Wybielanie zębów- wszystko, co chcieliście wiedzieć! :)


Wybielanie zębów. Czy to dla mnie? Jaką metodę wybrać? Jak długo utrzymuje się efekt?
To najczęstsze pytania naszych Pacjentów, którzy decydują się na zabieg. Zebraliśmy je wszystkie i otrzymaliśmy odpowiedzi od naszej specjalistki- dyplomowanej higienistki stomatologicznej Aleksandry Twierkowskiej.

1. Dlaczego czasem nasze zęby zmieniają swój kolor?

Zęby zmieniają swój kolor na skutek działania barwników z żywności, które osadzają się na powierzchni zębów, wtedy mówimy o osadach, które można usunąć zabiegami higienizacji u higienistek stomatologicznych i higienistów stomatologicznych.

Drugim rodzajem barwników zmieniających kolor zęba są te, które osadzają się głęboko w strukturze szkliwa, pomiędzy kryształami, w mikroporach zęba. Przebarwienia te powstają dla przykładu na skutek przyjmowania w dzieciństwie leków (np. tetracykliny, związki żelaza), a w dorosłym życiu na zębach uwidaczniają się w postaci ciemnych plam lub pasków w rożnych odcieniach. Często zmiana koloru naszego uzębienia z młodzieńczej bieli na bardziej żółte odcienie związana jest z procesem starzenia się tkanek zęba. Tego typu przebarwienia osadzone głęboko w tkance zęba kwalifikują się do zabiegu wybielania.

2.Na czym polega wybielanie zębów?

W efekcie zastosowania profesjonalnych środków do wybielania zębów, cząsteczki barwników z wnętrza zęba rozbijane są na krótsze łańcuchy, a następnie wypłukiwane są kanalikami zęba. W wyniku tego procesu zęby stają się optycznie jaśniejsze.

3. Czy wybielanie jest zdrowe dla szkliwa?

Zabiegi wybielania zębów wykonywane w gabinecie stomatologicznym, przeprowadzane przez wykwalifikowany personel, w postaci higienistki stomatologicznej lub lekarza stomatologa, są w zupełności bezpieczne. Wybielanie przeprowadzane pod okiem higienistki lub stomatologa jest procesem przeprowadzanym w kontrolowany sposób, a używane preparaty są standaryzowane. Badania kliniczne wykazały, że środki do wybielania stosowane w gabinecie nie wpływają na twardość ani kruchość szkliwa.

Niestety powyższe stwierdzenia nie dotyczą domowych sposobów na rozjaśnianie zębów, preparatami dostępnymi w Internecie i w drogeriach.

4. O ile odcieni mogą wybielić się zęby, oraz jak długo utrzymuje się efekt?

Kolor zębów może rozjaśnić się o 3- 10 odcieni, a uzyskany jaśniejszy kolor może utrzymać się od 3 miesięcy (w przypadku wybielania bankietowego), aż do kilku lat (w przypadku innych metod wybielania). Zarówno efekt jak i jego trwałość jest uzależniony od wielu czynników:

  • jaką metodę wybielania zębów przeprowadzono,
  • jaki preparat do rozjaśniania został użyty,
  • jak wygląda na co dzień dieta pacjenta,
  • jak wygląda na co dzień poziom higieny jamy ustnej pacjenta.

5. Czy wybielanie jest dla każdego?

Wybielanie zębów jest zabiegiem dedykowanym dla pacjentów pełnoletnich, borykających się z problemem ciemnego szkliwa. Aby pacjent mógł mieć wykonany zabieg, wszystkie zęby muszą być zdrowe, wyleczone, bez aktywnej próchnicy. Zęby przed wybielaniem powinny być czyste, pozbawione kamienia i osadów, a dziąsła powinny być zdrowe, bez aktywnych stanów zapalnych.

Przeciwwskazaniem do wybielania zębów jest ciąża oraz okres karmienia piersią.

