Zabiegi stomatologii dziecięcej

Zabiegi stomatologii dziecięcej

Spośrd zabiegów stomatologii dziecięcej, Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu oferuje:

Wizyty adaptacyjne

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie, podczas której Mały Pacjent zaznajamia się z gabinetem, z lekarzem i personelem pomocniczym, a rodzice uzyskują informacje na temat prawidłowych zabiegów higienizacyjnych, nawyków żywieniowych, ewentualnych błędów popełnianych przy dbaniu o prawidłowy stan jamy ustnej dziecka.

Badanie stomatologiczne

Czyli przegląd jamy ustnej, ocena zębów pod kątem ubytków próchnicowych, ocena zgryzu celem wykrycia ewentualnych wad zgryzu, ocena ryzyka próchnicy, ocena skuteczności zabiegów higienizacyjnych. Instruktaż higieny jamy ustnej na modelu przy pomocy szczoteczki manualnej lub/i elektrycznej.

Lakierowanie zębów

Zabieg profilaktyczny polegający na oczyszczeniu wszystkich zębów z osadu za pomocą szczoteczki i pasty, następnie przy użyciu pędzelka „malowanie” wszystkich powierzchni zębów lakierem z dużą zawartością fluoru, w celu ochrony przed próchnicą. Zabieg zalecany 2-4 razy w roku, zarówno u dzieci jak i dorosłych. W Centrum Medycznym IMED stosujemy go również jako jeden z pierwszych zabiegów mało inwazyjnych w ramach przygotowania do właściwego leczenia ząbków.

Lapisowanie zębów

Inaczej impregnacja zębiny – zabieg polegający na zabezpieczeniu wyłącznie zajętych procesem próchnicowym powierzchni zębów związkiem azotanu srebra – lapisem – który utwardza zewnętrzną powierzchnię zębów, hamując w ten sposób rozwój próchnicy. Zęby w miejscu zaimpregnowania azotanem srebra (w miejscu próchnicy) przebarwiają się.

Lakowanie zębów

Jest to zabieg profilaktyczny wykonywany w zębach stałych i mlecznych. Polega na pokryciu uszczelniaczem – lakiem – bruzd, szczelin i zagłębień w zębach. Miejsca te, ze względu na budowę anatomiczną, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych, są także bardzo trudne do oczyszczenia, szczególnie dla dzieci.

Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach. Dzięki lakowaniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%. Gładka powierzchnia laku umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Zęby najbardziej narażone na rozwój próchnicy powinny być zalakowane w pierwszej kolejności, a są to najczęściej pierwsze stałe zęby trzonowe – „szóstki” oraz mleczne trzonowce. Lakowanie można przeprowadzić na zębach całkowicie zdrowych.

W zębach objętych próchnicą początkową wykonuje się zabieg poszerzonego lakowania. W zębach mlecznych polecamy pokrycie bruzd lakami kolorowymi (lakowanie kolorowe), to świetna opcja lakowania „na wesoło” dla mniejszych dzieci.

Leczenie ubytków próchnicowych

Leczenie wcześnie wykrytych powierzchniowych, małych ubytków próchnicowych jest całkowicie bezbolesne, przy większych stosujemy znieczulenie miejscowe. Dlatego tak ważne są regularne kontrole u dentysty. Po oczyszczeniu zęba mali Pacjenci mogą wybrać (wspólnie z Rodzicami), czy chcą kolor wypełnienia biały jak ząb czy inny kolor. Mogą wybierać spośród 7 kolorów: różowy, fioletowy, niebieski, zielony, cytrynowy, złoty, pomarańczowy, srebrny. Na koniec wizyty ”nowy” wyleczony ząb pokazujemy na monitorze przy pomocy kamery wewnątrzustnej.

Infiltracja próchnicy (ICON)

Leczenie zębów zajętych przez próchnicę nieodmiennie kojarzy się nam z borowaniem, ale na rynku jest dostępny środek, dzięki któremu dentyści potrafią walczyć z próchnicą początkową bez konieczności użycia wiertła.

