Dla kogo PORADY FARMAKOLOGICZNE?


W Szpitalu św. Wojciecha funkcjonuje Poradnia Farmakologiczna prowadzona przez dr n. farm. Agnieszkę Neumann- Podczaską, farmakologa klinicznego. Miejsce to dedykowane jest głównie starszym Pacjentom, którzy cierpią jednocześnie na wiele przewlekłych schorzeń, których objawy często wzajemnie się nakładają, a w efekcie maskują.
W przebiegu choroby lub wielu chorób występujących jednocześnie, Pacjenci stosują leki zapisane przez kilku specjalistów. Niezwykle często w tych wielolekowych schematach leczenia znajdują się dodatkowe leki dostępne bez recepty lekarskiej, suplementy diety oraz zioła włączane samodzielnie przez Pacjentów i ich rodziny.
Często w efekcie mamy do czynienia z Pacjentami z wielochorobowością, którzy na co dzień pobierają kilkanaście różnych preparatów leczniczych wchodzących ze sobą w niekorzystne interakcje i w efekcie mogących pogarszać sprawność funkcjonalną starszej osoby lub nawet powodować nowe schorzenia.

Jedna z Pacjentek Poradni Farmakologicznej – 90 letnia kobieta, w której imieniu zgłosiła się rodzina, cierpiała na ostre zaburzenia funkcji poznawczych (m.in. uwagi, pamięci i orientacji), które wynikały z niezdiagnozowanej infekcji układu moczowego. Inny Pacjent chorujący na cukrzycę cierpiał na osłabienie, które wynikało ze spadków poziomu cukru na skutek samodzielnego dołączenia do terapii leków przeciwbólowych.
Częste są też przypadki, kiedy Pacjenci pytają o bezpieczeństwo dołączenia do terapii leków ziołowych lub suplementów diety oraz o możliwość zredukowania liczby stosowanych leków.
Wielu Pacjentów przynosi całe torby leków z prośbą o ocenę bezpieczeństwa leczenia pod kątem działań niepożądanych i interakcji międzylekowych.

Jak wygląda taka praca z wielolekowymi schematami leczenia? Czy można efektywnie pomóc Pacjentom?
Praca z Pacjentem, który pobiera kilkanaście leków jednocześnie wymaga przede wszystkim czasu – po pierwsze aby zebrać jak najbardziej kompleksowy wywiad zdrowotny, po drugie aby właśnie w kontekście sytuacji zdrowotnej Pacjenta przeanalizować stosowane leczenie.
Dlatego w ramach jednej wizyty Pacjenta organizowane są dwa spotkania. Pierwsze, na które Pacjent przynosi wszystkie pobierane przez siebie leki oraz całą dostępną dokumentację medyczną, trwa zwykle około godziny i w czasie jego trwania przeprowadzany jest szczegółowy wywiad na temat całej sytuacji zdrowotnej Pacjenta. Drugie spotkanie to przekazanie zaleceń odnośnie stosowanej farmakoterapii a także potrzebnych modyfikacji diety czy stylu życia.
Często udaje się zmniejszyć liczbę stosowanych leków, odstawić preparaty niepotrzebne, stosowane na tzw. ”wszelki wypadek”, lub tak zmodyfikować leczenie, aby Pacjent czuł się lepiej a farmakoterapia była bezpieczniejsza.

Kto powinien zgłosić się do Poradni Farmakologicznej?
Wszyscy Pacjenci cierpiący na liczne schorzenia, stosujący wielolekowe schematy leczenia zlecane przez różnych specjalistów, osoby stosujące suplementy diety i preparaty ziołowe.
Poradnia dedykowana jest Pacjentom, którzy chcą zapewnić jak najwyższe bezpieczeństwo swojemu leczeniu oraz opiekunom i rodzinom, które chcą jak najefektywniej pomagać starszym chorym, którymi opiekują się w domach czy instytucjach.

Wpis powstał przy współpracy z dr n. farm. Agnieszką Neumann- Podczaską