Leczenie bez stresu

Dziecko na fotelu dentystycznym bez lęku, bez bólu

Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą może w znaczący sposób wpłynąć na jego przyszłe nastawienie do leczenia stomatologicznego. Idealnym rozwiązaniem jest stopniowe wdrażanie dziecka w realia gabinetu dzięki wizytom adaptacyjnym.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których do stomatologa trafia po raz pierwszy mały Pacjent z zębami już wymagającymi leczenia.

Strach i towarzyszący mu stres znacząco wpływają na przebieg całej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Bardzo duży poziom stresu u dziecka uniemożliwia niekiedy podjęcie skutecznego działania przez dentystę. Taka sytuacja jest trudna zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Gdy oddech daje uspokojenie

Obecnie coraz więcej nowoczesnych gabinetów stomatologicznych, dbając o komfort swoich małych Pacjentów proponuje rodzicom podanie dziecku podczas zabiegu gazu rozweselającego. Ta metoda, określana sedacją wziewną, polega na podaniu bezwonnego gazu z tlenem, za pomocą maseczki o owocowym zapachu zakładanej na nos.

„Uspokojenie gazem rozweselającym jest bezpieczne i nieszkodliwe. Z powodzeniem można stosować tę metodę u dzieci powyżej 3. roku życia, które łatwo nawiązują kontakt i współpracują z lekarzem. Podtlenek uspokaja dziecko i sprawia, że chętniej spełnia polecenia lekarza. Ponadto, gaz rozweselający, wykazuje także delikatne działanie znieczulające, co ułatwia wykonanie koniecznych zabiegów” – mówi lekarz dentysta Andrzej Wawrzyniak.

Sedacja wziewna szczególnie polecana jest dla małych Pacjentów wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową oraz z wymiotami na tle nerwowym. Sedacja pomocna jest również w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą czy padaczką, gdyż zmniejsza u nich ryzyko ataku spowodowanego stresem.

Jak podkreśla stomatolog Andrzej Wawrzyniak: „nie są konieczne specjalne przygotowania małego pacjenta do sedacji. Poza wstrzymaniem się od spożywania posiłków na 2 godziny przed zabiegiem, istotne jest, aby dziecko miało drożny nos, przez który będzie mogło oddychać. Gaz rozweselający przestaje całkowicie działać już po kilku minutach od zakończenia zabiegu.”

Zastosowanie gazu rozweselającego nie jest metodą zarezerwowaną wyłącznie dla najmłodszych. Podtlenek azotu umożliwiający bezstresowe i bezbolesne leczenie zębów z powodzeniem może być także stosowany podczas zabiegów u starszych dzieci i dorosłych, dla których wizyta u stomatologa wiąże się z dużym stresem.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas

  Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.


  close button Powered by Medidesk
  Potrzebujesz więcej
  informacji?
  Oddzwonię do Ciebie!

   Zostaw numer
   oddzwonimy!