A po Świętach…


Dwa dni świąt, natomiast statystyczna rodzina w ciągu jednego weekendu zjada zapewne tyle, co przeciętnie w tydzień. Dlaczego tak się dzieję ? Czy święta wyzwalają w nas nieograniczoną chęć jedzenia? Czy możemy zrzucić winę na tradycję jedzenia w święta?

Po części zapewne tak – przyjęło się bowiem w Polsce, że Święta należy spędzić przy rodzinnym, suto zastawionym stole, a aktywność fizyczna zazwyczaj związana jest ze zmianą zastawy stołowej lub miejsca świętowania.

Natomiast we wtorkowy, poświąteczny poranek pojawia się pytanie: “Jak podnieść się po Wielkanocnym lenistwie i przejedzeniu?”

Poświąteczny czas, to idealny moment, żeby postawić sobie cel” zdrowiej na wiosnę”.
Zdrowiej, nie oznacza tylko lżej, to również odkurzenie butów do biegania, czy roweru, wykonanie badań profilaktycznych, to także zaplanowanie czasu na relaks, sen i wypoczynek!

Co zrobić, by osiągnąć cel i zrzucić zbędne kilogramy?

Przede wszystkim nie myśleć tylko o wadze, tak naprawdę naszym celem nie powinno być
-5kg, ale zmiana nawyków żywieniowych. Coś trwalszego, ale też wymagającego większego zaangażowania. Włączenie na stałe do naszego jadłospisu zasad, które w konsekwencji przełożą się na ładniejszą cerę, zmniejszenie obwodu brzucha, poprawę parametrów klinicznych oraz co najważniejsze – dobre samopoczucie.

Lżej na wiosnę – zdrowiej na wiosnę. Tkanka tłuszczowa, szczególnie w okolicach brzucha (wisceralna), to nie tylko oponka, która nam przeszkadza w doborze ubrań, zapięciu spodni, czy o zgrozo zawiązaniu sznurówek. Należy pamiętać, że jest to aktywna metabolicznie tkanka, która wpływa na nasz stan zdrowia. To właśnie tłuszcz okalający narządy wewnętrzne jest dla nas najbardziej niebezpieczny. Osoby, które borykają się ze zbędnymi centymetrami w obwodzie brzucha narażone są na wystąpienie cukrzycy typu 2, insulinooporności, nowotworów, dny moczanowej, czy zaburzeń układu sercowo- naczyniowego.
Oczywiście czasem otyłość może być konsekwencją chorób, jednak w zdecydowanej większości najczęściej u pacjentów stwierdza się otyłość prostą, która wynika ze spożywania nadmiernej liczby kalorii.

Myśląc o postanowieniach związanych ze zdrowym trybem życia, mierz siły na zamiary. Nie podążaj za modą, unikaj radykalnych diet. Jeżeli lubisz mięso – nie musisz z niego rezygnować, jeżeli jesz gluten, a nie jesteś osobą chorą, (gdzie wskazaniem medycznym jest jego odstawienie) – nie musisz odstawiać glutenu.
Zacznij od realnych postanowień, które będą dostosowane do Twojego trybu życia, możliwości i potrzeb!

Przygotuj listę, na której wypiszesz, co chciałbyś / chciałabyś osiągnąć i jakimi metodami np. chodzić 3 razy w tygodniu na siłownię, nie jeść słodyczy, nie pić piwa itp.

Następnie zaznacz z listy kilka założeń, które jesteś w stanie zacząć realizować już dziś! Nie jutro, nie za tydzień – dzisiaj! Wybierz te, które uważasz, że najłatwiej jest wprowadzić w Twoje codzienne życie. Może zaproś do zmiany Twoich najbliższych: partnera, męża, żonę, przyjaciółkę, koleżankę z pracy – może wzajemna motywacja będzie kluczem do sukcesu. Kontroluj realizację swoich postanowień.

Pamiętaj zmorą osób, które chcą coś zmienić, jest przekładanie swoich postanowień na jutro 😉

Może motywacją będą dla Was będzie kilka pomysłów na desery, bo dieta nie może być nudna, ma być kolorowa, urozmaicona, a przede wszystkim smaczna.

Zielony koktajl
Składniki: ½ szklanki soku jabłkowego
½ szklanki wody
jarmuż, szpinak lub natka pietruszki
mały banan
2 kiwi
Co dalej: Wszystko zblendować

Zastrzyk energii
½ szklanki wody
½ szk. Mleka 2% tł. Lub mleka roślinnego np. migdałowe
1 mały banan
Ok. 200g melona
1 małe jabłko
Co dalej: Wszystko zblendować. Jeżeli chcesz, aby taki koktajl był Twoim śniadaniem możesz dodać kilka łyżek płatków owsianych/jaglanych lub kilka orzechów.

Ciasteczka kokosowe
1 paczka wiórków kokosowych (200g)
1 szk. Płatków owsianych – zblendowanych na mąkę
½ szkl. Płatków owsianych (w całości)
¾ szkl. Mąki np. Kokosowej, żytniej lub tortowej – pszennej
6 łyżek cukru brzozowego lub miodu
3 jajka
¾ szkl. Oleju (np. kokosowego – nie używaj do pieczenia olejów tłoczonych na zimno)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy lub wanilię
Opcjonalnie : 2 garści suszonej żurawiny
Co dalej:
Mąkę z płatków owsianych, płatki owsiane, wiórki oraz wybraną mąkę wrzucamy o miski i dokładnie mieszamy. Dodajemy cukier, wanilię, żurawinę, proszek do pieczenia. Do całości dodajemy żółtka jaj i olej. Wszystko mieszamy. Z białek ubijamy pianę i delikatnie mieszając dodajemy do masy. Z gotowego ciasta lepimy kulki, które wykładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
Piec około 20 minut w temperaturze 180°C.

Sorbetowy deser z kaszą jaglaną ( lub komosą ryżową):
Składniki:
1 szkl. komosy ryżowej lub kaszy jaglanej
1 szkl. Mleko 2% tł. Lub mleko kokosowe/ migdałowe
1 szkl. Mrożonych malin, truskawek, mango
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka miodu lub cukru brzozowego
Co dalej:
ugotować komosę ryżową lub kasze jaglaną wg przepisu na opakowaniu, jednak wlewając mniej wody do garnka. Pod koniec gotowania dodać mleko, poczekać aż kasza zgęstnieje.
Dodać cynamon oraz miód (cukier brzozowy), można także dodać laskę wanilii, goździki. Opcjonalnie wszystko można zblendować.
Owoce zblendować (mogę być jeszcze lekko zamrożone powstanie wtedy sorbet).
Do szklanki włożyć kaszę/ komosę, na wierz włożyć owocowy sorbet.

 

Tekst powstał przy współpracy z mgr Marianną Krajniak