SŁODKIE CHWILE, A ZĘBY


Halloween już niebawem, a to dla wielu dzieci i nie tylko dzieci oznacza spożycie znacznych ilości cukierków i żywności na bazie cukru.
Oto kilka wskazówek, które pomogą zadbać o zęby przez cały rok, nawet w Halloween.

Zaplanuj program spożywania słodyczy

Jeśli chcesz jeść cukierki lub produkty spożywcze z cukrem, zrób to podczas posiłku lub w pobliżu posiłków. Kiedy jemy produkujemy więcej śliny pomocnej przy zwalczaniu bakterii, które pojawiają się w ustach. Dzięki temu następuje lepsze oczyszczanie naszych zębów w jamie ustmej.

Unikaj spożywania słodyczy bezpośrednio przed snem, nie jedz i nie pijniczego poza wodą po wieczornym umyciu zębów. Jeśli chodzi o małe dzieci, unikaj karmienia ich tuż przed zaśnięciem i w miarę możliwości nie pozwalaj, aby zasypiały w czasie jedzenia.

Mmniej szkodliwa jest nawet większa ilość słodyczy, zjedzona jednorazowo, niż ta sama ilość przyjmowana często, szczególnie między posiłkami.
Zatanów się nad wprowadzeniem „słodkich sobót”. Taki model stosowany m.in. w krajach skandynawskich, przyczynił się tam do znacznego obniżenia częstotliwości próchnicy. Polega na tym, że dzieci przez cały tydzień nie jedzą słodyczy, a w sobotę, jedzą je do woli i oczywiście bezwzględnie myją potem zęby.

Ostrożnie komponuj posiłki redukując maksymalnie cukier

Najbardziej próchnicotwórcze są tzw. cukry proste – głównie sacharoza i maltoza, dodawane do pożywienia. Występują one w cukierkach, lizakach, ciastkach, dżemach, słodzonych płatkach śniadaniowych, itp.
Glukoza i fruktoza występujące w owocach oraz laktoza, zawarta w mleku, powodują mniejsze spadki pH i nie są tak szkodliwe jak te pierwsze.

Wybierz typ cukierków

Słodycze takie jaki lizaki, landrynki i słodzone napoje (zwłaszcza cola), które pozostają dłużej w ustach, są najbardziej szkodliwe dla zębów. Im dłużej masz je w ustach, tym bardziej zwiększa się ryzyko ubytków. Wybierając słodycze pomyśl o takich, które szybko wymywa ślina.

Unikaj lepkich przekąsek i łakoci

Wszystkie miękkie, słodkie i lepkie pokarmy (takie jak rozpuszczalne gumy do żucia czy toffi) są dużo bardziej niebezpieczne niż np. kawałek czekolady. Szkodliwe są również przekąski takie jak słodkie batony, które mogą utknąć w zębach, dlatego należy je ograniczać do minimum.

Unikaj w miarę możliwości przegryzania między posiłkami – należy robić co najmniej 1-2 godzinne przerw, żeby wytwarzane kwasy mogły w tym czasie zostać zneutralizowane. Na ich neutralizację dobrze działa też mleko lub zjedzony na zakończenie posiłku kawałek żółtego sera.

Pij wodę

Wiedząc, że w dzisiejszych czasach jedzenie słodyczy jest prawie nieuniknione, spróbuj pić czystą wodę po posiłku Pomoże to oczyścić jamę ustną i jednocześnie unikać spożywania kolejnej porcji cukru, jak w przypadku popijania posiłków słodonymi napojami lub sokami owocowymi.

Unikaj słodkich napojów

Uważaj na słodkie granulowane herbatki i staraj się nie podawać dzieciom słodzonych gazowanych napojów – wytrawiają powierzchnie zębów i dostarczają bardzo dużych ilości cukru!
Kiedy zęby są w ciągłym kontakcie ze słodkimi napojami, ryzyko zniczczenia zębów wzrasta.
Zwracaj również uwagę na zawartość substancji słodzących w napojach dla sportowców i wodach smakowych.
Najlepiej jest od małego nie przyzwyczajać dzieci do słodkich napojów i pokarmów, wyeliminować biały cukier, do słodzenia używać naturalnych produktów, takich jak cukier trzcinowy, syrop klonowy, ksylitol (redukuje próchnicę), miód (w niedużych ilościach).

Szczotkuj zęby minimum dwa razy dziennie

Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej byłoby po każdym posiłku – jeśli nie jest to możliwe, to zalecane jest przynajmniej przepłukanie ust wodą po jedzeniu.

Odwiedź swojego dentystę

Wizyty u dentysty regularnie pomagają zapobiegać problemom lub wykryć problemy odpowiednio wcześnie, co znacznie ułatwia leczenie.