Profilaktyka przeciwnowotworowa

Stomatologiczna profilaktyka przeciwnowotworowa

W Polsce o raku jamy ustnej wciąż mówi się niewiele, a jego wykrywalność jest wyjątkowo niska.

Rak jamy ustnej to drugi po raku krtani pod względem częstości występowania w Polsce nowotwór złośliwy rejonu głowy i szyi. W USA zajmuje 6. miejsce pod tym względem wśród wszystkich nowotworów. Wykrywany jest najczęściej w III i IV stopniu zaawansowania z powodu braku wczesnej diagnostyki przesiewowej. Rozwijający się nowotwór przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów.

Rak jamy ustnej jeżeli nie jest odpowiednio wcześnie rozpoznany, prowadzi do ogromnych zniszczeń w organizmie. Chory, często traci możliwość odczuwania smaku, niekiedy też jedzenia oraz mówienia. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze wykrycie źródeł choroby w jamie ustnej za pomocą badań przesiewowych i profilaktycznych.

Rak jamy ustnej - czynniki ryzyka

  • wiek (> 40 r.ż.),
  • płeć (mężczyźni 70%, kobiety 30%),
  • palenie tytoniu i używanie wyrobów tytoniowych,
  • nadużywanie alkoholu,
  • tytoń + alkohol (15-krotnie zwiększona zachorowalność),
  • zakażenie wirusem HPV 16/18 (>6 partnerów seksualnych ),
  • czynniki fizyczne (urazy mechaniczne, promieniowanie jonizujące i UV),
  • immunosupresja (leki immunosupresyjne obniżają odporność organizmu),
  • choroba nowotworowa (u Pacjenta lub w rodzinie),
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej, zła dieta,
  • indywidualna podatność, warunki socjalne.

Rola lekarza dentysty w profilaktyce onkologicznej

Zadaniem stomatologa jest diagnoza i leczenie nie tylko chorych zębów, lecz całej jamy ustnej. W wielu przypadkach to właśnie lekarz dentysta jako pierwszy dostrzega objawy, które mogą sugerować rozwój wielu groźnych chorób ogólnoustrojowych, w tym również choroby nowotworowej. Dlatego w Centrum Stomatologii wykraczamy poza standardowe procedury obowiązujące w gabinecie stomatologicznym

Nasi lekarze jak również higienistki stomatologiczne z czujnością obserwują przy badaniu stomatologicznym wszystkie ewentualne niepokojące zmiany. Takie bardzo dokładne badanie pozwala niekiedy na spostrzeżenie wczesnych objawów choroby nowotworowej, która w tym okresie daje największe szanse na wyleczenie.

Wiemy, więc działamy

Dzięki wykorzystywanym technologiom i doświadczeniu lekarzy pracujących w Centrum Stomatologii Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu możemy zaproponować skuteczną diagnostykę i profilaktykę nowotworów jamy ustnej.

Edukacja – informujemy o zagrożeniach związanych z patologicznymi zmianami w obrębie jamy ustnej oraz wyjaśniamy, jak istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej i jakie zachowania potęgują ryzyko choroby.

Diagnostyka
– przeprowadzamy badania przesiewowe obejmujące szczegółowy wywiad medyczny, badanie zewnątrz- oraz wewnątrzustne. W trakcie badania oceniany jest nie tylko stan zębów i dziąseł Pacjenta, lecz również cała jama ustna, wewnętrzne części policzków, podniebienie, gardło, a przede wszystkim – wargi, język i błona śluzowa. Dodatkowo, lekarz stomatolog badając Pacjenta, zwraca uwagę na symetrię twarzy, stan jego węzłów chłonnych (podbródkowych, podżuchwowych i szyjnych) oraz na ewentualne wykwity na skórze Pacjenta.

Uzupełnieniem badania klinicznego w naszym Centrum Stomatologii jest diagnostyka rentgenowska trójwymiarowa CBCT oraz badania laboratoryjne W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów, Pacjent jest kierowany na dodatkowe badania lub na konsultacje onkologiczne.

PROFILAKTYKA
– szczególną opieką obejmujemy Pacjentów zaliczanych do tzw. grupy wyższego ryzyka. Osoby te zapraszamy na częstsze wizyty kontrolne i systematyczne monitorujemy stan ich jamy ustnej. Uczulamy również na niepokojące objawy, które mogą sugerować rozwój choroby nowotworowej i promujemy zachowania prozdrowotne.

Zgłoś dentyście niepokojące objawy

  • wszelkie zgrubienia w obrębie policzków, warg lub na wyrostku zębodołowym,
  • zmianę czucia w obrębie jamy ustnej, np. drętwienie, uczucie pieczenia lub mrowienia, silnego zimna lub gorąca,
  • pojedynczą zmianę lub krwawiącą rankę w obrębie warg, języka, dziąseł lub na wewnętrznej stronie policzków utrzymującą się dłużej niż 3 tygodnie,
  • ograniczenie ruchomości języka, ból i rozchwianie zębów, obrzęk żuchwy lub szczęki,
  • uczucie dławienia, przeszkody w gardle bez znanej przyczyny, szczękościsk, problemy z żuciem i połykaniem pokarmów,
  • bóle języka, dziwne bóle ucha, inne niewyjaśnione bóle w obrębie jamy ustnej,
  • powiększenie węzłów chłonnych szyi, zwłaszcza gdy towarzyszy im stwardnienie i przyrośnięcie do podłoża (przy czym powiększone węzły mogą być zupełnie niebolesne),
  • utratę wagi ciała bez wyraźnego powodu, stałe uczucie zmęczenia oraz osłabienia.

Każdą zmianę w obrębie jamy ustnej, która nie reaguje na leczenie i utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem dentystą!

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja