Operacja zatoki (torbieli) pilonidalnej, włosowej

Czy wiesz, że...

Jest to choroba zapalna tkanki podskórnej szpary międzypośladkowej. Czynnikiem wywołującym są złamane włosy,których skośna płaszczyzna złamania powoduje,  wbijanie się pod skórę, tworząc stan zapalny i ropnie. Zatoka włosowa występuje u około 0,7% populacji. Dotyczy głównie osób, młodych w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat, częściej mężczyzn (stosunek mężczyzn do kobiet wynosi 3-4:1)

Metody leczenia:

Leczenie polega na wycięciu zmiany chorobowej w granicach zdrowych tkanek i pozostawieniu rany  do wygojenia przez ziarninowanie. Alternatywą jest wykonanie operacji metodą płata przesuniętego sposobem Limberga. Korzyścią dla Pacjenta jest znaczne skrócenie czasu powrotu do pełnej sprawności, a także  zmniejszenie dolegliwości bólowych do minimum.

Kwalifikacja do zabiegu:

Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej, w trakcie której dobiera także metodę operacji oraz zleca niezbędne badania.  Na podstawie wyników badań i stanu ogólnego Pacjenta podejmuje się decyzję o zabiegu  i ustala dogodny termin operacji.

Przed zabiegiem:

• Na tydzień przed zabiegiem należy wykonać badania krwi: morfologia, elektrolity, układ krzepnięcia, grupa krwi, glukoza, kreatynina, antygen Hbs, przeciwciała ANTY-HCV.
  • W przypadku innych nie chirurgicznych schorzeń, należy skonsultować się z lekarzami prowadzącymi i przynieść zaświadczenia o braku przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego.
  • Jeśli Pacjent przyjmuje leki rozrzedzające krew, powinien na 7 dni przed zabiegiem zamienić je na leki podskórne.
  • Przyjmowanie leków w dniu zabiegu operacyjnego powinno być ustalone z lekarzem prowadzącym.
  • W dniu zabiegu operacyjnego Pacjent przychodzi do szpitala na czczo.

Zabieg:

• Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
  • W trakcie zabiegu wykonuje się przesunięcie płata skórnego z pośladka sposobem Limberga.
  • Pacjent ma pozostawiony na 1 dobę dren ssący Redona.
  • Zabieg trwa od 45 do 80 minut.

Po zabiegu:

Po operacji torbieli włosowej sposobem Limberga Pacjent może wrócić do codziennych aktywności w ciągu tygodnia, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• Do 2 tygodni po zabiegu należy ograniczyć wysiłek fizyczny,
  • Codziennie należy przemywać ranę roztworem Octeniseptu,
  • Szwy usuwamy w 7 i 14 dobie po zabiegu,
  • Wynik histo-patologiczny należy odebrać w 14 dobie po zabiegu.

Nasi specjaliści Chirurgia ogólna i naczyniowa

poznaj naszych specjalistów >

Cennik Chirurgia ogólna i naczyniowa