Operacja przepukliny pachwinowej, mosznowej i udowej

Czy wiesz, że...

Przepuklina występująca w obszarze pachwinowym może przybrać postać:

• przepukliny pachwinowej (występuje częściej u mężczyzn):
    • prostej – nie przechodzi przez kanał pachwinowy, lecz bezpośrednio z jamy brzusznej, na skutek osłabienia mięśni powłok podbrzusza, w tzw. trójkącie Hesselbacha. Jej ujście znajduje się również w okolicy moszny,
    • skośnej – kanałem przepukliny jest kanał pachwinowy. Ujście znajduje się pod skórą w okolicach moszny w tzw. pierścieniu pachwinowym powierzchownym,
  • przepukliny mosznowej – odmiana przepukliny pachwinowej skośnej, w której to worek przepuklinowy przemieszcza się do moszny. Przepukliny te mogą osiągać bardzo duże rozmiary,
  • przepukliny udowej – jest specjalną formą przepukliny prostej, gdzie worek przepuklinowy wchodzi przez rozwór naczyniowy, poniżej więzadła pachwinowego, na udo. Podatniejsze na nią są kobiety.
    Ten typ przepuklin powstaje w następstwie osłabienia tylnej ściany kanału pachwinowego i uwypuklenia się do jego wnętrza worka przepuklinowego, zawierającego narządy jamy brzusznej – zwykle jelita.  Może być wrodzona lub nabyta. Nieleczona przepuklina pachwinowa może ulec uwięźnięciu – jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Wskazania:

• guz w pachwinie uwypuklający się głównie w pozycji stojącej,
  • ból, pociąganie, pieczenie przy przemieszczaniu lub ucisku worka przepuklinowego,
  • promieniujący do jądra ból przy kaszlu, wysiłku fizycznym, defekacji, długotrwałym staniu.

Kwalifikacja do zabiegu:

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej. Podczas niej wybrana zostaje również metoda operacji oraz zleca się niezbędne badania.  Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu  i ustala dogodny termin operacji.

Przed zabiegiem:

• Na tydzień przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV.
  • W przypadku innych nie chirurgicznych schorzeń, należy skonsultować się z lekarzami prowadzącymi i przynieść zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego.
  • Jeśli Pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew, powinien na 7 dni przed zabiegiem zamienić je na leki podskórne.
  • Przyjmowanie leków w dniu zabiegu operacyjnego powinno być ustalone z lekarzem prowadzącym,
    w dniu zabiegu operacyjnego Pacjent przychodzi do szpitala na czczo.

Zabieg:

• wykonywany jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym,
  • w trakcie zabiegu wszywa się siatkę płaską niewchłanialną,która ma na celu wzmocnienie ściany kanału pachwinowego
    i zapobieganie nawrotom,
  • zabieg trwa od 30 do 60 minut.

Po zabiegu:

Po operacji przepukliny pachwinowej Pacjent może wrócić do codziennych aktywności w ciągu tygodnia, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• do 4 tygodni po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny,
  • codziennie należy przemywać ranę roztworem Octeniseptu,
  • szwy usuwamy w 7 dobie po zabiegu.

Nasi specjaliści Chirurgia ogólna i naczyniowa

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Chirurgia ogólna i naczyniowa