Czy wysoka wada wzroku to wyrok?


W swojej pracy codziennie zmagam się z pacjentami, którzy nie widzą wyraźnie bez okularów lub soczewek kontaktowych. Co więcej, często nie widzą wyraźnie w żadnym rozwiązaniu.

Dlaczego?
Najczęściej dzieje się tak dlatego, że wada wzroku pacjenta jest wadą wykraczającą poza zakresy dostępnych możliwości, jakie daje nam optyka okularowa lub rozwiązania pozwalające na użycie soczewek kontaktowych. W takich przypadkach stosując rozwiązania optyczne, staram się wypracować z pacjentem „kompromis widzenia”.

Kompromis, czyli co takiego?
Kompromisem nazywam dobór takich okularów, bądź soczewek kontaktowych, po założeniu których pacjent mimo wysokiej wady wzroku jest w stanie funkcjonować – tj. obraz bardzo „nie pływa”, „nie uciekają schody”, „ma komfort widzenia”.
Te wszystkie objawy w okularach wynikają miedzy innymi z różnic w obrazach jakie powstają na siatkówkach w obu oczach. Jeśli wada wzroku jednego oka to -14 D, a drugiego -10 D, do tego dochodzi astygmatyzm, pacjent w pełnej korekcji w okularach nigdy nie będzie czuł się komfortowo, a mimo wykonania przez optyka pracy z największą starannością, w najlepszych materiałach, soczewki okularowe będą wystawać poza oprawkę.
W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam soczewki kontaktowe i chirurgia – czyli laserowa korekcja wzroku, soczewki fakijne i procedura refrakcyjnej wymiany soczewki.

No tak, ale przecież laserową korekcją można usunąć wadę wzroku tylko z zakresu od +6,00 do -10 D. Co, jeśli wada wzroku jest większa, albo pacjent nie kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku?
Obecnie istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań. Jeśli pacjent nie kwalifikuje się do laserowej korekcji z powodu zbyt cienkiej rogówki, zbyt wysokiej wady, można go kwalifikować do wszczepu soczewki fakijnej, czyli takiej soczewki która jest doszczepiona za tęczówką, przed naturalną soczewką pacjenta – czyli jakby taka „soczewka kontaktowa” wszczepiana do oka na stałe.
Wtedy zakres mocy zwiększa się od +11 D do -20 D. W przypadków wyższych wad planuję z chirurgami rozwiązania łączone – czyli jeśli wada wzroku wynosi na przykład -24 D, maksymalnie koryguje się wadę np. soczewką fakijną i pozostającą wadę resztkową wyrównuje się soczewką kontaktową lub stosując laserową korekcję wzroku.


Zdjęcie odcinka przedniego gałki ocznej w wszczepioną soczewka fakijna w oku, w którym przed zabiegiem było ponad -20D

Żyjemy obecnie w czasach ogromnego postępu technologicznego, rozwój w okulistyce i optometrii jest bardzo dynamiczny.
Sukces w planowaniu i wcielaniu w życie tego typu rozwiązań wymaga precyzji pomiarów, zachowywania zasad standardów kwalifikacji do zabiegów i dobrego modelu współpracy na polu optometrysta i chirurg okulista.

Autorem artykułu jest optometrysta, mgr Anna Chomicka
Więcej informacji na temat soczewek fakijnych TUTAJ
Chcesz umówić wizytę? 61 62 33 111

Jak oceniasz ten artykuł?

Wybierz ile gwiazdek przyznajesz

Średnia ocena / 5. Głosujących: