prof. dr hab.n.med. Andrzej Oko

specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog, hipertensjolog, transplantolog

PROF. DR HAB. MED. Andrzej Oko – Umów się na wizyt

Profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dyplom lekarza uzyskał w 1977 roku. Od 1978 roku był zatrudniony w Klinice Nefrologii A. M. w Poznaniu w charakterze nauczyciela akademickiego. W 2005 roku został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 2007r. uzyskał tytuł profesora. Od 1.10. 2010r. w wyniku postępowania konkursowego pełnił funkcję Kierownika Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych U.M. w Poznaniu i Ordynatora Oddziału Nefrologii Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. W 2011r. został powołany na stanowisko profesora zwyczajnego. W 1995 r. otrzymał medal „Pro transplantationibus fovendis” przyznany przez Polskie Towarzystwo Transplantacyjne i firmę Sandoz za osiągnięcia w zakresie przeszczepiania nerek.

Staże naukowe: Klinika Nefrologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu w Lyonie, Francja (1982/83); Instytut Transplantologii A.M. w Warszawie (1984); Instytut Immunologii Uniwersytetu w Kilonii, Niemcy (1990, 1993); Klinika Nefrologii Hopital Tenon Paryż, Francja (1998). Posiada tytuł asystenta Uniwersytetu Claude Bernard w Lyonie i jest członkiem „Aerztekammer” okręgu Schlezwig-Holstein.

Stopnie naukowe: stopień doktora nauk medycznych otrzymał (1987) na podstawie rozprawy „Wpływ tonsylektomii na poziom kompleksów immunologicznych i zmiany w moczu u chorych z kłębuszkowym zapaleniem nerek”. Stopień doktora habilitowanego (1998) na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Wpływ perfuzji nerki szczura przeciwciałem monoklonalnym, skierowanym przeciwko antygenom zgodności tkankowej klasy II na immunogenność narządu”.

Specjalizacje: specjalizacja I stopnia z zakresu chorób wewnętrznych (1981), specjalizacja II stopnia (1984); specjalizacja z nefrologii (1999), z transplantologii klinicznej (2003), hipertensjologii (2006). Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych z dziedziny nefrologii oraz transplantologii kliniczne i doświdczalnej.

W latach 1999 – 2001r. pełnił w Uczelni funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego II.

W latach 2000-2012 pełnił funkcje Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie nefrologii dla województwa lubuskiego i Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii dla województwa wielkopolskiego. Od 2012 r. do 2022 r. pełnił stanowisko Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie nefrologii dla województwa wielkopolskiego.

Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Dializ i Transplantacji (ERA-EDTA), Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Od 2002 r. do 2008 r. był Prezesem Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. Od 2013 r. jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, a od 2019r. do 2022 r. pełnił funkcję Prezesa tego Towarzystwa.

Członek-założyciel Lions Club Poznań Concordia, w latach 1996-1998 pełnił funkcję prezydenta klubu.

• Gabinet Nefrologiczny

Wtorki 10:20 - 13:00