Rekonstrukcje piersi jednoczasowe z zastosowaniem tkanek własnych

Czy wiesz, że...

Operacja w części onkologicznej przebiega podobnie (usuwa sie radykalnie tkankę gruczołową z nowotworem), a ubytek uzupełnia się przeniesionymi z innych okolic ciała tkankami własnymi. Rekonstrukcja objętości piersi najczęściej wykonywana jest z zastosowaniem własnych tkanek przeniesionych z podbrzusza (TRAM) lub grzbietu (LD). Przeniesione tkanki to uszypułowane na mięśniach płaty skórno-tłuszczowe.
Wykorzystanie do rekonstrukcji tkanki podskórnej, tłuszczowej sprawia, że tak odtworzona pierś ma kształt i konsystencję zbliżona do piersi naturalnej.

Korzyści:

 • w jednej operacji łączy się część onkologiczną z rekonstrukcją,
 • po leczeniu chirurgicznym chora opuszcza szpital z odtworzoną piersią,
 • jednoczasowa rekonstrukca umożliwia zachowanie własnej skóry piersi a w wybranych przypadkach nawet całego kompleksu brodawkowo-otoczkowego.

Kwalifikacja:

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Podczas niej dobiera on także rodzaj metody oraz zleca niezbędne badania. Na podstawie ich wyników oraz oceny ogólnej kondycji Pacjenta następuje decyzja o zabiegu oraz ustalenie terminu.

Zabieg:

 • operacja trwa ok. 4-5 godzin ( część onkologiczna i rekonstrukcyjna),
 • pobyt w szpitalu 3-5 dni.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy rekonstrukcja jednoczasowa jest równie bezpieczna jak odroczona?

Prawidłowy proces kwalifikacji chorej do rekonstrukcji jednoczasowej piersi stanowi o powodzeniu i bezpieczeństwie operacji. Prawidłowo przeprowadzona operacja nie wpływa na przedłużenie pobytu w szpitalu, nie wydłuża czasu rekonwalescencji, co ma bardzo istotny wpływ na przebieg dalszego leczenia onkologicznego uzupełniającego.

Jaki sposób jednoczasowej rekonstrukcji wybrać: z implantem, czy z tkanek własnych?

Każda z przedstawionych metod ma swoje zalety. Zastosowanie implantu w rekonstrukcji jednoczasowej jest najprostszym sposobem uzyskania dobrego efektu.
Nieznacznie tylko wydłuża czas operacji onkologicznej (o 30-40 min.). Zakres działania chirurgicznego dotyczy wyłącznie operowanej piersi i nie ma potrzeby przenoszenia tkanek z innych odległych miejsc. Możliwe jest takie wykonanie operacji, by pozostały tylko niewielkie, mało widoczne blizny. W kontekście konieczności kompleksowego, złożonego leczenia onkologicznego jednoczasowa rekonstrukcja z zastosowaniem implantu jest najczęściej wybierana przez kobiety.
Z drugiej strony nie wyklucza się użycia tkanek własnych w rekonstrukcji jednoczasowej. Zastosowanie tkanek wyłącznie z podbrzusza (TRAM) lub grzbietu (LD) nadaje odtworzonej piersi bardziej naturalną konsystencję, daje trwalsze dobre efekty odległe i nie wymaga zastosowania sztucznych implantów.

Nasi specjaliści Chirurgia plastyczna i onkoplastyka

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Chirurgia plastyczna i onkoplastyka

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas

  Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.
  Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:

  close button Powered by Medidesk
  Potrzebujesz więcej
  informacji?
  Oddzwonię do Ciebie!

   Zostaw numer
   oddzwonimy!
   E-rejestracja