Biopsja mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna jest jednym z najnowocześniejszych sposobów na usunięcie zmiana łagodnych i podejrzanych z piersi przy użyciu mammotomu.

Mammotom to urządzenie, które składa się z aparatu wytwarzającego próżnię połączonego z igłą biopsyjną z mechanizmem rotacyjnym. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG.

Zaletą jego jest całkowite wycięcie zmiany i przekazanie pobranego materiału do badania histopatologicznego. Czas zabiegu to około 20-30 min i wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Sam zabieg nie pozostawia dużej blizny na skórze piersi – gdyż nacięcie jest 3-5 mm co ma duże znaczenie estetyczne. W przypadku zmian podejrzanych w miejscu wycięcia guzka pozostawia się znacznik, co ułatwia dalsze leczenie onkologiczne.

Wskazania

 1. Zmiany łagodne – BI-RADS 2:
 • torbiel nawracająca objawowa;
 • fibroadenoma < 2 cm u kobiet < 30 r. życia (przy kancerofobii, planowaniu ciąży);
 • fibroadenoma < 2 cm u kobiet ≥ 30 r. życia (zawsze, chyba że FA jest stacjonarne).

2. Zmiany podejrzane – BI-RADS 4. Zmiana do 2 cm, w tym także                         poszerzony przewód z podejrzeniem brodawczaka, torbiel z                                 podejrzanym rozrostem.
3. Zmiany podejrzane – BI-RADS 5

Zabieg

Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym oraz pod kontrolą USG. Po uwidocznieniu zmiany, lekarz wprowadza w nią igłę, która połączona jest z urządzeniem o nazwie MAMMOTOM (system próżniowy). Następnie zmiana jest zasysana do komory biopsyjnej.

Pobrany materiał jest przesyłany do badania histopatologicznego.

Zabieg trwa około 20 minut.

Po zabiegu

Po biopsji pacjentka ma założony plaster oraz opatrunek uciskowy na piersi wraz z kompresem chłodzącym. Zabieg odbywa się w trybie ambulatoryjnym.

Należy przez 10 dni nosić stanik dobrze dopasowany całą dobę (w tym spać w staniku), a przez około 14 dni unikać aktywności fizycznej.

Nasi specjaliści Chirurgia ogólna i naczyniowa

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Chirurgia ogólna i naczyniowa

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas

  Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.


  close button Powered by Medidesk
  Potrzebujesz więcej
  informacji?
  Oddzwonię do Ciebie!

   Zostaw numer
   oddzwonimy!