Leczenie złamania kręgosłupa w przebiegu osteoporozy lub nowotworu

Czy wiesz, że...

Osteoporoza to schorzenie, którego pierwszym objawem jest bardzo czesto złamanie kompresyjne trzonu kręgowego. Wiąże się to z silnymi bólami w okolicy złamania. Leczeniem jest stabilizacja złamanego odcinka gorsetem i leczenie przeciwbólowe. Opcjonalnym leczeniem jest vertebroplastyka i kifoplastyka. Zabiegi te polegają na podaniu cementu do złamanego trzonu. Cement stabilizuje złamanie i zmniejsza bóle.

Korzyści:

 • szybkie zmniejszenie bólu,
 • możliwość jednoczasowej biopsji.

Wskazania i Przeciwwskazania

  Wskazania:
 • silne bóle , szczególnie w przebiegu złamań nowotworowych,
 • nie ustępujące przewlekłe bóle w przebiegu złamań osteoporotycznych,
 • duże naczyniaki trzonów.
  Przeciwwskazania:
 • leki w istotny sposób zmniejszające krzepliwość krwi,
 • ciężkie schorzenia innych układów, wykluczające znieczulenie ogólne.

Najczęściej zadawane pytania:

Jakie badania trzeba wykonać przed planowanym zabiegiem?

Minimum to tomografia komputerowa, jeśli są wątpliwości co do wieku złamania, wykonuje się rezonans magnetyczny.

Metody leczenia:

Vertebroplastyka złamanego trzonu

Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Cement podaje się przez wbitą w kręg, grubą igłę. Cement podawany jest pod dużym, ciśnieniem co pozwala na wypełnienie nim złamanego trzonu.

Kifoplastyka złamanego trzonu

W odróżnieniu od vertebroplastyki cement jest podawany pod małym ciśnieniem do wcześniej utworzonej przez specjalny balon przestrzeni w złamanym trzonie.

Kwalifikacja do zabiegu:

 • Do operacji kwalifikuje się ostatecznie po zbadaniu Pacjenta, na podstawie obrazu klinicznego.
 • Konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej – standardem jest badanie rezonansem magnetycznym 1,5 teslowym lub 3 teslowym. W razie bezwzględnych przeciwwskazań do tego badania( silna klaustrofobia , wszczepione metalowe protezy itp.), możliwa jest kwalifikacja na podstawie badania w rezonansie „otwartym” niskopolowym lub tomografii komputerowej.
 • W razie wątpliwości co do zachowania ciągłości ściany oddzielającej trzon od kanału kręgowego rekomendowane jest uzupełnienie badania rezonansem magnetycznym o tomografię komputerową.

Przed zabiegiem:

Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej u Pacjentów powyżej 40. roku życia lub obciążonych pulmonologicznie. Możliwe są również dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne w zależności od stanu Pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. profil hormonalny tarczycy, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza neurochirurga lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu, po przyjęciu do szpitala.
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna (konsultacja neurochirurgiczna z kwalifikacją), badania obrazowe (MRI, TK, RTG ) CD z opisami, wyniki badań laboratoryjnych, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżama i obuwie oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą̨ biżuterii i innych wartościowych przedmiotów. W każdym pokoju szpitalnym znajduje się szafa na ubrania i szafka na rzeczy osobiste Pacjenta (w pokojach dwuosobowych są osobne komplety szafek dla obu Pacjentów).
W dniu operacji odbywa się ostateczna kwalifikacja do zabiegu. Wyrażają Państwo pisemną zgodę na operację i znieczulenie ogólne,(wzory zgody do pobrania na stronie), otrzymują Państwo leki na nadciśnienie ,leki kardiologiczne, leki hormonalne, (jeśli są przyjmowane  przewlekle).

Zabieg:

Operacja odbywa się zwykle w znieczuleniu ogólnym. Pod kontrolą skopii rentgenowskiej wbija się igły do złamanego trzonu i podaje cement. Operacja trwa zwykle około 30  minut.  Zakładane są szwy śródskórne.

Po zabiegu:

Po operacji są Państwo budzeni na sali pooperacyjnej, w obrębie bloku operacyjnego. Po pełnym wybudzeniu trafiają Państwo albo na swoją salę albo na salę, pooperacyjną jeśli wymaga tego Państwa stan ogólny i/lub przebieg znieczulenia/operacji.
Po 4-5 godzinach podjęta jest pierwsza próba pionizacji z pielęgniarką lub lekarzem. W dniu operacji chodzą Państwo po swoim pokoju, wstają do toalety. Aktywność jest nieco ograniczona. W tym czasie  używają Państwo gorsetu, z którym trzeba zgłosić się do szpitala. W kolejnym dniu wstają Państwo rano i zwiększają aktywność, przed południem można już chodzić po korytarzu, balkonie. W tym czasie otrzymują Państwo poradę od fizjoterapeuty dotyczącą rehabilitacji okołooperacyjnej. W godzinach popołudniowych, po ocenie przez lekarza, wychodzą Państwo do domu.

W domu zalecany jest przez okres 2-3 tygodni oszczędzający tryb życia. W tym czasie chory nie powinien obciążać kręgosłupa, dźwigać, schylać się i wykonywać ruchów rotacyjnych, czy innych czynności o dużej dynamice w zakresie tułowia. W pierwszym tygodniu po operacji Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, celem kontroli rany pooperacyjnej. Kolejna wizyta kontrolna planowana jest po 3 tygodniach od operacji, ocenia się wtedy pierwsze wyniki leczenia. Przez cały okres pooperacyjny Pacjent ma kontakt telefoniczny z lekarzem.

Nasi specjaliści Neurochirurgia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Neurochirurgia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas

  Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.


  close button Powered by Medidesk
  Potrzebujesz więcej
  informacji?
  Oddzwonię do Ciebie!

   Zostaw numer
   oddzwonimy!