Kolonoskopia nie taka straszna- to badanie, które może uratować życie!


Endoskopia nie tak straszna.
Badanie które może uratować życie …

dr n. med. Bartosz Cybułka o tym, jak ważna jest profilaktyka nowotworów jelita grubego!

Dlaczego badania endoskopowo są tak ważne i stanowią dla wielu przypadków metodę z wyboru diagnostyki schorzeń przewodu pokarmowego ?

Czy nowotwory jelita grubego są groźne?
Analizując strukturę zachorowań w Polsce, rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowanie nowotworem złośliwym, na który chorują kobiety 10,1% (po raku piersi) oraz trzecim na który zapadają mężczyźni 12,6 % (po raku płuca i raku prostaty).

Szacuje się, że w Polsce w roku 2025 na nowotwór ten zachoruje łącznie około 24 000 osób!

Wczesna diagnostyka, szybsze i skuteczne leczenie!
Rak jelita grubego jest nowotworem łatwym do wykrycia we wczesnym stadium.
Badania przesiewowe mogą wykryć chorobę nie tylko we wczesnym, wyleczalnym stadium, ale również przez działanie terapeutyczne, polegające na usuwaniu polipów (tzw. polipektomia endoskopowa) można jej zapobiec. W ten sposób możemy uzyskać znaczą redukcję zachorowalności i umieralności

Jakie badanie stosuje się przy wykrywaniu nowotworów jelita grubego?
Najbardziej czułym badaniem stosowanym w celu wykrycia polipów i raka jelita grubego jest badanie endoskopowe czyli KOLONOSKOPIA.
Wczesna diagnostyka, u osób bez objawów choroby, umożliwia ograniczenie występowania raka jelita grubego na skutek regularnej polipektomii gruczolaków nawet do 90%.
Polipektomia endoskopowa zapobiega rakowi jelita grubego w 76 % – 90 %
Polipektomia obniża śmiertelność spowodowaną rakiem jelita grubego o 50 % – 90 %

! Należy pamiętać że każde badanie endoskopowe jest badaniem inwazyjnym, obarczonym występowaniem niezamierzonych powikłań. Niemniej jednak ryzyko chorób i problemów zdrowotnych w wielu przypadkach jest znacznie wyższe.

Co nas wyróżnia?
W Pracownie Endoskopowej korzystamy ze sprzętu najwyższej jakości, z możliwością oceny wnętrza przewodu pokarmowego w wysokiej rozdzielczości. W wielu przypadkach korzystamy z dodatkowych technik obrazowania, co umożliwia wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania.
Obok klasycznej procedury diagnostycznej jaką jest badanie kolonoskopowe, w jej trakcie istnieje jednoczesna możliwość usuwania większości podejrzanych zmian.
Zabiegi polipektomii odbywają się z zachowaniem optymalnych metod bezpieczeństwa (klipsy, pętle, narzędzia do elektrochirurgii, plazma argonu).

Dla poprawy komfortu chorych i bezbolesnego przebiegu, badania endoskopowe zarówno górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, odbywają się w znieczuleniu ogólnym, pod stałym nadzorem anestezjologicznym.
W trakcie każdego badania i pobytu w Pracowni Endoskopii starannie zachowywane są najwyższe metody bezpieczeństwa dla chorych, personelu i bezpośredniego otoczenie poprzez stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej.

Dogodny termin badania można umówić telefonicznie: 616233111