Nowotwory szyjki macicy. Rozmowa z dr n. med. Anną Paczkowską


Często w mediach słyszymy o raku szyjki macicy. Jak często myślimy sobie, że to nas nie dotyczy? Niestety nowotwory te zbierają coraz większe żniwa. Nowotwory złośliwe szyjki macicy powodują 3,8% zgonów nowotworowych u kobiet (siódma przyczyna zgonów nowotworowych). Duża część z tych przypadków mogłaby zostać wyleczona, gdyby… została wykryta we wczesnym stadium!

Poniżej kilka pytań dotyczących nowotworów szyjki macicy, na które odpowiedziała dr n. med. Anna Paczkowska.

1. Odpowiednio wcześnie wykryte nowotwory dają szansę na wyleczenie- jak często zatem kobiety powinny się badać?
Profilaktyczne badanie ginekologiczne powinno się odbywać raz w roku.

2. Czy występują czynniki ryzyka, które mogą wpłynąć na zachorowanie?
Czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy jest infekcja wysokoonkogennym wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Częstość infekcji jest większa w młodym wieku, przy częstej zmianie partnerów seksualnych, nawracających zakażeniach dróg rodnych, zaburzeniach odporności i paleniu papierosów (które promują wbudowywanie wirusa do genomu człowieka)

3. W jaki sposób leczy się nowotwory szyjki macicy?
Wcześnie wykryte stany przerakowe i nowotwory szyjki macicy leczy się oszczędzająco (wycina się fragment narządu rodnego), co pozwala na zachowanie płodności. Bardziej zaawansowane zmiany leczy się operacyjnie i radioterapią, niekiedy chemioradioterapią.

4. Jak przebiega badanie cytologiczne? Czy jest bolesne i jak często powinno się je wykonywać?
Badanie cytologiczne polega na pobraniu specjalną szczoteczką materiału z szyjki macicy, na fotelu ginekologicznym, we wzierniku. Powinno się je wykonywać raz w roku. W ciąży również. Jest w zasadzie niebolesne. czasem wiąże się z niewielkim dyskomfortem. Pobrany materiał rozprowadza się na szkiełku mikroskopowym i utrwala. Następnie cytolog ocenia preparat po jego odpowiednim wybarwieniu.

5. Co wynikami cytologii. Często kobiety źle je interpretują.
Wynik cytologii podawany jest zwykle w 2 skalach : Papanicolau (I, II, IIIA, IIIB, IV i V) oraz skali Bethesda (skala opisowa). Wynik powinien być zawsze omówiony z lekarzem. Często pacjentka odbiera wynik, uprzednio obejrzany i zinterpretowany przez lekarza, który nanosi na niego swoje uwagi. Papa I i II to wyniki prawidłowe. W skali Bethesda cytolog podaje, czy rozmaz został prawidłowo pobrany i jakiego typu zmiany są zaobserwowane (zapalne, obecność komórek nieprawidłowych)

6. Czy nowotwory szyjki macicy mają związek z wiekiem pacjentki?
Częściej nowotwory szyjki macicy obserwuje się w stosunkowo młodym wieku. Ma to związek z pyt.2

7. Jeśli nowotwór wystąpi w młodym wieku- czy jest możliwe planowanie ciąży?
Jeśli zostanie stwierdzony odpowiednio wcześnie i możliwe będzie leczenie oszczędzające, to jest możliwe planowanie ciąży.

 

Drogie Panie! Pamiętajcie o regularnych kontrolach ginekologicznych!