Przebieg implantacji

Konsultacja

Bardzo istotnym aspektem leczenia implantologicznego jest ustalenie oczekiwań Pacjenta co do efektu końcowego. Z tego też względu niezbędna jest konsultacja implantologiczna, poprzedzająca zabieg. W określonych przypadkach implantację można wykonać po wcześniejszym przygotowaniu Pacjenta. By uzyskać perfekcyjne efekty, wymagane mogą się okazać zabiegi rekonstrukcyjne kości, zabiegi rekonstrukcyjne tkanek miękkich, czy też leczenie ortodontyczne.

W trakcie konsultacji lekarz ustala wspólnie z Pacjentem przebieg leczenia oraz jego koszty. Jest to również czas, by porozmawiać na temat gwarancji, ryzyka oraz odpowiedzialności spoczywającej po stronie lekarza, jak i Pacjenta.

Zgoda na leczenie

Przed każdym zabiegiem wprowadzenia implantów (jak też przed każdą inna procedurą wykonywaną na Pacjencie stomatologicznym), Pacjent musi wyrazić pisemną zgodę na leczenie. Ma ona na celu potwierdzenie przez Pacjenta, że wszystkie przekazane przez lekarza informacje są dla niego zrozumiałe, oraz że godzi się na wykonanie na nim ustalonej procedury medycznej.

Wywiad

Uzyskanie informacji dotyczących stanu zdrowia Pacjenta jest niezbędnym aspektem, gwarantującym powodzenie zabiegu, jak również obowiązkiem prawnym. Pacjent informuje lekarza o odbytych chorobach, przyjmowanych lekach, odbytych operacjach oraz wszystkich niepokojących symptomach.

W czasie wywiadu poruszany jest tez temat palenia papierosów, które znacznie osłabia zdolności regeneracyjne tkanek miękkich. Z tego też względu Pacjent musi być świadomy, że powodzenie leczenia jest w zasadzie niemożliwe bez abstynencji bezpośrednio, po zabiegu ale
i ograniczeniu palenia w kolejnych miesiącach.

Potwierdzeniem przekazanych informacji jest wypełnienie wywiadu stomatologicznego przez Pacjenta oraz jego własnoręczne podpisanie.

Badania

Przed implantacją badany jest ogólny stan jamy ustnej Pacjenta. W czasie badania padają pytania dotyczące nawyków higienicznych
w obrębie jamy ustnej. Istotne są też kwestie dotyczące krwawienia dziąseł, stanów zapalnych, ewentualnej zwiększonej ruchomości zębów.

Szczegółowej ocenie podlegają:

  • tkanki miękkie (kolor i grubość błony śluzowej),
  • ogólny stan uzębienia i przyzębie (płytka nazębna, kamień, próchnica),
  • obszary bezzębne (szczególnie te, gdzie planuje się wprowadzenie implantu).

Radiologia

Wykonanie diagnostycznego zdjęcia rentgenowskiego jest jednym z najważniejszych etapów poprzedzających implantację. Na podstawie jego wyniku ocenia się ilość i jakość tkanki kostnej będącej podłożem dla wszczepu. Często zleca się również wykonanie badania CT, które dokładniej obrazuje ilość i przede wszystkim gęstość tkanki kostnej. Badanie CT(tomografia komputerowa), dzięki nowoczesnej technice obrazowania 3D, umożliwia bezbłędne zaplanowanie pozycji i rodzajów wprowadzanych implantów. Technika ta umożliwia wykonanie pracy protetycznej jeszcze przed zabiegiem implantacji, dzięki czemu Pacjent jest w nią wyposażony bezpośrednio po zabiegu. Eliminuje to ilość wizyt w gabinecie z kilku do jednej.

Zdjęcie rentgenowskie, pantomograficzne (tzw. panoramiczne) pozwala ocenić:

  • stan zębów,
  • stan kości,
  • zatoki szczękowe.

Badania ogólnomedyczne

W przypadku wątpliwości dotyczących gojenia tkanek miękkich oraz  kostnych, jak również ogólnego stanu Pacjenta, lekarz zleca następujące badania:

  • morfologia krwi z rozmazem,
  • OB,
  • czas krwawienia i krzepnięcia,
  • cukier,
  • HbS,
  • HIV,
  • hormony TSH, T3, T4,
  • wapń, sód, potas w surowicy.

Planowane leczenie

Po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich niezbędnych informacji, przedstawiamy Pacjentowi wszystkie dostępne informacje dotyczące zabiegu implantacji, a więc: metod i miejsca wprowadzenia wszczepu, harmonogramu zabiegów. Najczęściej przygotowywane są  dwie lub trzy wersje możliwego do zastosowania leczenia. Różnią się one między sobą ilością implantów, rozwiązaniem protetycznym, a co za tym idzie różnią się kosztami.

Należy mieć na uwadze, że 100% oszacowanie kosztów leczenia implanto-protetycznego przed  jego rozpoczęciem jest niemożliwe. Może się zdarzyć, że stan zdrowia Pacjenta ulegnie zmianie lub wydarzą się okoliczności, na które nie ma wpływu personel gabinetów (zmiany harmonogramu wynikające ze strony Pacjenta). W takich sytuacjach koszty leczenia mogą ulec zmianie.

Nasi specjaliści Stomatologia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Stomatologia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja