Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? – Czas na pierwszą wizytę u ginekologa.


Kiedy powinna mieć miejsce konsultacja ze specjalistą? Czy należy przed wizytą wykonać badania oraz jak się przygotować ?
Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Wykonałaś już test ciążowy lub badanie krwi i wiesz, że w Twoim organizmie dzieje się coś niezwykłego – powstaje nowe życie. Jednak nawet przy dzisiejszej, bardzo precyzyjnej diagnostyce należy sprawdzić tą wiadomość u lekarza ginekologa, który określi, czy w ostatnim cyklu menstruacyjnym doszło do zapłodnienia oraz, czy ciąża rozwija się w prawidłowy sposób.
Na pierwszą wizytę do lekarza najlepiej udać się między 6-8 tygodniem od ostatniej miesiączki. Nie należy zwlekać zbyt długo z tą decyzją. Do 10 tygodnia powinnaś wykonać niezbędne badania z krwi i moczu. Wyjątek stanowią kobiety, które cierpią na przewlekłe choroby, które mogą skutkować poronieniem lub kobiety w grupie ryzyka (np. po poronieniu). W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza przed 6 tygodniem ciąży.

Pierwsza wizyta.

Podczas konsultacji, specjalista wykona badanie ginekologiczne oraz USG dopochwowo. Już w 4 tygodniu ciąży można dostrzec pęcherzyk żółtkowy, około 6 tygodnia zagnieżdżony w macicy zarodek, a ok. 7-8 tygodnia usłyszeć bijące serce maluszka.
Na początku pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad położniczy, dokona pomiaru masy ciała i ciśnienia krwi. Zostanie założona także karta ciąży, która będzie Ci towarzyszyć przez następne 9 miesięcy. To w niej lekarz będzie zapisywać cały przebieg ciąży, wyniki badań oraz najważniejsze informacje o Twoim zdrowiu. Warto mieć kartę ciąży zawsze ze sobą, ponieważ stanowi główne źródło informacji, które będzie niezbędne np. w przypadku nagłej hospitalizacji.

Bardzo istotne jest przyjmowanie kwasu foliowego, co najmniej trzy miesiące przed ciążą, również ojcowie dzieci, a zdecydowanie w pierwszym trymestrze, który jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju i kształtowania się organizmu dziecka. Zapytaj lekarza prowadzącego, czy wymagana jest suplementacja dodatkowymi witaminami i minerałami. Nie kupuj ich na własną rękę.

Czy na wizytę trzeba się specjalnie przygotować?

Warto uzupełnić informacje na temat przebytych chorób, operacji, przyjmowanych leków, tak aby potrafić odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zada lekarz.

Dogodny termin można umówić w naszej rejestracji: 616233111
Tekst powstał przy współpracy:

dr n. med. Anna Paczkowska – specjalista położnictwa i ginekologii 

dr n. med. Karolina Gruca – Stryjak- specjalista położnictwa i ginekologii