Operacja endoskopowa zatok przynosowych (FESS)

Czy wiesz, że...

Zatoki przynosowe, to pokryte błoną śluzową przestrzenie powietrzne w obrębie kości czaszki. Pełnią one istotne funkcje związane
z oczyszczaniem i ogrzewaniem wdychanego powietrza, zmniejszają wagę kości czaszki, a nawet modulują brzmienie naszego głosu .

Zatoki łączą się z jamą nosową za pośrednictwem wąskich kanałów, zwanych ujściami zatok. W obrębie zdrowych zatok, produkowany śluz jest transportowany poprzez ujścia do jam nosa, a następnie przedostaje się do gardła i zostaje połknięty. Jest to proces niezauważalny.

Czym jest zapalenie zatok?

W sytuacji kiedy dochodzi do stanu zapalnego zatok, ujścia zatok stają się niedrożne w wyniku obrzęku błony śluzowej. Prowadzi to do nagromadzenia śluzu w obrębie zatok i sprzyja zakażeniu przez bakterie. Najczęstsze objawy to uczucie zatkanego nosa, trudność w wydmuchaniu nosa, uczucie rozpierania w obrębie twarzy, bóle głowy. Często zapaleniu zatok towarzyszy również przewlekły katar, a także ściekanie gęstej wydzieliny po tylnej ścianie gardła powodujące potrzebę stałego odkrztuszania. Może również dojść do częściowej bądź całkowitej utraty węchu. W ostrej postaci zapalenia zatok często występuje również wysoka gorączka.

Ostre zapalenie zatok wymaga pomocy lekarza laryngologa i leczy się z zastosowaniem specjalnie dobranych antybiotyków, sterydów donosowych oraz leków pomocniczych.

W niektórych przypadkach, kiedy stan zapalny nie poddaje się leczeniu i objawy stają się przewlekłe, konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego.

Korzyści endoskopowej operacji zatok przynosowych:

  • precyzyjne, wewnątrznosowe otwarcie ujść zatok,
  • mało inwazyjna metoda, pozostawiająca nienaruszone struktury anatomiczne, które nie są objęte stanem zapalnym,
  • zabieg mniej bolesny,
  • skrócony czas hospitalizacji Pacjenta,
  • oczyszczenie zatok ze zmian zapalnych bez konieczności wykonywania żadnych dodatkowych cięć w obrębie twarzy.

Kwalifikacja:

W sytuacji kiedy objawy zapalenia zatok przynosowych utrzymują się pomimo leczenia farmakologicznego, należy wykonać badanie endoskopowe nosa, które pozwala lekarzowi na ocenę stanu jamy nosowej oraz ujścia zatok. W każdym przypadku niezbędne jest również wykonanie badania tomografii komputerowej, które pozwala dokładnie ocenić stan zatok oraz zaplanować operację.

Przed zabiegiem:

  • Na 2 tygodnie przed zabiegiem Pacjent powinien wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV.
  • W sytuacji schorzeń nielaryngologicznych Pacjent powinien dostarczyć zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu.
  • Pacjent na 7 dni przed zabiegiem powinien odstawić leki rozrzedzające krew.
  • Pacjent nie powinien nic jeść i pić na 6 godzin przed zabiegiem.

Zabieg:

Operacja przeprowadzona jest w znieczuleniu ogólnym. Lekarz używa zestawu endoskopów sprzężonych z torem wizyjnym, który przenosi obraz z endoskopu w powiększeniu i jakości HD na ekran monitora. Z zastosowaniem odpowiedniego instrumentarium, lekarz usuwa zmienioną zapalnie błonę śluzową oraz fragmenty kostne blokujące ujścia zatok oraz ewentualne zmiany znajdujące się w obrębie zatok. Udrożnione ujścia zatok najczęściej pozwalają na samoistne szybkie usunięcie stanu zapalnego z zatok.

Po zabiegu:

Bezpośrednio po operacji Pacjentowi towarzyszy uczucie zablokowanego nosa, które spowodowane jest opatrunkami wewnątrznosowymi. W większości przypadków, opatrunki usuwane są 24 godziny po zabiegu.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy zabieg jest bolesny?

Dolegliwości bólowe po zabiegu nie są zazwyczaj zbyt nasilone, ale wymagają leków przeciwbólowych, szczególnie w pierwszych dniach.

Kiedy mogę wrócić do codziennej aktywności?

W zależności od rozległości zabiegu, pobyt w szpitalu wynosi 1 lub 2 dni. Okres rekonwalescencji to z reguły 7 dni. Jeśli pracujesz fizycznie lub uprawiasz sport, w większości przypadków do normalnej aktywności możesz powrócić po 14 dniach.

Czy operacja jest bezpieczna?

Każdej operacji mogą towarzyszyć powikłania. Ryzyko ich wystąpienia jest jednak bardzo niskie i nie przekracza 2-3% przypadków. Możliwość wystąpienia powikłań zostanie wyczerpująco omówiona przez lekarza wykonującego zabieg.

Nasi specjaliści Laryngologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Laryngologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja