Usunięcie implantów z plastyką piersi

Czy wiesz, że...

Zabiegi usuwania implantów piersi wykonywane są coraz częściej, a nowoczesna medycyna pozwala na uzyskanie oczekiwanego wyglądu piersi w trakcie jednego zabiegu!

Jakie są najczęstsze przyczyny usuwania implantów?

• aspekty wizualne,
  • wymiana implantu na mniejszy lub większy rozmiar,
  • uszkodzenie wkładki silikonowej,
  • wzrost tkanki łącznej wokół torebki pokrywającej implant.

Zabieg

Zabieg trwa ok. 2,5- 3 godz i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka pozostaje w szpitalu ok. 1-2 dni.

FAQ

Dlaczego kobiety usuwają implanty piersi? Jakie są medyczne wskazania do ich usunięcia?

W ciągu roku w Stanach Zjednoczonych wykonuje się ponad 300 000 operacji estetycznego wszczepiania implantów. W tym samym okresie wykonuje się tam około 23 000 operacji usunięcia implantów. Przyczyny usuwania wszczepionych wcześniej implantów piersi są różne.
Najczęściej jest to niezadowolenie z uzyskanego efektu, zbyt duże piersi, uniemożliwiające dotychczasową aktywność. Niekiedy jest to powstanie twardej torebki łącznotkankowej naokoło implantu (powodującej efekt twardych piersi) lub uszkodzenie mechaniczne implantu. Niekiedy powodem są przewlekłe infekcje, asymetria lub niekorzystna zmiana kształtu piersi. Czasami złe samopoczucie pacjentki i obawy zdrowotne mogą być przyczyną decyzji o usunięciu implantów piersi.
Oczywiście rozwój choroby nowotworowej w gruczole piersiowym i konieczność leczenia onkologicznego może stanowić również powód usunięcia wcześniej wszczepionych implantów.

Czy jest możliwe przywrócenie wyglądu piersi do tego sprzed operacji?

Samo usunięcie implantów często może dawać mało korzystny estetycznie efekt. Wówczas należy rozważyć wszczepienie mniejszych implantów lub operację plastyki pozostałej tkanki gruczołowej, często z redukcją nadmiaru skóry i przemieszczeniem kompleksu brodawkowo-otoczkowego.

Czy usuwanie implantów zwsze odbywa się z plastyczną rekonstrukcją?

W nielicznych przypadkach wystarczy samo usuniecie implantów bez dodatkowych korekt. Zawsze zależy to jednak od oczekiwań pacjentki, decyzji lekarza wykonującego operację oraz wskazań do jej przeprowadzenia.

Kwalifikacja

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Podczas niej dobiera on także rodzaj metody oraz zleca niezbędne badania. Na podstawie ich wyników oraz oceny ogólnej kondycji Pacjenta następuje decyzja o zabiegu oraz ustalenie terminu.

Specjalista wykonujący zabieg

dr n. med. Sławomir Cieśla

Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Nauczyciel akademicki. Wykładowca podczas konferencji, kursów i szkoleń specjalistycznych w zakresie chirurgii onkologicznej i plastycznej piersi. Odbył wiele staży naukowych w kraju i za granicą,
m.in. w Niemczech (Kliniki Uniwersyteckie w Heidelbergu, Mainz, Frankfurcie nad Menem, Berlinie), Austrii, Stanach Zjednoczonych (Brown University – Providence) i Danii. Dwukrotny stypendysta Towarzystwa Chirurgów Niemieckich. Autor ponad 50 prac naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz współautor książki : „Breast reconstruction-current techniques“ opublikowanej w 2012 roku.

Od wielu lat aktywnie propaguje zabiegi onkoplastyczne w zakresie piersi i skóry. Jest jednym z prekursorów jednoczasowych rekonstrukcji piersi u chorych po amputacji
z powodu nowotworu.

Kontakt: 61 62 33 111

Nasi specjaliści Chirurgia plastyczna i onkoplastyka