Rozmowa z dr n. med. Dorotą Salamon- Słowińską


1. Czy lekarz nefrolog zajmuje się tylko chorobami nerek? Czym różni się praca nefrologa od urologa – obie specjalności kojarzone są z układem moczowym.
Wymienione specjalności przenikają się, lekarze Ci ściśle współpracują ze sobą. Zwykle nefrolog diagnozuje, leczy choroby nerek , dróg moczowych, a w sytuacjach gdy potrzebny jest zabieg kieruje Pacjenta do urologa.

2. Jakie są najczęstsze schorzenia, z którymi Pacjent zgłasza się do gabinetu nefrologicznego?
Do nefrologa dziecięcego najczęściej zgłaszają się dzieci z podejrzeniem wady układu moczowego, które stawia się już w okresie ciąży. Nefrolog zajmuje się również moczeniem dziennym i nocnym, nawracającymi zakażeniami układu moczowego, wszelkimi odchyleniami w badaniu ogólnym moczu, mogącymi sugerować poważną chorobę nerek, są to białkomocz, krwinkomocz, ropomocz. Pacjentami gabinetów nefrologicznych są również chorzy z nadciśnieniem tętniczym, kamicą układu moczowego (nefrolodzy diagnozują przyczynę kamicy), torbielowatością nerek oraz we wczesnych i późnych stadiach przewlekłej choroby nerek.

3. Za co w naszym organizmie odpowiadają nerki?
Nerki są bardzo ważnym parzystym narządem odpowiadającym za oczyszczanie naszego organizmu z toksyn, nadmiaru wody. Odpowiadają za skomplikowaną regulację gospodarki kwasowo-zasadowej oraz elektrolitowej. Mają funkcję hormonalną. Pacjenci z niewydolnymi nerkami cierpią na obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, mają słabe kości, problemy z koncentracją wynikające z zatrucia organizmu tzw. toksynami mocznicowymi.

4. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u nefrologa?
Wszelkie odchylenia w badaniu ultrasonograficznym nerek i dróg moczowych, nieprawidłowości w badaniach ogólnych moczu oraz w badaniach krwi, w zakresie kreatyniny, kwasu moczowego, mocznika, nadciśnienie tętnicze trudne do regulacji, moczenie nocne i dzienne, obrzęki, nawracające zakażenia układu moczowego, kamica układu moczowego (możliwość diagnostyki przyczyny kamicy) powinny skłonić Pacjenta do wizyty w gabinecie nefrologicznym.

5. Często w mediach słyszymy o przeszczepach nerek – kiedy jest to konieczne? Czy z jedną nerką można żyć „normalnie”?
Przeszczep nerki jest potrzebny w przypadku jej niewydolności. Nie wszyscy Pacjenci z niewydolnością nerek mogą ją otrzymać. Z jedną nerką można żyć wiele lat nie odczuwając dolegliwości, pojedyncza nerka zwykle przejmuje funkcję drugiej nerki i przerasta wyrównawczo.