Stożek rogówki- możliwości terapeutyczne


CZYM JEST STOŻEK ROGÓWKI?
Stożek rogówki jest obustronną, postępującą chorobą, która polega na stopniowym uwypukleniu i pocienieniu rogówki czego następstwem jest astygmatyzm nieregularny i znaczne pogorszenie widzenia.

OBJAWY
Objawy początkowego stożka rogówki mogą być niespecyficzne:widzenie za mgłą, nieznaczne rozdwojenie obrazu, spadek kontrastu, olśnienia wokół źródła światła zauważalne np.podczas nocnej jazdy samochodem, podrażnienie i zaczerwienienie oka,częste pocieranie oczu,bóle oczu i głowy.
Choroba w początkowym stadium może rozwijać się bezobjawowo i jeśli np. dotyczy jednego oka można nie zauważyć pogorszenia widzenia. Pacjent z rozwijającym się stożkiem
często zgłasza się do okulisty aby wykonać laserową korekcje wzroku ponieważ jest niezadowolony z jakości widzenia w okularach i stwierdza że zmiana okularów nic nie daje. Przy badaniu kwalifikacyjnym poprzedzającym korekcję laserową wykonujemy topografię rogówki, co pozwala zdiagnozować nawet bardzo wczesne stadia stożka rogówki . Schorzenie to ma charakter postępujący i nieleczone może doprowadzić do silnego uwypuklenia i pocienienia rogówki, a w konsekwencji do utraty widzenia i konieczności przeszczepu rogówki.
Tak więc od momentu rozpoznania stożka rogówki konieczna jest ścisła współpraca pacjenta z okulistą oraz podjęcie właściwego leczenia.

CROSS- LINKING
Zabiegiem z wyboru, który wykonuje się aby zatrzymać postęp choroby jest zabieg cross- linking. Zabieg ten polega na naświetlaniu rogówki promieniowaniem UV i zakrapianiu ryboflawiny / wit.B2/.
Celem zabiegu nie jest poprawa widzenia lecz usztywnienie, spłaszczenie i poprawienie biomechaniki
rogówki, co w efekcie hamuje postęp choroby.

PROCEDURA ŁĄCZONA
W przypadkach, gdy grubość rogówki na to pozwala i stadium choroby nie jest zbyt zaawansowane możemy wykonać procedurę polegającą na wykonaniu jednoczasowo zabiegu cross-linking i fotokeratektomii refrakcyjnej /PRK/ wykonanej laserem ekscymerowym.
Wykonanie procedury łączonej umożliwia bardzo znaczną poprawę jakości widzenia, ponieważ planowana na podstawie indywidualnej topografii fotoablacja rogówki poprawia i uregularnia kształt rogówki i dodatkowo pozwala skorygować niewielką wadę wzroku.

EFEKTY PROCEDURY ŁĄCZONEJ
Procedura powoduje poprawę ostrości widzenia oraz zmniejszenie aberracji układu optycznego związanych z nieregularnym kształtem rogówki. Umożliwia również późniejsze skuteczniejsze korygowanie większych wad wzroku u pacjenta za pomocą okularów,miękkich soczewek kontaktowych, a także wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej.
Rehabilitacja widzenia po wykonanych zabiegach jest długa, widzenie poprawia się stopniowo nawet do 2 lat po zabiegu. W tym czasie pacjent powinien regularnie zgłaszać się do kontroli okulistycznej.

Autorką tekstu jest dr n. med. Małgorzata Tomczak, specjalista chorób oczu
Możliwość umówienia wizyt: 61 62 33 111

Jak oceniasz ten artykuł?

Wybierz ile gwiazdek przyznajesz

Średnia ocena / 5. Głosujących: