Operacja przezkrzyżowej neuromodulacji w nietrzymaniu kału oraz moczu

Czy wiesz, że...

Niewydolność aparatu zwieraczowego kanału odbytu może być spowodowana ubytkiem morofologicznym mięśnia, lub też być następstwem ich odnerwienia (obwodowego lub ośrodkowego). Zaburzenia mogą również wynikać z zaburzeń czucia w obrębie kanału odbytu.
U chorych z nietrzymaniem stolca, u których nie doszło do uszkodzenia mięśni zwieraczy, możemy zastosować trwałą transakralną elektrostymulację nerwów krzyżowych (SNS). Zabieg ten polega na użyciu odpowiednich elektrod implantowanych na stałe przez otwory kości krzyżowej, połączonych z wszczepionym pod skórę stymulatorem sterowanym zewnętrznie.
Zabieg ten umożliwia uzyskanie pełnej kontroli wypróżnień.

Korzyści:

• minimalnie inwazyjna terapia, która nie wyklucza zastosowania innych metod w razie braku skuteczności terapeutycznej,
  • skuteczność terapii wynosi około 70-80% oraz następuje zmniejszenie o ponad 50% redukcji epizodów,
  • w 35 – 45% przypadków następuje całkowite ustąpienie objawów nietrzymania stolca,
  • terapia całkowicie odwracalna, nie ingerująca w anatomiczne struktury dolnego odcinka układu pokarmowego.

Wskazania i Przeciwwskazania

Wskazania:
  • nadreaktywny pęcherz moczowy,
  • zaleganie moczu,
  • nietrzymanie kału,
  • zaparcia,
  • podwójna inkontynecja.
  Przeciwwskazania:
  • wrodzone wady rozwojowe w obrębie kanału odbytu,
  • przewlekła biegunka, zespół jelita drażliwego, ból,
  • stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona,
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego,
  • zatoka włosowa,
  • ciąża,
  • zaburzenia psychiczne.

Kwalifikacja do zabiegu:

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej, w trakcie której dobiera także metodę przeprowadzenia operacji oraz zleca niezbędne badania.  Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu  i ustala dogodny termin operacji.

Przed zabiegiem:

• Na tydzień przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV.
  • W przypadku innych nie chirurgicznych schorzeń należy skonsultować się z lekarzami prowadzącymi i przynieść zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego.
  • Jeśli Pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew powinien na 7 dni przed zabiegiem zamienić je na leki podskórne.
  • Przyjmowanie leków w dniu zabiegu operacyjnego powinno być ustalone z lekarzem prowadzącymi.
  • W dniu zabiegu operacyjnego Pacjent przychodzi do szpitala na czczo.

Zabieg:

• Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
  • W trakcie zabiegu przez 1 wkłucie w okolicy kości krzyżowej implantuje się elektrodę w otwór S3 lub S4 pod kontrolą RTG.
  • Zabieg trwa około 60 minut.

Po zabiegu:

Po zabiegu neuromodulacji przezkrzyżowej Pacjent może wrócić do codziennych aktywności tego samego dnia, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• Do 2 tygodni po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny.
  • Po 4 tygodniach podejmuje się decyzję o usunięciu elektrody w razie braku satysfakcji Pacjenta lub założeniu stałego stymulatora.
  • Codziennie należy przemywać ranę roztworem Octeniseptu.
  • Szwy usuwamy w 7 dobie po zabiegu.

Nasi specjaliści Chirurgia ogólna i naczyniowa

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Chirurgia ogólna i naczyniowa