Nietrzymanie moczu – temat tabu XXI wieku

Nietrzymanie moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku, jednak kobiety cierpią z tego powodu zdecydowanie częściej. Dr n. med. Anna Paczkowska ginekolog Szpitala św. Wojciecha podkreśla, że nietrzymanie moczu dotyczy co najmniej 30% kobiet po 30 roku życia. Niestety problem ten jest często bagatelizowany, pacjenci wstydzą się zgłaszać to swojemu lekarzowi,
a media, jako rozwiązanie proponują podpaski lub suplementy diety.  Pacjenci pozostają z nierozwiązanym problemem sami, rezygnują z uprawiania sportów, czy spotkań towarzyskich tracąc komfort życia.

Czy tak być musi? Oczywiście, że nie! Medycyna XXI wieku daje nam możliwości diagnostyki i leczenia nietrzymania moczu!

Fizjologia oddawania moczu:

Ilość moczu wydalanego w ciągu doby przez zdrowego człowieka wynosi od 500 do 2500 ml. Mocz jest produkowany stale, przez całą dobę. Z nerek spływa on moczowodami do pęcherza moczowego. Prawidłowe jest oddawanie moczu 5-8 razy na dobę, z tym, że
w nocy nie powinno się oddawać moczu częściej niż raz. Oddawanie moczu powinno być bezbolesne, a kolor płynu słomkowy.

Nietrzymanie moczu przyczyny i diagnostyka:

Nietrzymanie moczu może występować między innymi w chorobach ginekologicznych, najczęściej problem zgłaszają kobiety po porodach lub po menopauzie, gdzie dochodzi do obniżenia poziomu estrogenów. Jednak zdarza się też, że młode kobiety borykają się
z tym problemem. W przypadku mężczyzn specjaliści z zakresu urologii podkreślają, że nietrzymanie moczu może być objawem chorób prostaty, dlatego tak ważne jest, aby pacjent zgłosił się do lekarza i nie bagatelizował problemu.

Nietrzymanie moczu może być objawem wielu chorób. Zawsze  należy wykluczyć schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, stan po udarze mózgu, choroba Parkinsona),  neurochirurgiczne (urazy kręgosłupa z uciskiem/ uszkodzeniem rdzenia kręgowego), czy internistyczne (cukrzycy, choroby układu krążenia).

Diagnostyka powinna rozpocząć się od konsultacji ginekologicznej lub urologicznej. Pomocne  jest także badanie urodynamiczne, które obejmuje kompleksową ocenę czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej, tak w fazie gromadzenia jak i wydalania moczu.
Dr n. med. Paweł Kroll- urolog i chirurg dziecięcy, który specjalizuje się w wykonywaniu badań z tego zakresu, dodaje że dokładny wywiad lekarski oraz poszerzona diagnostyka są kluczem, aby prawidłowo zdefiniować przyczyny nietrzymania moczu, trudności
w jego oddawaniu, czy wystąpienie zakażeń układu moczowego.

Nietrzymanie moczu leczenie:

To w jaki sposób powinno się leczyć nietrzymanie moczu zależne jest przede wszystkim od przyczyny.  Można zastosować zarówno terapie farmakologiczną, rehabilitację oraz zabiegi operacyjne.  Oczywiście doboru leczenia powinien dokonywać specjalista wraz
z pacjentem. W wybranych przypadkach zaleca się rehabilitację, na którą składają się między innymi: ćwiczenia dna miednicy, a także elektrostymulacja. Pomocna może być laseroterapia, czy ostrzykiwanie tkanek okołocewkowych wypełniaczami. Pacjentkom, które najczęściej borykają się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, a nie chcą leczenia operacyjnego zaleca się specjalnie dobrane pessary – wkładki dopochowowe, zazwyczaj wykonane z silikonu. Najbardziej popularnym leczeniem zabiegowym jest założenie pod cewkę moczową taśmy z materiału syntetycznego, która odtwarza zniszczony hamak pochwy.

Na sam koniec chcemy jeszcze raz podkreślić, że zarówno prawidłowa i pełna diagnostyka oraz kompleksowe leczenie mogą wyeliminować problem i pozwolić odzyskać komfort i jakość życia!

Tekst powstał przy współpracy z  dr n. med. Anną Paczkowską