Korzyści:

  • Uniezależnienie się Pacjenta od konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.
  • Korzystna zmiana wizerunku.
  • Zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia stanów zapalnych poprzez rezygnację z długotrwałego noszenia soczewek kontaktowych.
  • Uzyskanie naturalnego, pełnego pola widzenia, nieograniczonego przez aberracje soczewek okularowych.
  • Większy dostęp do ścieżki rozwoju kariery zawodowej (służby mundurowe).
  • Możliwość pełnej swobody w uprawianiu sportów, przy których
    przeszkadzają okulary.

 

Wskazania i przeciwwskazania

  Wskazania:
  • Wady wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, a także w niektórych przypadkach starczowzroczność – utrata zdolności akomodacji czyli widzenia zarówno bliskich jak i dalekich przedmiotów, która pojawia się po 30-40 roku życia.
  • Zakres wady – laser stwarza możliwości techniczne do usunięcia wady między -10,0 D a +6,0 D oraz astygmatyzm do 6D. Dokładny zakres wady jaki można usunąć u danego pacjenta jest możliwy po ocenie indywidualnych parametrów topografii rogówki takich jak grubość i kształt.
  • Pacjent chcący poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku powinien mieć skończone 18 lat. Gwarantuje to prawidłowe rozwinięcie struktur oka.
  • Pacjent powinien być w dobrym stanie ogólnym, a choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroby tarczycy nie są przeciwwskazaniem, ale powinny być dobrze kontrolowane
  Przeciwwskazania:
  • Niestabilna wada wzroku. O takiej wadzie mówimy gdy wymagana korekcja zmieniła się przynajmniej o 0,5 Dioptrii w ciągu ostatnich 6-12 miesięcy.
  • Zły stan ogólny. Choroby ogólne będące przeciwwskazaniem do zabiegu – choroby tkanki łącznej i autoimmunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy lub łuszczyca.
  • Choroby oczu – jaskrę – czyli podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, zaćmę – czyli zmętnienie soczewki oraz stany zapalne spojówek, rogówki czy innych struktur oka. Inne choroby – zespół suchego oka oraz znaczny stopień stożka rogówki.
  • Kobiety w ciąży powinny przełożyć zabieg na czas po porodzie, przy czym z zabiegiem należy odczekać przynajmniej 4 miesiące po urodzeniu dziecka lub zakończenia karmienia piersią.
  • Należy unikać przeprowadzania zabiegu podczas przyjmowania niektórych leków, np. doustnych sterydów, gdyż zaburzają one mechanizmy gojenia się organizmu i jego obrony.

Typy laserowej korekcji wzroku

Metodę optymalną do pacjenta ustala lekarz podczas wnikliwej wizyty kwalifikacyjnej, bierze pod uwagę budowę anatomiczną, styl życia oraz oczekiwania pacjenta.

  • SmartSight

Jest to nowatorski zabieg bez płatka rogówki, wykonywany najnowocześniejszym na świecie laserem SCHWIND ATOS.

Mikrosoczewka tworzona jest w tkance śródmiąższowej rogówki, a następnie usuwana przez małe nacięcie.

Ta precyzyjna i delikatna metoda nie wykorzystuje płatka ani ablacji laserowej, jak w LASIKu, dzięki czemu jest najmniej inwazyjnym zabiegiem laserowej korekcji wzroku.

Niepodważalną korzyścią metody SmartSight jest skrócenie okresu gojenia oka po zabiegu.

Dowiedz się więcej

  • Femtolasik

Podczas zabiegu wykonywany jest płatek rogówki najnowocześniejszym laserem na świecie SCHWIND Atos. Zastosowanie lasera femtosekundowego wpływa na zwiększenie precyzji wykonania powstającego płatka rogówki co bezpośrednio przekłada się na czas rekonwalescencji Pacjenta, zakres wad możliwych do skorygowania oraz eliminacje czynników anatomicznych (np. bardzo płaska lub wypukła rogówka), dotychczas uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu.

Dowiedz się więcej

  • Mikropłatkowa laserowa korekcja wzroku III generacji LASIK Wavefront

(Sub-Bowman Keratomileusis).
Udoskonalona odmiana tradycyjnej metody lasik, która pozwala na utworzenie bardzo cienkiego płatka rogówki (o grubości 90- 100 mikrometrów) przy użyciu mikrokeratomu Moria, pozwala na oszczędzenie istoty właściwej rogówki. Jest to najbezpieczniejszy oraz najbardziej komfortowy typ zabiegu LASIK. Ten sposób pozyskiwania płatka skraca w znacznym stopniu czas gojenia, a także zmniejsza ryzyko powikłań takich jak np. zespół „suchego oko”.

  • EBK (Epi Bowman Keratomileusis)

Jest to udoskonalona metoda ablacji powierzchownej, w której do oddzielenia nabłonka rogówki używa się narzędzia z jednorazową końcówką Epi-Clear. Głębsze warstwy rogówki pozostają nienaruszone. Nabłonek to warstwa rogówki, która regeneruje się w naturalny sposób. Dolegliwości bólowe po zabiegu również utrzymują się ok. 2-3 dni, są nieco mniejsze niż po metodzie lasek. Metoda jest szczególnie polecana dla osób z cienką rogówką oraz u osób, u których zachodzi duże prawdopodobieństwo urazów oka.

  • LASEK Wavefront (ang. laser epithelial keratomileusis)

Metoda ablacji powierzchownej, w której pole pod działanie lasera przygotowuje się oddzielając nabłonek rogówki przy użyciu roztworu alkoholu. Ponieważ po zabiegu przez około 2-3 dni utrzymuje się ból, metoda ta stosowana jest ze wskazań medycznych w przypadkach gdzie nie można użyć mikrokeratomu (zbyt cienka rogówka, głęboko osadzone oczy).  Pacjent nosi ochronną soczewkę kontaktową do 6-7 dni po zabiegu. Pełna ostrość wzroku wraca po ok. 2-4 tygodniach.

 

Mikropłatkowa laserowa korekcja wzroku LASIK Wavefront jest zabiegiem III generacji, daje możliwość pozbycia się dużych wad wzrok również u osób z cienką rogówką u których klasyczny LASIK (z płatkiem o grubości >100 mikrometrów) nie mógł być wykonany.

Pacjent widzi dobrze już dzień po zabiegu natomiast delikatne wahania widzenia mogą utrzymywać się ok. miesiąca, ciągła poprawa i stabilizacja widzenia następuje do ok. 6 miesięcy po zabiegu

 

Wavefront optimized – to nowoczesne zabiegi, dopasowane do pacjenta. Na podstawie badania topografii rogówki, które eksportowane są bezpośrednio do lasera excimerowego wykonywany jest zabieg w stosunku do każdego punktu rogówki. Dzięki takiej pracy lasera możemy usunąć tzw. aberracje wyższego rzędu. Ma to wpływ przede wszystkim na widzenie o zmierzchu oraz w pobliżu silnych źródeł świata (poświaty, podwójne widzenie).

Po każdym typie zabiegu do ok. miesiąca należy unikać dużych wysiłków fizycznych, pływania w basenie, opalania się, przebywania w suchych i zadymionych pomieszczeniach. Efekty uboczne, które mogą wystąpić i utrzymywać się do kilku miesięcy po zabiegu to: spadek widzenia kontrastów po zmierzchu, olśnienia podczas nocnej jazdy samochodem, suchość oczu.

Najczęściej zadawane pytania

Czy zabieg jest niebezpieczny i czy można po zabiegu utracić wzrok?

Zabieg jest bezpieczny, nie ma możliwości utraty widzenia, gdyż jest wykonywany na powierzchownych strukturach gałki ocznej i wszelkie powikłania zarówno sródoperacyjne, jak i związane z gojeniem mają charakter odwracalny. Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza i systematycznie stawiać się na wyznaczone kontrole.

Czy raz usunięta wada może powrócić?

Usunięta wada nie powróci do stanu wyjściowego. Może się zdarzyć ewentualna niedokorekcja lub może wystąpić naturalna progresja wady - zabieg nie gwarantuje, że wada nigdy nie postąpi tylko usuwa to co jest na dzień dzisiejszy. Jeśli parametry rogówki /kształt i grubość/ na to pozwalają zawsze możliwa jest dokorekta.

Czy należy zrezygnować z uprawiania sportu po operacji?

Nie. Wielu sportowców, także zawodowych, decyduje się na laserową korekcję wzroku uwalniającą ich od noszenia okularów. W niektórych krajach tego typu zabiegi zaleca się również policjantom i żołnierzom.

Co się stanie jeśli mrugnę lub ruszę okiem w trakcie zabiegu?

Aby zapewnić stabilną pozycję oka, pacjent patrzy na wskaźnik. Specjalny aparat, tzw. rozwórka zakładana jest na powieki, aby mruganie nie przeszkadzało w zabiegu.

Czy już nigdy nie będą mi potrzebne okulary?

Po przekroczeniu pewnego wieku, najczęściej ok. 40 roku życia soczewka oka traci swą elastyczność i stopniowo traci zdolność akomodacji, czyli widzenia zarówno bliskich jak i dalekich przedmiotów. U pacjenta z wyrównaną, dzięki laserowej korekcji, wadą wzroku nadal zachodzi ten proces, przez co może on wymagać okularów po osiągnięciu pewnego wieku.
Co więcej, należy pamiętać, że w pewnym procencie dochodzi do nad- lub niedokorygowania wady, przez co korekcja może być nadal konieczna, choć o zdecydowanie mniejszej mocy.

Czy jeśli już wymagam osobnych okularów do czytania, nie kwalifikuję się do zabiegu?

W takiej sytuacji można rozważyć zastosowanie tzw. monowizji. Polega ona na zoperowaniu jednego oka, tak by zdolne było ono do ostrego czytania z bliska, natomiast drugie tak by można było widzieć ostro dalekie przedmioty.

Czy widzenie pozostanie ostre na zawsze?

W 99% przypadków zabieg okazuje się skuteczny i nie dochodzi do nawrotu wady. Należy jednak pamiętać o występującym mniej więcej po 40 roku życia pogorszeniu widzenia do bliży. Wtedy pacjent może wymagać okularów do czytania. Powinno się również przeprowadzać stałe kontrole u okulisty z racji możliwości rozwoju innych chorób oczu, niezwiązanych z laserową korekcją wzroku, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg nie jest bolesny , jednak czuje się dotyk i ucisk, pacjent nie może zaciskać oczu, musi współpracować i patrzyć się w światełko lasera.

Jak długo trwa zabieg?

Zabieg trwa ok. 10 minut, jednak w dniu zabiegu łącznie spędza się w szpitalu ok. 2 godz. (przed zabiegiem jeszcze raz jest wykonywane szczegółowe badanie przez optometrystę).

Kiedy po zabiegu można wrócić do pracy (np przy komputerze)?

Rekonwalescencja po najnowszych zabiegach (SBK Lasik) jest błyskawiczna, przy stosowaniu się do zaleceń nie ma przeszkód żeby podejmować aktywność następnego dnia. Mimo wszystko zalecamy chociaż kilka dni odpoczynku wzrokowego.

Czy jeśli po zabiegu wymagana będzie korekcja, będzie można stosować szkła kontaktowe?

Tak, jeżeli jest taka konieczność soczewki kontaktowe można bezpiecznie założyć ok. 3 -4 miesiące po zabiegu.

Czy cena zabiegu zależy od wielkości wady?

Nie, zależy od rodzaju wykonanego zabiegu. A na wybór optymalnej metody wpływa kilka czynników (m. in. wielkość wady, budowa rogówki).

Czy jeżeli moja wada wzroku jest wyższa, aniżeli zakres pracy lasera jest dla mnie szansa na usunięcie wady wzroku?

Tak. Pacjenci, których wada wzroku jest wyższa niż -10D, +6D oraz 5D astygmatyzmu mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu wszczepu soczewki fakijnej lub refrakcyjnej wymianie soczewek.

Najczęściej zadawane pytania

Kwalifikacja do zabiegu

Podczas wizyty kwalifikacyjnej w czasie pełnego badania okulistycznego lekarz:

  • Ustali ostrość widzenia bez korekcji oraz najlepszą skorygowaną ostrość wzroku obu oczu.
  • Zakropi oczy środkiem porażającym akomodację i rozszerzającym źrenicę,

Uwaga! Po tych kroplach pacjent może widzieć nieostro przez kilka godzin i niezalecane jest prowadzenie przez ten czas pojazdów mechanicznych.

  • Wykluczy obecność innych chorób oczu oraz chorób ogólnych mogących zdyskwalifikować Pacjenta z zabiegu.
  • Po podsumowaniu wyników i wykonaniu szczegółowych pomiarów rogówki, jej kształtu, krzywizny oraz grubości, a także ocenie wielkości źrenicy, lekarz zaproponuje rodzaj zabiegu. To najlepszy moment na wyjaśnienie z okulistą wszystkich niejasności i wątpliwości związanych z zabiegiem.

Badanie kwalifikacyjne w Szpitalu Św. Wojciecha składa się z dwóch etapów: badania okulistycznego oraz badania optometrycznego.
Na badaniu okulistycznym lekarz okulista kwalifikuje pacjenta do danego zabiegu laserowej korekcji wady wzroku.

Na badaniu optometrycznym są ustalane precyzyjnie parametry pod planowanie zabiegu laserowego. Badanie odbywa się w dniu zabiegu.

Uwaga!
Ważne jest, aby Pacjent na 7 dni przed wizytą kwalifikującą do zabiegu nie używał soczewek kontaktowych, gdyż wpływają one na kształt i stan rogówki.

Zabieg

  • Cały zabieg trwa tylko kilka minut. Sama praca lasera nie zajmuje więcej niż 30-60 sekund.
  • Pacjent nie odczuwa bólu dzięki miejscowemu działaniu kropli znieczulających, nie widzi także narzędzi chirurgicznych, a swój wzrok skupia na specjalnym wskaźniku gwarantującym stabilność oka w czasie operacji.
  • Zabieg może być wykonywany na obojgu oczu w trakcie tej samej wizyty.

Po zabiegu

Bez względu na wybraną procedurę zaleca się:

  • Stosowanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych w postaci kropli zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Przez mniej więcej 3 miesiące używania okularów przeciwsłonecznych podczas przebywania na zewnątrz.

Pierwszą kontrolę przeprowadza się od razu po zabiegu.

Łączny czas pobytu w dniu zabiegu w szpitalu to ok. 2 godziny .

Pacjent wypełnia stosowne dokumenty i wywiad epidemiologiczny. Następnie przeprowadzane jest badanie optometryczne. Po przeprowadzonym badaniu pacjent może być przygotowywany przez pielęgniarkę do zabiegu.

W najbliższych dniach po zabiegu Pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowanych leków i wizyt kontrolnych.

Schemat wizyt kontrolnych:

  • dzień po zabiegu (w przypadku zabiegu SmartSight, Femotlasik, SBK Lasik);
  • tydzień po zabiegu;
  • po 2 miesiącach;
  • po 8 miesiącach;
  • po 12 miesiącach.

Wakacyjna promocja

Dowiedz się więcej na temat naszej aktualnej promocji!

 

Promocje

Umów się na wizytę

Nasi specjaliści Okulistyka

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Okulistyka

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja