Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu?

Pobyt dziecka w szpitalu to duży stres, zarówno dla niego, jak i rodziców. Jak sobie z nim poradzić i wprowadzić naszą pociechę w świat medycyny, z którą jest zmuszony się zetknąć?
Poniżej przedstawiamy 7 porad, które pomogą Wam zmierzyć się z nową dla dziecka sytuacją.

1. Przygotuj dziecko w trakcie zabawy.
Zabawa w doktora to świetny pomysł, żeby w atrakcyjnej dla dziecka formie przygotować je na to, co może je czekać. Zamieniajcie się rolami, zadawajcie pytania, mówcie o objawach choroby, ale też o tym, że nie zawsze leczenie jest przyjemne i czasami wiąże się z bólem.

2. Bądź z dzieckiem szczery.
Okłamywanie dziecka w często używanej formie: „na pewno nie będzie boleć” nie ma większego sensu, co więcej, możemy stracić zaufanie w oczach pociechy. Mów otwarcie, co może je czekać, w formie językowej przystosowanej do jego wieku. Dziecko nie zareaguje entuzjastycznie na przekazywane informacje, ale może w pewnym stopniu przygotuje je to na pobyt w szpitalu.

3. Utrzymujcie wspólną wersję.
Niesamowicie ważne jest, aby najbliższe otoczenie dziecka podchodziło do leczenia z takim samym nastawieniem. Mamy tutaj na myśli nie tylko rodziców, ale także osoby, z którymi dziecko przebywa. Jeśli dziecko zadaje pytania (oczywiste jest, że to robi!), nie może słyszeć z jednej strony o tym, że będzie bolało, z drugiej, że to nic takiego i na pewno boleć nie będzie. Jest to wprowadzenie chaosu w życie małej istoty, która otrzymując dwie lub więcej sprzecznych opinii zaczyna tworzyć kolejną wersję, na którą będzie nam już trudno wpłynąć.

4. Nie traktuj szpitala jako czegoś złego.
Szpital jako zło konieczne? Nie do końca. Placówki medyczne, zwłaszcza te, które przyjmują dzieci, coraz bardziej starają się wychodzić naprzeciw małym Pacjentom. Zabawki, kolorowanki, uśmiechy pracowników, kolorowe stetoskopy lekarskie… wszystko to ma sprawić, aby dziecko czuło się jak najbardziej komfortowo, mimo nowej i nieznanej sytuacji.
Niestety nie wszystkie miejsca są w oczach dziecka przyjazne. Porozmawiaj z nim i przedstaw szpital jako miejsce, w którym wszyscy chcą jego dobra.

5. Ulubiona zabawka.
Pozwól dziecku zabrać ze sobą swoją ulubioną maskotkę lub zabawkę. Taki drobiazg zabrany z domu, będzie swego rodzaju tarczą ochronną oraz dużym wsparciem w trudnych chwilach.

6. Porozmawiaj z lekarzem.
Tak jak wspominaliśmy na początku, pobyt w szpitalu to duży stres nie tylko dla dziecka, ale także dla rodzica. Postaraj się spotkać z lekarzem i porozmawiać o swoich obawach, oraz poproś o wsparcie w przygotowaniu dziecka. To właśnie pierwsze spotkanie na linii lekarz- dziecko ma duży wpływ na dalsze leczenie.

7. Bądź z dzieckiem.
Nieważne jak wspaniały będzie szpital, lekarze, pielęgniarki- nic nie zastąpi dziecku obecności bliskiej mu osoby. Dziecko musi czuć się bezpieczne, dlatego postaraj się, aby zawsze ktoś przy nim był. Jeśli dziecko trafiło do szpitala w celu wykonania zabiegu, moment przed i po, to najważniejsze (ale też najtrudniejsze) dla maluszka chwile. Pokaż mu, że Ty się nie boisz i cały czas go wspieraj.