Jak przygotować się do ciąży?


Wygląda na to, że jeśli właśnie czytasz ten artykuł podjęłaś jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu – chcesz zostać mamą. Gratulacje! Zanim jednak podejmiesz właściwe działania, sprawdź czy jesteś na to właściwie przygotowana. Zaczęłaś już starania o dziecko? To nic straconego, bo nigdy nie jest za późno na zmiany stylu życia, które zapewnią zdrowie Tobie i Twojemu dziecku. W tym poście znajdziesz przydatne wskazówki, które mamy nadzieję, ułatwią przygotowania do tego ważnego okresu.

1. Pożegnaj się z antykoncepcją.
Prawdopodobnie dla większości z nas jest to oczywiste 😉 Jeśli zabezpieczasz się antykoncepcją hormonalną, należy ją odstawić. Bardzo ważne jest również to, byś sama kontrolowała swój cykl, bo kiedy wszystko wróci do normy łatwiej będzie określić czas owulacji.

2. Odwiedź lekarza i zrób badania.
Nawet jeśli uważasz się za okaz zdrowia, w okresie planowania ciąży powinnaś udać się do ginekologa, który wykona USG narządów rodnych oraz cytologię. Warto porozmawiać z nim o swoich zamiarach i rozplanować razem wizyty i badania. Planując powiększenie rodziny powinnaś wykonać podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia i badanie ogólne moczu. Warto również zbadać poziom hormonów tarczycy, oznaczyć grupę krwi. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza, który ustali czy będziesz mogła przyjmować je w czasie ciąży oraz po porodzie.

3. Sprawdź szczepienia.
W szczególności mowa tu o szczepieniach przeciw żółtaczce zakaźnej typu B i różyczce – zorientuj się, czy w przeszłości byłaś na nie szczepiona. Jeśli nie, powinnaś poddać się szczepieniu na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę.

4. Toksoplazmoza.
Sprawdź, czy nie jesteś zakażona toksoplazmozą (wystarczy wykonać badanie krwi). Do infekcji dochodzi najczęściej wskutek zjedzenia surowego mięsa lub kontaktu z odchodami chorego kota.

5. Czas na suplementację kwasu foliowego.
Przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety planujące ciążę zaleca się ze względu na profilaktykę występowania wad wrodzonych układu nerwowego u dziecka. O ile lekarz nie zaleci inaczej, powinno się stosować dawkę 0,4 mg na dobę.

6. Nadmiar witamin.
Panuje powszechne przekonanie, że witaminy są zdrowe. W trosce o zdrowie swoje i przyszłego dziecka przyjmujemy więc dużo witamin w tabletkach. Tymczasem ich nadmiar w tej postaci (w przeciwieństwie do naturalnych, znajdujących się w pożywieniu) może być szkodliwy dla płodu. Dotyczy to zwłaszcza witamin A i D. Tuż przed ciążą i na jej początku nie powinno się więc bez konsultacji z lekarzem przyjmować preparatów witaminowych.

7. Popraw swoje nawyki żywieniowe.
W okresie planowania ciąży niezwykle ważne jest to w jaki sposób odżywia się przyszła mama. Dbaj o to, by Twoja dieta była zbilansowana i bogata w witaminy – to właśnie z tych zapasów składników odżywczych będzie korzystało Twoje dziecko. Oczywiście nie chodzi o stosowanie rygorystycznych diet. Unikaj wysokoprzetworzonej żywności, fast foodów i dużych ilości cukru. Zastąp to świeżymi warzywami, owocami i rybami, które są bogate w kwasy omega-3. Szczególnie warto wzbogacić swoją dietę w żelazo (występuje w czerwonym mięsie, wątróbce, szpinaku, szczawiu, brokułach oraz w fasoli i jajkach) i wapń (najwięcej jest go w mleku i jego przetworach).
Uwaga wegetarianki!
Przyszłe matki, które nie jedzą mięsa, ale jedzą ryby i nabiał, nie muszą się obawiać, że dziecku zabraknie ważnych składników pokarmowych. Im bardziej restrykcyjna dieta, tym bardziej trzeba zadbać o spożycie innych produktów bogatych w białko, żelazo i witaminy z grupy B. Dieta weganek, odżywiających się tylko owocami i warzywami, musi być w tym czasie szczególnie przemyślana. Niekiedy trzeba ją wzbogacać preparatami żelaza i witamin B.

8. Zadbaj o kondycję.
Zadbaj o swoją formę już w czasie przygotowań do ciąży. Pamiętaj, że to nie bez znaczenia w także trakcie porodu, gdyż poród jest to wysiłek porównywany do biegu maratońskiego. Regularne ćwiczenia pomogą Ci w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, która również ma ogromny wpływ na płodność. Szacuje się, że najlepszy wskaźnik BMI dla poczęcia dziecka to wartości 18-25. Gimnastykę, długie spacery czy pływanie będzie można również spokojnie kontynuować w stanie odmiennym. Jeśli nie jesteś mistrzynią sportu spróbuj zacząć ćwiczyć jogę. Świetnie wpływa ona zarówno na ciało i jego elastyczność, a ponadto redukuje stres i przyjemnie odpręża. Pamiętaj również, by odpowiednio się wysypiać!

9. Nie zwlekaj z wizytą u stomatologa.
Podczas przygotowań do ciąży nie można pominąć wizyty u stomatologa. To bardzo ważne, by wyleczyć wszystkie zęby, ponieważ próchnica i bakterie występujące w jamie ustnej mogą być źródłem infekcji. Zaleca się również usunięcie kamienia nazębnego i wykonanie fluoryzacji, która zabezpieczy zęby.

10. Porzuć używki.
Przyszli rodzice powinni zrezygnować ze szkodliwych używek. Z całą pewnością papierosy i alkohol nie są obojętne dla zdrowia przyszłej mamy jak i ojca, dlatego już na etapie przygotowań daj czas swojemu organizmowi na oczyszczenie.

11. Edukacja.
Pojawienie się dziecka na świecie to zupełnie nowe doświadczenie. Czytaj i chłoń wiedzę. Ułatwi Ci to start w nowej roli, która tak czy inaczej nie raz Cię pewnie zaskoczy 🙂

 

Tekst powstał przy współpracy z dr n. med. Barbarą Kwinecką- Dmitriew, specjalistą położnictwa i ginekologii
www.szpitalswwojciecha.pl/nasi-lekarze/dr-n-med-barbara-kwinecka-dmitriew/