Dr n. med. Maciej Micker o nowoczesnych metodach leczenia żylaków kończyn dolnych


Czym są żylaki i skąd się biorą?
Choroby żył są bardzo częstą chorobą społeczną i cywilizacyjną, wynikającą najczęściej z uwarunkowań genetycznych i czynników środowiskowych mających istotny wpływ na rozwój dolegliwości. Do najważniejszych przyczyn można zaliczyć:

  • stojący lub siedzący tryb życia,
  • małą aktywność fizyczną,
  • otyłość,
  • przebyte zakrzepice żylne.

Niepokojącymi objawami, które powinny skierować pacjenta do specjalisty są dolegliwości bólowe kończyn dolnych, obrzęki, ciężkość nóg nasilającą się pod koniec dnia, aż wreszcie różnego rodzaju patologie skórne obejmujące teleangiektazje i żyły siatkowate, poprzez żylaki, zmiany troficzne skóry, na czynnych owrzodzeniach kończąc.

Jak leczyć żylaki?
Najistotniejszym sposobem leczenia żylaków jest ich usuwanie, co znacznie poprawia przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych i zapobiega powstawaniu powikłań nieleczonej choroby żylnej tj. zakrzepów i owrzodzeń. Do głównych sposobów usuwania żylaków zalicza się tradycyjne metody ich wycięcia, polegające na wycięciu dużych pni żylnych. Rozwój medycyny dał jednak małoinwazyjne metody leczenia, które poprawiają skuteczność, komfort oraz bezpieczeństwo chorych. Do głównych miniinwazyjnych technik leczenia zaliczamy tzw. skleroterapię („piankowanie”), termalne i chemiczne metody usuwania żylaków. Najczęstszymi sposobami są ablacja (zniszczenie) żył przy użyciu lasera, prądu o częstotliwości fal radiowych RFiTT i pary wodnej. Uzupełnieniem tych metod są najczęściej skleroterapia i miniflebektomia. Zabiegi te należą do jednych z najskuteczniejszych, jak i bezpiecznych metod leczenia zabiegowego. Wymagają znieczulenia miejscowego, a rzadko ogólnej narkozy.


Dr n. med. Maciej Micker oraz prof. dr hab. n. med. Paweł Chęciński w trakcie zabiegu usuwanie żylaków metodą RFiTT

Czym różnią się nowoczesne metody od klasycznych?
Żyła, która w klasycznej chirurgicznej metodzie jest wycinana (co często powoduje duże wylewy krwi podskórnej, silne dolegliwości bólowe pooperacyjne i dłuższy okres rekonwalescencji), w metodzie ablacji przy użyciu RFiTT jest niszczona przezskórnie, (tj. wewnątrznaczyniowo), co zdecydowanie skraca okres leczenia, jest metodą mniej bolesną i bezpieczniejszą. Bardzo ważną zaletą tych metod jest lepszy efekt kosmetyczny przeprowadzonego zabiegu.
Każdy pacjent po skutecznie wykonanym zabiegu jest objęty opieką pooperacyjną. Jednym z wymogów leczenia i skuteczności zabiegu jest stosowanie po operacji pończoch uciskowych i zastosowanie profilaktyki przeciwzakrzepowej. Skuteczność zastosowania technik małoinwazyjnych w leczenia żylaków kończyn dolnych określa się na powyżej 95%.

Dr n. med. Maciej Micker, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.  W roku 2003 otrzymał tytuł doktora nauk medycznych. Jest członkiem wielu Towarzystw i Organizacji naukowych, autorem ponad 20 prac naukowych, współautorem książki w dziedzinie chirurgii naczyń, promotorem prac magisterskich i licencjackich.
W codziennej praktyce zajmuje się leczeniem endowaskularnnym chorób tętnic (tętniaki aorty brzusznej i piersiowo-brzusznej, miażdżyca tętnic) i małoinwazyjnymi technikami leczenia żylaków kończyn dolnych (ablacja laserowa i RF).