Operacja przezkrzyżowej neuromodulacji

Czy wiesz, że...

Niewydolność aparatu zwieraczowego kanału odbytu może być spowodowana ubytkiem morofologicznym mięśnia, lub też być następstwem ich odnerwienia (obwodowego lub ośrodkowego). Zaburzenia mogą również wynikać z zaburzeń czucia w obrębie kanału odbytu.
U chorych z nietrzymaniem stolca, u których nie doszło do uszkodzenia mięśni zwieraczy, możemy zastosować trwałą transakralną elektrostymulację nerwów krzyżowych (SNS). Zabieg ten polega na użyciu odpowiednich elektrod implantowanych na stałe przez otwory kości krzyżowej, połączonych z wszczepionym pod skórę stymulatorem sterowanym zewnętrznie.
Zabieg ten umożliwia uzyskanie pełnej kontroli wypróżnień.

Korzyści:

• minimalnie inwazyjna terapia, która nie wyklucza zastosowania innych metod w razie braku skuteczności terapeutycznej,
  • skuteczność terapii wynosi około 70-80% oraz następuje zmniejszenie o ponad 50% redukcji epizodów,
  • w 35 – 45% przypadków następuje całkowite ustąpienie objawów nietrzymania stolca,
  • terapia całkowicie odwracalna, nie ingerująca w anatomiczne struktury dolnego odcinka układu pokarmowego.

Wskazania i Przeciwwskazania

Wskazania:
  • nadreaktywny pęcherz moczowy,
  • zaleganie moczu,
  • nietrzymanie kału,
  • zaparcia,
  • podwójna inkontynecja.
  Przeciwwskazania:
  • wrodzone wady rozwojowe w obrębie kanału odbytu,
  • przewlekła biegunka, zespół jelita drażliwego, ból,
  • stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona,
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego,
  • zatoka włosowa,
  • ciąża,
  • zaburzenia psychiczne.

Kwalifikacja do zabiegu:

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej, w trakcie której dobiera także metodę przeprowadzenia operacji oraz zleca niezbędne badania.  Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu  i ustala dogodny termin operacji.

Przed zabiegiem:

• Na tydzień przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV.
  • W przypadku innych nie chirurgicznych schorzeń należy skonsultować się z lekarzami prowadzącymi i przynieść zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego.
  • Jeśli Pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew powinien na 7 dni przed zabiegiem zamienić je na leki podskórne.
  • Przyjmowanie leków w dniu zabiegu operacyjnego powinno być ustalone z lekarzem prowadzącymi.
  • W dniu zabiegu operacyjnego Pacjent przychodzi do szpitala na czczo.

Zabieg:

• Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
  • W trakcie zabiegu przez 1 wkłucie w okolicy kości krzyżowej implantuje się elektrodę w otwór S3 lub S4 pod kontrolą RTG.
  • Zabieg trwa około 60 minut.

Po zabiegu:

Po zabiegu neuromodulacji przezkrzyżowej Pacjent może wrócić do codziennych aktywności tego samego dnia, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• Do 2 tygodni po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny.
  • Po 4 tygodniach podejmuje się decyzję o usunięciu elektrody w razie braku satysfakcji Pacjenta lub założeniu stałego stymulatora.
  • Codziennie należy przemywać ranę roztworem Octeniseptu.
  • Szwy usuwamy w 7 dobie po zabiegu.

Nasi specjaliści Chirurgia ogólna i naczyniowa

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Chirurgia ogólna i naczyniowa