RIRS- nowoczesna metoda leczenia kamicy nerkowej. Rozmowa z urologiem, dr n. med. Tomaszem Piernikiem

Kamica nerkowa… jak uciążliwym i bolesnym schorzeniem potrafi być wiedzą tylko Ci, których ta choroba dotknęła. Czym dokładnie jest i jak można ją leczyć przy wykorzystaniu nowoczesnych metod opowiedział dr n. med. Tomasz Piernik, specjalista urologii.

1. Czym jest kamica nerkowa?
Kamica nerkowa to jedna z najczęstszych chorób układu moczowego, która potrafi uprzykrzyć życie, ponieważ jest także jedną z najboleśniejszych przypadłości. Choroba dotyczy bezpośrednio nerek, które w naszym organizmie pełnią funkcję filtra krwi oraz usuwają zbędne substancje chemiczne. W momencie, w którym część z niechcianych substancji nie ulegnie rozkładowi i nie dojdzie do ich rozpuszczenia, tworzą się kamienie (złogi).
Objawem kamicy jest kolka nerkowa, silny ból i trudności w oddawaniu moczu.

2. Jak często występuje?
Schorzenie zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn, szczególnie między 40 a 50 rokiem życia. U kobiet kamica nerkowa występuje najczęściej w grupie wiekowej między 50 a 70 rokiem życia.
W ostatnich latach coraz częściej do gabinetu zgłaszają się także młode osoby.

3. Czy istnieją działania profilaktyczne, dzięki którym możemy uniknąć kamicy nerkowej?
Nie ma 100% sposobu, który uchroniłby nas przed zachorowaniem. Ważne jednak, aby w codziennym życiu dbać o czystość bakteriologiczną moczu oraz prawidłowe funkcjonowanie układu endokrynologicznego. Nie można także lekceważyć odpowiedniego nawodnienia organizmu- odwdzięczy się nam za to nie tylko układ moczowy, ale cały organizm.

4. Jakie są dostępne metody leczenia?
Jeszcze niedawno metodami jakimi leczyliśmy pacjentów cierpiących z powodu kamicy nerkowej były: przezskórne kruszenia złogów, co wiązało się z nakłuciem nerki, a także zwiększoną możliwością powikłań oraz metoda litotrypsji, która jest małoinwazyjna, ale często wymaga stosowania kilku zabiegów i nie likwiduje konieczności wydalania kamieni.
Najnowocześniejszą, a zarazem najmniej inwazyjną metodą jest RIRS. Usuwanie kamieni odbywa się dzięki giętkiemu aparatowi optycznemu, który wprowadzany jest przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, gdzie kamienie kruszone są za pomocą lasera.

5. Jaka jest przewaga zabiegu RIRS nad klasyczną operacją?
Jest to nowoczesna metoda, która minimalizuje skutki uboczne i powikłania pozabiegowe. Nie wymaga długiego pobytu pacjenta w szpitalu, a powrót do pełnego zdrowia trwa kilka dni. Na ten moment, według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, to właśnie RIRS jest metodą pierwszego wyboru w leczeniu kamicy nerkowej przy kamieniach do 2 cm.

Więcej na temat zabiegu RIRS dowiecie się także z wywiadu udzielonego przez dr Macina Majka- http://bit.ly/2MPd6Bl