Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego (TUR-B)

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania:
  • guz pęcherza moczowego potwierdzony w badaniu ultrasonograficznym, tomograficznym lub w cystoskopii.
  Przeciwwskazania:
  •  znacznego stopnia koagulopatia – zaburzenia krzepnięcia.

Metody leczenia:

Zabieg jest wykonywany metodą endoskopową i polega na resekcji patologicznych zmian z pęcherza moczowego za pomocą resektoskopu. Usunięte tkanki są przekazywane do badania histopatologicznego, celem badania mikroskopowego.

Kwalifikacja do zabiegu:

Kwalifikacje do zabiegu ustala specjalista urolog na podstawie wywiadu, badań obrazowych (USG, TK, MRT) lub na podstawie cystoskopii.

Przed zabiegiem:

• na 2 tygodnie przed zabiegiem Pacjent powinien wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV,
  • konsultacja anestezjologiczna,
  • badanie ogólne i posiew moczu,
  • dodatkowe badania obrazowe (MRT, TK, scyntygrafia kości) w sytuacji chorobywysokiego ryzyka / nawrotowej,
  • odstawienie leków antyagregacyjnych (przeciwkrzepliwych od 2-7 dni przed zabiegiem zależnie od typu leku.

Zabieg:

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym, polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza resektoskopu i usunięciu nieprawidłowych, guzowatych tkanek.
Po zabiegu w pęcherzu pozostawiony jest cewnik Foleya z opcją płukania pęcherza.

Po zabiegu:

• utrzymanie cewnika do uzyskania czystego moczu od 1-4 dni,
  • dalsze leczenie zależne od wyniku badania histopatologicznego,
  • doustna antybiotykoterapia (jeśli konieczne) przez 3-5 dni,
  • wskazane stałe monitorowanie uroonkologiczne – kontrola USG oraz cystoskopia co 3 miesiące po zabiegu.

Nasi specjaliści Urologia

poznaj naszych specjalistów >