To one wspierają lekarza i trzymają Pacjentów za rękę ;) mgr Ewa Tyblewska o pracy pielęgniarki okulistycznej


Na etapie konsultacji i kwalifikacji do operacji okulistycznych, pacjent ma kontakt z lekarzem lub optometrystą. Kiedy zapadnie ostateczna decyzja, w dzień zabiegu na horyzoncie pojawia się także pielęgniarka okulistyczna- prawa ręka lekarza i ogromne wsparcie dla pacjenta.

Co należy do obowiązków pielęgniarki w trakcie zabiegu, ale także przed i po? Swoją codzienną prace opisała jedna z naszych niezawodnych pielęgniarek- mgr Ewa Tyblewska.


Mgr Ewa Tyblewska i dr Andrzej Dmitriew po zabiegu usunięcia zaćmy

Rola pielęgniarki w operacjach laserowej korekcji wzroku i zaćmy dzieli się na etap przygotowania pacjenta do zabiegu i asystowaniu podczas zabiegu. Przed zabiegiem pielęgniarka sprawdza tożsamość pacjenta oraz przeprowadza krótki wywiad na bazie którego przygotowuje potrzebną dokumentację. Zadaniem pielęgniarki jest również przygotowanie oka/ oczu do operacji które polega na zakropleniu środkiem znieczulającym o działaniu miejscowym i lekami zgodnie z procedurą związana z zabiegiem. Myje i dezynfekuje okolice oka.  Jest to również czas na rozmowę z pacjentem oraz odpowiedzi na pytania. Wszystkie czynności zostają szczegółowo odnotowane.


Sprawdzenie i rzetelne uzupełnianie dokumentacji medycznej to bardzo ważny element przebiegu zabiegu.

Przed rozpoczęciem zabiegu operacyjnego pielęgniarka przygotowuje sale operacyjną. Sprawdza sprzęt, oraz właściwy zestaw narzędzi potrzebnych do zabiegu. Po wprowadzeniu chorego pielęgniarka pomagająca, potwierdza tożsamość, miejsce operowane, procedurę operacyjną i zgodę na zabieg. Układa pacjenta na stole i podaje krople znieczulające. Pomaga przy ubiorze lekarza operującego. Przy zabiegu zaćmy na prośbę operatora podaje soczewkę, po sprawdzeniu mocy zgodnej z protokołem. Na bieżąco także prowadzi dokumentację. Po zakończonej operacji podaje krople do operowanego oka. Pielęgniarka operacyjna przygotowuje się do zabiegu wg. obowiązujących procedur zachowując zasady aseptyki. Asystuje podczas zabiegu, kontrolując etapy zabiegu i wykonując polecenia operatora. Po zakończonym zabiegu sprawdza zgodność materiałów i narzędzi. Przygotowuje narzędzia do oddania do sterylizacji.

Jak oceniasz ten artykuł?

Wybierz ile gwiazdek przyznajesz

Średnia ocena / 5. Głosujących: