Dyskopatia szyjna

Czy wiesz, że...

Głównymi objawami dyskopatii szyjnej są bóle kończyn górnych, barków, drętwienia, bóle głowy. W przypadku dużych zmian stwierdzonych w rezonansie magnetycznym , z istotnym zwężeniem kanału kręgowego przez zmiany zwyrodnieniowe, leczenie operacyjne jest leczeniem z wyboru. Nie- leczona dyskopatia szyjna przy dużym zwężeniu kanału kręgowego może doprowadzić do trwałego uszkodzenia rdzenia kręgowego i znacznego kalectwa.

Korzyści:

  • Stosowanie nowoczesnych implantów jednocześnie stabilizujących kręgosłup (- Zero F) to szybszy powrót do normalnego funkcjonowania i pracy. Implanty te jednocześnie zmniejszają ryzyko zapadania się kręgów na implancie i nawrotu dolegliwości.
  • U osób młodych stosujemy ruchome protezy dysku nie zmniejszające ruchomości kręgosłupa.
  • Jeśli pozwala na to typ schorzenia ( zmiany usytułowane bocznie ), stosowane są techniki bezimplantowe, znacznie zmniejszające inwazyjność operacji.
  • Szybkie, małoinwazyjne leczenie operacyjne to szybki powrót do pracy i normalnego funkcjonowania bez bólu.
  • Małoinwazyjne techniki operacyjne to zmniejszone ryzyko powikłań związanych z uszkodzeniem korzeni nerwowych, gojeniem się ran.
  • Operacje przeprowadzane przy użyciu mikroskopu lub endoskopu to rany skóry od 5mm do 15mm, a co znacznie ważniejsze, dużo mniejszy niż w tradycyjnych metodach uraz dla organizmu. Patrząc całościowo, mniejszy uraz to mniejszy wpływ na układ immunologiczny, mniejszy spadek odporności, mniej powikłań ogólnych.
  • Zabiegi małoinwazyjne to krótszy pobyt w szpitalu.
  • Po naszych zabiegach Pacjent wstaje uzyskuje pełną samodzielność godzinę po operacji.

Wskazania i Przeciwwskazania

  Wskazania:

 

Wskazania bezwzględne- wymagające szybkiego leczenia operacyjnego:

  • niedowład/porażenie kończyny, nietrzymanie moczu, wypadanie z rąk przedmiotów, cechy mielopatii,  tj. uszkodzenia rdzenia szyjnego,

Wskazania względne- zależne od odczuwanego bólu i jego wpływu na codzienne funkcjonowanie:

  • męczliwość kończyn , ból między łopatkami, bóle głowy,
  • obecność znacznego zwężenia kanału kręgowego w badaniu rezonansu magnetycznego dającego bardzo silny ból , kiedy nie należy się spodziewać realnej poprawy w ciągu kolejnych tygodni- w takich wypadkach Pacjenci mogą być operowani bezpośrednio po postawieniu rozpoznania.
  Przeciwwskazania:
  • leki w istotny sposób zmniejszające krzepliwość krwi,
  • ciężkie schorzenia innych układów wykluczające znieczulenie ogólne.

Metody leczenia:

Usunięcie krążka międzykręgowego wraz z wypukliną z dostępu przedniego, ze stabilizacją operowanego poziomu implantem międzytrzonowym

To najpopularniejszy sposób leczenia. Cięcie skórne jest na przedniej powierzchni szyji i ma około 2cm. Usuwa się cały krążek międzykręgowy wraz z wypukliną i osteofitami. W miejsce usuniętego krążka zakłada się implant między sąsiadujące trzony. Mamy do dyspozycji szeroki wachlarz implantów – implant jest zawsze dopasowywany indywidualnie do choroby i Pacjenta.

Foraminotomia przednia-

Zabieg ten ma zastosowanie w sytuacji kiedy zmiany znajdują się w kanale kręgowym bocznie , bezpośrednio nad korzeniem od przodu.

Foraminotomia z dostępu tylnego_

Dostęp operacyjny i cięcie skórne znajduje się na karku.Zabieg ma zastosowanie w sytuacji, kiedy mamy doczynienia ze zwężeniem otworu międzykręgowego od tyłu , przez zmiany zwydodnieniowe lub wypadnięty bardzo bocznie- sekwestr mas dyskowych.

Kwalifikacja do zabiegu:

  • Do operacji kwalifikuje się ostatecznie po zbadaniu Pacjenta, na podstawie obrazu klinicznego.
  • Konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej – standardem jest badanie rezonansem magnetycznym 1,5-teslowym lub 3-teslowym. W razie bezwzględnych przeciwwskazań do tego badania( silna klaustrofobia , wszczepione metalowe protezy itp.), możliwa jest kwalifikacja na podstawie badania w rezonansie „otwartym” niskopolowym lub tomografii komputerowej.
  • W razie dużych zmian zwyrodnieniowych rekomendowane jest uzupełnienie badania rezonansu magnetycznego o tomografię komputerową.
  • W razie wątpliwości diagnostycznych wykonuje się badanie EMG pozwalające na dokładne ustalenie poziomu, z którego pochodzą dolegliwości.

Przed zabiegiem:

Podstawowe badania laboratoryjne: grupa krwi i czynnik Rh, morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne (sód, potas, mocznik, kreatynina, glukoza), układ krzepnięcia (APTT, INR), EKG, przeglądowe zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej u Pacjentów powyżej 40. roku życia lub obciążonych pulmonologicznie. Możliwe są również dodatkowe badania lub konsultacje specjalistyczne, w zależności od stanu Pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących (np. profil hormonalny tarczycy, badanie ogólne moczu, konsultacja kardiologiczna). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się na kilka dni przed zabiegiem, na polecenie lekarza neurochirurga lub, jeśli nie ma takiej potrzeby, w dniu zabiegu, po przyjęciu do szpitala.
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna (konsultacja neurochirurgiczna z kwalifikacją)̨, badania obrazowe (MRI, TK, RTG ) CD z opisami, wyniki badań laboratoryjnych, stosowane przewlekle leki, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżama i obuwie oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii i innych wartościowych przedmiotów. W każdym pokoju szpitalnym znajduje się szafa na ubrania i szafka na rzeczy osobiste Pacjenta (w pokojach dwuosobowych są osobne komplety szafek dla obu Pacjentów).
W dniu operacji odbywa się ostateczna kwalifikacja do zabiegu. Wyrażają Państwo pisemną zgodę na operację i znieczulenie ogólne(wzory zgody do pobrania na stronie). Otrzymują Państwo leki na nadciśnienie, leki kardiologiczne, leki hormonalne(jeśli są przyjmowane przewlekle).

Zabieg:

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Standardem jest zabieg przy użyciu mikroskopu operacyjnego i wiertarki szybkoobrotowej. Zwiększa to bezpieczeństwo operacji i zmniejsza jej inwazyjność. Sposób przeprowadzenia zabiegu jest zawsze omawiany z chorym przed operacją. W pierwszej kolejności proponowane są zawsze zabiegi jak najmniej inwazyjne.  Operacja trwa zwykle od 60 do 120 minut, w zależności od rozległości zabiegu i zastosowanej metody. Zakładane są szwy śródskórne .

Po zabiegu:

Po operacji są Państwo budzeni na sali pooperacyjnej, w obrębie bloku operacyjnego. Po pełnym wybudzeniu trafiają Państwo albo na swoją salę, albo na salę pooperacyjną, jeśli wymaga tego Państwa stan ogólny i/lub przebieg znieczulenia/operacji.
Po 2 godzinach podjęta jest pierwsza próba pionizacji z pielęgniarką lub lekarzem. W dniu operacji chodzą Państwo po swoim pokoju, wstają do toalety. Aktywność jest nieco ograniczona. W kolejnym dniu wstają Państwo rano i zwiększają aktywność, przed południem można już chodzić po korytarzu, balkonie. W tym czasie dostają Państwo poradę od fizjoterapeuty dotyczącą rehabilitacji okołooperacyjnej. W godzinach popołudniowych, po ocenie przez lekarza, wychodzą Państwo do domu.
W domu zalecany jest przez okres 2-3 tygodni oszczędzający tryb życia. W pierwszym tygodniu po operacji Pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, celem kontroli rany pooperacyjnej. Kolejna wizyta kontrolna planowana jest po 3 tygodniach od operacji, ocenia się wtedy pierwsze wyniki leczenia. Przez cały okres pooperacyjny Pacjent ma kontakt telefoniczny z lekarzem.

Nasi specjaliści Neurochirurgia

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Neurochirurgia

przejdź do cennika >

Umów się na wizytę

616233111

Wielkopolskie Centrum Medyczne
Sp z o.o.

ul. Bolesława Krzywoustego 114
61-144 Poznań

Godziny pracy Szpitala:

pon.-pt. 8:00 – 20:00
sob. 8:00 – 14:00

Skontaktuj się z nami, by umówić wizytę lub dowiedzieć się więcej!

Zadzwoń do nas! 616233111

Napisz do nas



    Wysyłając wiadomość zgadzasz się na to, żeby Szpital św. Wojciecha kontaktował się z tobą pod podanym numerem telefonu lub adresem e-mail i oświadczasz, że zapoznałeś/-aś się z Polityką prywatności.

    Jeżeli nie chcesz wysyłać wiadomości, tylko od razu zarejestrować wizytę online, kliknij tutaj:


    E-rejestracja