Początkowa próchnica jest łatwa do wykrycia na zębach, ponieważ objawia się w postaci białych lub żółtawych plamek. Przy ich usuwaniu metodą borowania likwidowane są też częściowo zdrowe tkanki zęba. Niepotrzebnie. Zastosowanie preparatu ICON zabezpiecza zatem zarówno tkanki zdrowe, jak i te z początkową próchnicą. Metoda leczenia z zastosowaniem ICON zwana jest infiltracją.

Zastosowanie ICON-u chroni twarde tkanki zęba, które podczas tradycyjnego opracowywania uległyby zniszczeniu. Przed jego zastosowaniem na ząb nakładany jest specjalny żel, następnie powierzchnia szkliwa jest osuszana alkoholem i dopiero na tak przygotowane podłoże nanoszony jest preparat ICON. Żywica penetruje tkanki zęba i ulega utwardzeniu, uszczelniając miejsca, w których doszło do demineralizacji spowodowanej przez kwasy bakteryjne. Chore zęby można wyleczyć bez bólu i bez niszczenia zdrowych tkanek już podczas jednej wizyty, przy czym metoda sprawdza się zarówno w zębach stałych, jak i mlecznych.

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Gdy mały Pacjent zgłasza się z silnym bólem zęba lub gdy próchnica w zębie jest tak głęboka, że dochodzi do nerwu zęba, zwanego miazgą, u małych Pacjentów przeprowadzamy pewien rodzaj leczenia kanałowego zębów mlecznych. Leczenie nie jest takie samo jak w zębach stałych, ale również jest kilkuwizytowe. Na pierwszej wizycie, w zależności od stanu początkowego, „zatruwa” się ząb lub otwiera się go. Kolejne wizyty to odkażanie zęba, opatrunki i na koniec ostateczne wypełnienie, białe lub kolorowe (do wyboru).

Leczenie endodontyczne zębów mlecznych ma sens pod warunkiem zakwalifikowania przez lekarza stomatologa, który uznaje, że istnieje wskazanie do ww. leczenia.

Warto zgłosić się do lekarza stomatologa celem oceny wskazania lub przeciwwskazania do leczenia endodontycznego i podjęcia właściwej decyzji na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego wzbogaconego badaniem dodatkowym, tj. RTG.

Usuwanie zębów mlecznych

Zdarza się, że ząb jest mocno zniszczony próchnicowo i nie da się go przeleczyć kanałowo – wtedy trzeba go usunąć. W związku z tym, że zęby mleczne boczne „trzymają” miejsce dla zębów stałych, po usunięciu przedwczesnym zębów mlecznych trzonowych zalecamy wykonanie utrzymywacza przestrzeni, który zabezpiecza zęby „szóste” stałe przed przemieszczaniem się w miejsce brakującego zęba. Całość działań w związku z usuwaniem ząbków mlecznych jest wykonywana po wcześniejszym znieczuleniu.

Wykonanie utrzymywacza przestrzeni

Utrzymywacz przestrzeni zabezpieczy miejsce po przedwcześnie utraconym mlecznym zębie i utrzyma tę przestrzeń dla stałego odpowiednika, dzięki temu unikniemy w przyszłości powstania stłoczeń zębów.

Leczenie w sedacji wziewnej (tzw. gaz rozweselający)

Przy użyciu podtlenku azotu zwanego gazem rozweselającym – w przypadku niespokojnych małych Pacjentów stosujemy bezpieczny gaz rozweselający (podtlenek azotu), który ma działanie uspokajające i umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. Podczas leczenia lekarz wprowadza Pacjenta w stan marzeń sennych, które sprawiają że dziecko przenosi się myślami do miejsc stworzonych we własnej wyobraźni. Bezwonna mieszanina gazu aplikowana jest przez specjalną maseczkę o owocowym zapachu (zapachy do wyboru). Podtlenek uspokaja dziecko i sprawia, że chętniej spełnia polecenia lekarza.

Zastosowanie gazu rozweselającego nie jest metodą zarezerwowaną wyłącznie dla najmłodszych. Podtlenek azotu umożliwiający bezstresowe i bezbolesne leczenie zębów z powodzeniem może być także stosowany podczas zabiegów u starszych dzieci i dorosłych, dla których wizyta u stomatologa wiąże się z dużym stresem. Dorośli pacjenci leczeni z użyciem podtlenku potwierdzają, że obniża on znacznie poziom zdenerwowania podczas zabiegu.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja