Rękawowa resekcja żołądka – LSG (sleeve gastrectomy)

Czy wiesz, że...

Otyłość jest chorobą. Wraz ze wzrostem BMI rośnie ryzyko występowania powikłań otyłości, w tym również przedwczesnej śmierci. Wraz ze stałym wzrostem liczby osób otyłych rośnie częstość występowania chorób spowodowanych otyłością, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroba niedokrwienna serca, obturacyjny bezdech senny, choroba zwyrodnieniowa stawów czy depresja oraz niektóre nowotwory (rak endometrium, przełyku, jelita grubego, piersi, wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz nerek).
Zachowawcze leczenie otyłości, a przede wszystkim otyłości olbrzymiej cechuje mała skuteczność oraz brak trwałych efektów. W licznych przypadkach po próbie leczenia zachowawczego następuje nawrót otyłości, często do wartości przekraczających wyjściowe, co prowadzi do postępu choroby. Obecnie, zgodnie z wynikami badań naukowych, zabiegi bariatryczne pozostają jedyną metodą leczenia otyłości olbrzymiej o udowodnionej skuteczności.

Kwalifikacja

Kryteria kwalifikacji do operacyjnego leczenia otyłości olbrzymiej opierają się na ocenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Wskazania do chirurgicznego leczenia otyłości olbrzymiej

Wskaźnik masy ciała (BMI) równy lub wyższy niż 40 kg/m 2 ;

Wskaźnik masy ciała (BMI) w przedziale 35–40 kg/m 2 u chorych, u których chirurgicznie indukowana redukcja masy ciała może przynieść potencjalną poprawę w zakresie chorób wywołanych otyłością, na przykład:

• cukrzyca typu 2;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • zespół bezdechu sennego, zespół hipowentylacji spowodowany otyłością;
  • choroby stawów wymagające leczenia operacyjnego;
  • niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (nonalcoholic steatohepatitis – NASH), niealkoholowe stłuszczenie wątroby (nonalcoholic fatty liver disease – NAFLD);
  • hiperlipidemia;
  • bezpłodność żeńska, w tym związana z zespołem policyklicznych jajników;
  • istotne wskazania społeczne lub psychologiczne;
  • sytuacje gdy otyłość jest powodem dyskwalifikacji od istotnej formy leczenia zabiegowego w zakresie innych specjalności (np. zabiegi ortopedyczne, zabiegi neurochirurgiczne, chirurgia przepuklin);

Badania i konsultacje przed zabiegiem

Przed zabiegiem należy wykonać niezbędne badania i konsultacje:
  1. Konsultacja Kardiologiczna z EKG i echo serca
  2. Konsultacja Pulmonologiczna z RTG klatki piersiowej i spirometrią
  3. Konsultacja Laryngologiczna
  4. Badanie bezdechu sennego
  5. Gastroskopia (test h. pylori)
  6. USG j. brzusznej
  7. Panel badań laboratoryjnych (morfologia, elektrolity, ukł. krzepnięcia, grupa krwi, anty-HCV)
  8. Konsultacja Dietetyczna – Pani Patrycja Przybylska (tel. 724752067)
  9. Konsultacja Psychologiczna – Pani Wioleta Nowak (tel. do rejestracji – 788904436)
  10. Zaświadczenie od stomatologa
  11. Konsultacja Anestezjologiczna

Zabieg rękawowej resekcji żołądka (LSG)

• zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym,
  • w trakcie zabiegu laparoskopowego przez 5 wkłuć w powłokach brzusznych wprowadza się narzędzia laparoskopowe o średnicy od 5 do 10mm,
  • zabieg trwa ok 45-60 minut.

Po zabiegu

Po laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka Pacjent wstaje, chodzi i pije wodę kilka godzin po zabiegu. Należy pamiętać o codziennej dezynfekcji ran i zmianie opatrunków. Szwy usuwane są 7-10 dni po zabiegu.

Nasi specjaliści Chirurgia ogólna i naczyniowa

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Chirurgia ogólna i naczyniowa