez lekarza wychodzą Państwo do domu.

W domu zalecany jest przez okres 2-3 tygodni oszczędzający tryb życia. W tym czasie chory nie powinien obciążać kręgosłupa, dźwigać, schylać się̨ i wykonywać ruchów rotacyjnych czy innych czynności o dużej dynamice w zakresie tułowia. W wypadku, kiedy w tym samym czasie nie była usuwana wypuklina krążka międzykręgowego, a tylko odbarczana stenoza, to po kilku tygodniach możliwy jest pełen powrót do aktywności. Wskazania jest bardzo intensywna rehabilitacja i dużo ruchu. W pierwszym tygodniu po operacji Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną celem kontroli rany pooperacyjnej. Kolejna wizyta planowana jest po około 3 tygodniach od operacji, ocenia się wtedy pierwsze wyniki leczenia. Przez cały okres pooperacyjny Pacjent ma kontakt telefoniczny z lekarzem.

Nasi specjaliści Neurochirurgia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Neurochirurgia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas

  Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.
  Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:

  close button Powered by Medidesk
  Potrzebujesz więcej
  informacji?
  Oddzwonię do Ciebie!

   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   E-rejestracja