Dlaczego dbamy bardziej o nasz samochód niż o własne zdrowie?


Dlaczego dbamy bardziej o nasz samochód niż o własne zdrowie?
Czy przegląd naszego pojazdu jest dla nas ważniejszy, niż badania profilaktyczne?

Jak co roku, również i w tym- otrzymamy wiadomość, maila lub przypomnienie w kalendarzu, że upływa termin ważności przeglądu samochodu. Nie pozostaje nic innego – jeżeli chcemy dalej korzystać z pojazdu, musimy pojawić się u mechanika, który sprawdzi czy stan samochodu pozwala na bezpieczne korzystanie z maszyny.
Dlaczego oczywiste jest dla każdego kierowcy, że należy wykonać coroczny przegląd pojazdu, a nie dbamy wystarczająco o własne zdrowie?
Wielu z nas myśli, że dopóki nie odczuwamy bólu nie warto wykonywać badań, czy udać się po poradę lekarską, jednak specjaliści podkreślają, że wiele chorób w pierwszym etapie występowania nie powoduje objawów. Wracając do terminologii samochodowej – nie wiemy, co się dzieje pod maską, póki nie zajrzymy i nie sprawdzimy 😊

Jak powinien wyglądać tzw. przegląd zdrowia?
Przede wszystkim – indywidualnie oraz kompleksowo. Ale co to znaczy?
Często kupujemy pakiety badań laboratoryjnych, które ograniczają się do samego sprawdzenia parametrów krwi, jednak zapominamy o tym, że po takich badaniach konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni nasz stan zdrowia, zbada, przeprowadzi dokładny wywiad i na podstawie całego obrazu przedstawi dalsze postępowanie.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu „przeglądu zdrowia”:

1. Badania laboratoryjne – w zależności od wieku, płci, ale także chorób współistniejących, czy naszego stylu życia należy uzgodnić z lekarzem zestaw badań, które powinniśmy wykonać. Co może mieć wpływ na rodzaj badań? Na przykład nasza masa ciała – osoby z nadwagą lub otyłością będą bardziej narażone na wystąpienie cukrzycy, czy chorób układu krążenia. Nałogi – palenie papierosów, czy stosowanie używek, jak alkohol będą przyczyną rozszerzenia diagnostyki. Choroby współistniejące np. choroby nerek – są wskazaniem do skierowania na odpowiednie badania laboratoryjne.
2. Badania obrazowe – czy wiesz, że każda dorosła osoba- niepaląca powinna raz na dwa lata wykonać RTG klatki piersiowej (zastanów się, kiedy ostatnio miałeś wykonane takie badanie), kobiety raz w roku (jeżeli nie ma innych wskazań) powinny wykonać badanie USG piersi oraz cytologię, a morfologię krwi każdy z nas powinien wykonać przynajmniej raz w roku.
3. Konsultacja specjalistyczna – jeżeli zauważyłeś u siebie przewlekłe zmęczenie, suchą skórę, czy problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, może oznaczać to problemy z tarczycą, niezbędna może okazać się wizyta u endokrynologa. Wahania poziomu ciśnienia, częste bóle głowy mogą wymagać konsultacji kardiologicznej.
4. Podsumowanie – ważne, aby całość diagnostyki była zebrana i podsumowana przez lekarza internistę, który oceni, czy otrzymujemy „zdolność” na kolejny rok, czy należy poszerzyć diagnostykę.

Warto zainwestować w zdrowie, kontrolować i reagować na bieżąco.

Kontakt w sprawie naszych pakietów badań profilaktycznych: Agnieszka Polaszek 505289107
Wszystkie pakiety dostępne tutaj: sklep.szpitalswwojciecha.pl – Pakiety Medyczne Szpital Św. Wojciecha