Zabiegi stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym


O zabiegach stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym w rozmowie z dr n. med. Ewelina Golusińska- Kardach, specjalistą chirurgii stomatologicznej oraz lek. Anną Brzostowską, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii.

1. Ile zębów można wyleczyć w trakcie jednego zabiegu?

Założeniem, które staramy się realizować w Centrum Stomatologii Szpitala Św. Wojciecha, jest pełna sanacja jamy ustnej podczas jednego zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Czyli zrealizowanie wszystkich potrzeb stomatologicznych z jakimi zgłasza się Pacjent, w czasie jednej narkozy. Wykonujemy procedury zarówno z zakresu chirurgii stomatologicznej, implantologii, stomatologii zachowawczej, endodoncji, a w wyjątkowych sytuacjach z protetyki. Zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym u osób dorosłych trwać może do ok. 5 godzin. W większości przypadków jest to wystarczający czas, aby holistycznie zaopiekować się Pacjentem. Aczkolwiek w przypadku, gdy potrzeby lecznicze są większe, np. kiedy Pacjent bardzo długo nie korzystał z pomocy i z usług lekarza stomatologa, procedury są dzielone według priorytetów i maksymalnie dzielone na 2 zabiegi w znieczuleniu ogólnym.
Stąd, tak ważna jest konsultacja stomatologiczna przeprowadzana przed leczeniem w znieczuleniu ogólnym oraz wykonanie pełnej diagnostyki niezbędnej do prawidłowego zaplanowania zabiegu oraz przedstawienia Pacjentowi kosztów. Kalkulacja kosztów jest zawsze sporządzana indywidualnie w oparciu o sytuacje kliniczną.


2. Czy to boli?
Zabieg kompleksowego leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym jest bezbolesny. Sama narkoza rozpoczyna się podaniem Pacjentowi odpowiedniej ilości leków usypiających i jedynie w tym momencie Pacjent może odczuć niewielki ból-pieczenie w ręce. Przy użyciu tych środków farmakologicznych, lekarz anestezjolog wprowadza Pacjenta w stan głębokiego snu, z całkowitym zniesieniem odczuwania bodźców bólowych. Wykonana przez anestezjologa intubacja przez nos, stwarza swobodny dostęp do jamy ustnej. W przypadku Pacjentów, bojących się igieł pod każdą postacią, nawet tych wykorzystywanych w wenflonach dożylnych, przez które wprowadzane są leki, lekarz anestezjolog przed ich założeniem może zastosować premedykację, czyli farmakologiczne uspokojenie, stanowiące przygotowanie do właściwego znieczulenia ogólnego. Należy również wspomnieć, że podczas samego zabiegu w znieczuleniu ogólnym, podawane są znieczulenia miejscowe, dzięki którym Pacjent po pełnym wybudzeniu nie odczuwa dolegliwości bólowych. Pacjentowi podawane są również leki przeciwbólowe, przeciwzapalne bezpośrednio w trakcie i po zabiegu, co znacząco zabezpiecza Pacjenta przed przykrymi doświadczeniami.

3. Ile czasu pozostaje się w szpitalu?
Do czasu pełnego ustąpienia działania leków stosowanych podczas narkozy Pacjent pozostaje pod opieką anestezjologa. Potocznie nazywane jest to przez Pacjentów „wybudzaniem”. Etap ten może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin w zależności od predyspozycji indywidualnych Pacjenta, czyli wieku, wagi i chorób współistniejących. Pacjent bezpośrednio po zabiegu przewieziony zostaje do sali pooperacyjnej, gdzie zostaje pod opieką personelu medycznego szpitala św. Wojciecha. Najczęściej po około dwóch godzinach Pacjent odzyskuje pełną świadomości i sprawność fizyczną. W zależności od ciężkości przeprowadzonych zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, Pacjent zostaje w Szpitalu na Oddziale od 12 do 24 godzin. Przez ten okres, kontrolowana jest hemostaza, podawane są odpowiednie dla Pacjenta leki.

4. Jakie są reakcje organizmu po narkozie?
Po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego mogą wystąpić zawroty głowy, nudności i czasami wymioty. Wybudzenie jest stopniowe i tak też mogą pojawiać się powyższe reakcje. Niemniej jednak dysponujemy lekami, które mogą złagodzić powyższe dolegliwości. Pacjent bezpośrednio po znieczuleniu jest pod opieką anestezjologa a następnie pielęgniarek z Oddziału. Na każdym etapie opieki reagujemy na zgłaszane przez pacjenta problemy.


5. Czy po zabiegu pacjent powinien iść na zwolnienie lekarskie?
Nie każdy przeprowadzony zabieg wymaga zwolnienia Pacjenta z czynności zawodowych. W przypadku gdy wykonywane są procedury z zakresu stomatologii zachowawczej czy endodoncji, Pacjent może wrócić do pracy po 24 godzinach od zabiegu. Jeżeli Pacjent wykonuje pracę fizyczną, a pod narkozą przeprowadzono zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej czy implantologii zalecane jest okresowe zaprzestanie wykonywani pracy od 7- 14 dni. Pacjentowi indywidualnie po każdym zabiegu przedstawiane są zalecenia medyczne oraz wskazówki, aby rekonwalescencja po zabiegu była jak najkrótsza.

6. Czy można przebudzić się w trakcie zabiegu? Jakie powikłania i jak często występują?
Podczas znieczulenia ogólnego (potocznie zwanego narkozą) pacjent jest ściśle monitorowany. Anestezjolog oraz pielęgniarka anestezjologiczna są cały czas obecni i czujni od początku znieczulenia poprzez zabieg, aż po wybudzenie i przekazanie pacjenta na Oddział. Ścisłe monitorowanie i obserwacja zapobiegają wybudzeniu pacjenta przed końcem zabiegu. Pacjent jest podłączony do monitora, który umożliwia stały zapis EKG, pomiar ciśnienia tętniczego, tętna oraz mierzy poziom natlenienia organizmu. Znieczulenie podtrzymujemy lekami podawanymi dożylnie oraz wziewnie.

7. Czy dużo osób decyduje się na taką formę leczenia?
Od początku istnienia Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha obserwujemy znaczny wzrost Pacjentów zainteresowanych leczeniem w znieczuleniu ogólnym. W naszej placówce medycznej specjalizujemy się zabiegach w znieczuleniu ogólnym u dorosłych, ale również u dzieci. Istotnym wskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu jest strach i stres związany z zabiegiem, co ma szczególne znaczenie u dzieci oraz osób niepełnosprawnych, a także u pacjentów z dentofobią. Posiadamy wysokiej klasy sprzęt medyczny oraz odpowiednio wyspecjalizowany zespół anestezjologiczny oraz stomatologiczny, dzięki którym możemy wykonywać bezpieczne znieczulenia ogólne. Z naszych doświadczeń wynika, że Pacjenci bojący się i niewspółpracujący, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym, przy kolejnych wizytach stomatologicznych, kontrolnych lub leczniczych śmielej i chętniej siadają na fotel stomatologiczny i nie wymagają dalszej pomocy anestezjologa.

Więcej informacji na temat zabiegów: narkoza w stomatologii 
Lub pod numerem telefonu: 616233111

Zapraszamy także na nasz kanał na Yotube, gdzie znajdują się filmy dotyczące leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym:
1. https://www.youtube.com/watch?v=Wl_L0eCl9tE
2. https://www.youtube.com/watch?v=zXQGsLTAZvs