Kręgozmyk, niestabilność odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Czy wiesz, że...

W przebiegu niestabilności – czyli nadmiernej ruchomości kręgów względem siebie, głównym objawem jest ból lędźwiowy. Kiedy dochodzi do przesuwania się kręgów względem siebie, mamy do czynienia z kręgozmykiem. Bardzo często w wypadku tych schorzeń leczeniem
z wyboru jest wzmocnienie gorsetu mięśniowego poprzez właściwie dobraną fizjoterapię. W wybranych przypadkach, kiedy fizjoterapia nie przynosi efektu, rozwiązaniem jest leczenie operacyjne poprzez ustabilizowanie kręgosłupa implantami.

Korzyści:

  • szybkie zmniejszenie bólu,
  • powrót do normalnego funkcjonowania,
  • możliwość zastosowania lepiej dobranych implantów.

Wskazania i Przeciwwskazania

  Wskazania:
  • silne bóle, szczególnie utrudniające pracę,
  • brak poprawy po fizjoterapii,
  • kręgozmyk prawdziwy, pogłębianie się ześlizgu.
  Przeciwwskazania:
  • leki w istotny sposób zmniejszające krzepliwość krwi,
  • ciężkie schorzenia innych układów wykluczające znieczulenie ogólne.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie badania trzeba wykonać przed planowanym zabiegiem?

Przed stabilizacją powinno się zawsze wykonać badanie rezonansu magnetycznego - celem wykluczenia współistniejących schorzeń, takich jak stenozy, guzy. Praktyczne jest też uzupełnienie diagnostyki o tomografię komputerową, na podstawie której ocenia się stan kości.

Metody leczenia

Stabilizacja przeznasadowa otwarta lub przezskórna śrubami tytanowymi

Najpopularniejszy sposób stabilizacji kręgosłupa, używany samodzielnie lub jako uzupełnienie innych stabilizacji. Śruby wprowadza się do kręgów i łączy tytanowymi prętami. Stabilizacja ta jest bardzo solidna, zapewnia przez pierwszy rok brak ruchomości stabilizowanych kręgów.

Stabilizacja międzytrzonowa z dostępu Tliff

Polega na założeniu koszyka między trzony, który powoduje stały zrost kostny trzonów. Implant zakłada się z dostępu boczno- tylnego od jednej strony. Dostęp jednostronny zmniejsza inwazyjność zabiegu.

Stabilizacja międzytrzonowa z dostępu Pliff

Stabilizacja zapewniająca zrost kostny trzonów. Stabilizatory zakłada się obustronnie od tyłu przez kanał kręgowy. Zwykle uzupełnia się tę stabilizację stabilizacją przeznasadową.

Stabilizacja międzytrzonowa lędźwiowa z dostępu bocznego OLIF

Stabilizacja zakładana między trzony z dostępu bocznego, bez wchodzenia do kanału kręgowego.

Stabilizacja boczna kręgosłupa z dostępu XLIF

Stabilizacja boczna z dostępu przez jamę brzuszną, małoinwazyjna, z monitorowaniem śródoperacyjnym.

Stabilizacja międzytrzonowa z dostępu Alif

Stabilizacja zakładana na poziomie L5S1 z dostępu przedniego.

Stabilizacja międzywyrostkowa

Zakładana między wyrostki kolczyste kręgosłupa. Zwiększa jego stabilność w wypadku niedużych niestabilności

Kwalifikacja do zabiegu:

  • do operacji kwalifikuje się ostatecznie po zbadaniu Pacjenta na podstawie obrazu klinicznego,
  • konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej – standardem jest badanie rezonansem magnetycznym 1,5-Teslowego lub 3-Teslowego, w razie bezwzględnych przeciwwskazań do tego badania (silna klaustrofobia, wszczepione metalowe protezy itp.), możliwa jest kwalifikacja na podstawie badania w rezonansie „otwartym” niskopolowym lub na podstawie tomografii komputerowej.

Przed zabiegiem:

Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej u pacjentów powyżej 40 roku życia lub obciążonych pulmonologicznie. Dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne w zależności od stanu pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. profil hormonalny tarczycy, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna).
Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się̨ na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza neurochirurga lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu, po przyjęciu do szpitala.
Prosimy o zabranie ze sobą̨ tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna (konsultacja neurochirurgiczna z kwalifikacją, badania obrazowe (MRI, TK, RTG ) CD z opisami, wyniki badań laboratoryjnych, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżama i obuwie oraz ubranie na zmianę̨. Prosimy nie zabierać́ ze sobą̨ biżuterii i innych wartościowych przedmiotów. W każdym pokoju szpitalnym znajduje się̨ szafa na ubrania i szafka na rzeczy osobiste pacjenta (w pokojach dwuosobowych są̨ osobne komplety szafek dla obu pacjentów).
W dniu operacji odbywa się ostateczna kwalifikacja do zabiegu. Wyrażają Państwo pisemną zgodę na operacje i znieczulenie ogólne. Otrzymują Państwo leki na nadciśnienie,leki kardiologiczne, leki hormonalne (jeśli przyjmują je Państwo przewlekle).

Zabieg:

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Każda stabilizacja (każdy implant) zakładana jest pod kontrolą skopii rentgenowskiej.
W zależności od zabiegu, operacje trwają od godziny do trzech godzin. Zakładane są szwy śródskórne .

Po zabiegu:

Po operacji są Państwo budzeni na sali pooperacyjnej w obrębie bloku operacyjnego. Po pełnym wybudzeniu trafiają Państwo albo na swoją salę, albo na salę pooperacyjną – jeśli wymaga tego Państwa stan ogólny i/lub przebieg znieczulenia/operacji.
Po 4-5 godzinach podjęta jest pierwsza próba pionizacji z pielęgniarką lub lekarzem. W dniu operacji Pacjenci poruszają się po swoim pokoju, wstają do toalety. Aktywność jest nieco ograniczona.Używają w tym czasie gorsetu, z którym trzeba zgłosić się do szpitala. W kolejnym dniu wstają Państwo rano i zwiększają aktywność, przed południem można już spacerować po korytarzu, balkonie. W tym czasie dostają Państwo poradę od fizjoterapeuty dotyczącą rehabilitacji okołooperacyjnej. W godzinach popołudniowych po ocenie przez lekarza wychodzą Państwo do domu.

W domu zalecany jest przez okres 2-3 tygodni oszczędzający tryb życia. W tym czasie chory nie powinien obciążać kręgosłupa, dźwigać, schylać się̨ i wykonywać ruchów rotacyjnych czy innych czynności o dużej dynamice w zakresie tułowia. W pierwszym tygodniu po operacji Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną celem kontroli rany pooperacyjnej. Kolejna wizyta kontrolna planowana jest po 3 tygodniach od operacji , ocenia się wtedy pierwsze wyniki leczenia. Przez cały okres pooperacyjny Pacjent ma kontakt telefoniczny z lekarzem.

Our specialistsNeurosurgery

poznaj naszych specjalistów >

Price listNeurosurgery

przejdź do cennika >

Make an appointment

+48 61 62 33 111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o. S.K.A

st. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań, POLAND

Hospital hours:

Mon-Fri 8:00 – 20:00
Sat 8:00 – 16:00

Contact us to arrange a visit or to learn more!

Call us! +48 61 62 33 111

Write to us



    By sending a message, you agree that the St. Adalbert's Hospital would contact with you by phone or e-mail and you declare that you have read the Privacy Policy.

    E-rejestracja