6. Czy mając wypełniania, implanty itp. można wybielać zęby?
Odpowiadając na to pytanie trzeba mieć na uwadze fakt, że wypełnienia („plomby”), korony i mosty nie zmieniają swojego koloru na skutek zastosowania preparatów do wybielania. Nie ma znaczenia czy korna jest na zębach własnych czy na implancie. Materiały z których są wykonane mają stały kolor, który można zmienić wymieniając całe uzupełnienie.

Jeżeli uzupełnienia znajdują się w tylnych zębach i nie widać ich w uśmiechu, nie ma żadnych przeszkód. Jeżeli uzupełnienia są w przednich zębach, jaśniejszy kolor zębów może odbiegać kolorem od sztucznych uzupełnień, które pozostaną w ciemnym odcieniu. W takim przypadku może być konieczna wymiana wypełnienia, korony lub mostu na takie, które będzie pasowało odcieniem do nowego, białego uśmiechu.

7. Czy można wybielić martwego zęba?

Wybielanie martwego zęba to zupełnie odrębna procedura, którą przeprowadza lekarz stomatolog. Takie wybielanie jest możliwe, lecz wymaga około trzech wizyt u stomatologa, który kilkukrotnie aplikuje do wnętrza zęba preparat wybielający.

8. Czy można wybielić kilka zębów, które mają inny odcień niż reszta zębów?

Tak, można podjąć się tego typu wybielania. W takim przypadku kluczowe jest ustalenie przyczyny z jakiej dane zęby odbiegają kolorem od pozostałych. Bardzo ważne jest też kontrolowane wybielanie, aby w odpowiednim momencie przerwać zabieg, tak aby kolory zębów wyrównały się.

9. Jakie są różnice między nakładkową, a klasyczną metodą wybielania?

Klasyczna metoda wybielania to wybielanie wykonywane w gabinecie specjalistycznym żelem, który aktywowany jest światłem lampy. Zabieg jest szybki (około 2-3 godziny), a efekt jest widoczny od razu, lecz utrzymuje się około 12-14 miesięcy.

Metoda nakładkowa polega na wykonaniu indywidualnych szyn, które pasują jedynie do pacjenta od którego pobrano wyciski zębów. Szyny mają wykonane specjalne zbiorniczki do których aplikowany jest żel wybielający. Pacjent otrzymuje żel i szyny do stosowania w domu według instrukcji przekazanej przez higienistkę lub lekarza. Proces trwa około 7- 14 dni, lecz efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku innych metod wybielania.

10. Czy po każdym wybielaniu należy stosować dietę?

Po każdym wybielaniu zębów należy stosować „biała dietę”, zazwyczaj przez 3 – 7 dni, w zależności od rodzaju metody wybielania. Dieta polega na wyeliminowaniu produktów o czerwonym, pomarańczowym lub żółtym zabarwieniu, oraz innych składników, które mocno barwią białe tkaniny i trudno jest je doczyścić w praniu.

11. Czy po wybielaniu zawsze występuje nadwrażliwość zębów?
75% pacjentów po wybielaniu czuje czasową nadwrażliwość zębów, która powinna minąć maksymalnie 3 dni po zakończeniu wybielania. Przed rozpoczęciem zabiegu wybielania higienistka lub lekarz przekazuje instrukcje, które mają na celu zmniejszenie nadwrażliwości pozabiegowej.

12. Czy wizyta kwalifikacyjna do zabiegu wybielania jest konieczna?

Każdego pacjenta należy traktować indywidualnie, ponieważ każdy z nas ma za sobą inne doświadczenia z leczeniem stomatologicznym. Wizyta kwalifikacyjna ma na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Na tego typu spotkaniu higienistka lub lekarz sprawdza jakie są oczekiwania pacjenta oraz konsultuje z pacjentem ewentualne metody jakie możemy w danym przypadku zastosować. To bardzo istotne aby pacjent otrzymał wszelkie informacje oraz pełen plan działania. Kwalifikacja jest jednym z elementów drogi, która ma na celu osiągnięcie zdrowego i białego uśmiechu u pacjenta.

Do końca marca przygotowaliśmy niespodziankę! 🙂 Promocyjne ceny wybielania zębów: WYBIELANIE W PROMOCYJNEJ CENIE – Szpital Świętego Wojciecha (szpitalswwojciecha.pl)