Rozmowa z chirurgiem, Ordynatorem Oddziału Szpitala św. Wojciecha, lek. Leszkiem Lipińskim


1. O tarczycy słów kilka. Czym jest i za co odpowiada w naszym organizmie? Czy jest nam niezbędna?
Tarczyca jest bardzo ważnym narządem hormonalnym. Produkuje hormon – tyroksynę, który jest niezbędny dla funkcjonowania organizmu. Reguluje głównie mechanizmy wzrostowe w naszym ciele (jest niezbędny do wzrostu praktycznie wszystkich komórek).

2. Tarczyca=Hashimoto. To częste schorzenie dotyczące tego narządu, jednak nie jedyne. Co jeszcze może przytrafić się naszej tarczycy?
Wole Hashimoto jest tylko jedną z licznych chorób dotykających tarczycy. Jest to tzw. wole zapalne i wcale nie występuje najczęściej. Znacznie częściej mamy do czynienia z obecnością chociażby guzków. Pojęcie wola jest ogólne i określa powiększenie miąższu tarczycy. W zależności od czynności hormonalnej możemy rozróżnić wole nadczynne (produkujące zwiększoną ilość hormonu), obojętne (bez odchyleń w badaniach hormonalnych) oraz niedoczynne (z niewystarczająca ilością wytwarzanych hormonów).

3. W jakich przypadkach usunięcie tarczycy jest ostatecznością?
Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia tarczycy jest podejrzenie nowotworu w biopsji cienkoigłowej. Również wole nadczynne niereagujące na leczenie zachowawcze powinno być leczone operacyjnie. Wskazania do zabiegu ustala lekarz endokrynolog.

4. Czy zdarzają się przypadki usunięcia tylko części narządu?
Obecnie w chirurgii tarczycy stosujemy dwa zakresy operacji usunięcie całego narządu, lub usunięcie jednego płata. Ta druga metoda może mieć zastosowanie w przypadkach, gdzie zmiany dotyczą tylko jednego płata i nie budzą podejrzeń zmian nowotworowych. Drugi płat musi być całkowicie wolny od zmian.

5. Jak przebiega operacja usunięcia tarczycy? Czy jest to bezpieczne?
Pierwszym etapem każdej operacji jest przecięcie skóry wykonane u dołu szyi.
Bardzo ważnym etapem jest uwidocznienie nerwów krtaniowych wstecznych – unerwiają one krtań, która wraz ze strunami głosowymi stanowi narząd mowy. W naszym szpitalu stosujemy monitoring nerwów krtaniowych, który pozwala precyzyjnie zidentyfikować rzeczone nerwy, a tym samym znacząco ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. Staramy się również oszczędzić przytarczyczne- są to cztery gruczoły położone po obu bokach tarczycy odpowiadające za przemianę wapnia w organizmie. Ich uszkodzenie może czasowo doprowadzić do mrowień i drętwień okolicy ust i rak.
Więcej informacji na temat zabiegu znajdziecie tutaj.

6. Co dzieje się po zabiegu? Jak długo Pacjent wraca do zdrowia?
Z naszego szpitala pacjent jest wypisywany w drugiej dobie po zabiegu. Standardowo zalecamy dwutygodniową ochronę od pracy, ale część Pacjentów, którym zależy na skróceniu do minimum wykluczenia z życia zawodowego wraca do pracy nawet po 4 dniach. Poza leczeniem zastępczym hormonami tarczycy nie ma żadnych specjalnych zaleceń pooperacyjnych.

9 Comments

Add yours
  1. hania

    Witam mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy. Czekam na wizyte u edokrynologa i mam pytanie jak przebiega leczenie i czy jest wiąże sie z tym wzrost wagi ciała ?

    • Marta

      Pani Hanno, proces leczenia, w tym ewentualny wzrost wagi to pytania ściśle do endokrynologa. Pozdrawiamy serdecznie.

  2. Dag

    Ja jestem po usunięciu tarczycy wraz z przytarczycami, moje życie zmieniło się radykalnie, jestem na eutyrox 175 i dużych dawkach wapna ponieważ cały czas mam niedobory i tezyczki. Meczarnia ponieważ inne schorzenia doszły Zus chcę mnie uzdrowic, czuję się okropnie brak sił na walkę z Zus i tlumaczenia lekarzom, bo każdy patrzy na swoje. Szukam lekarza który zajmie się kompleksowo biorąc pod uwagę braku wapnia.

    • Marta

      Dzień dobry, proponujemy wizytę u specjalisty endokrynologa, który kompleksowo zajmuje się schorzeniami tarczycy. W naszym szpitalu przyjmuje dr n. med. Katarzyna Derc. Pozdrawiamy!

  3. Aleksandra

    Witam. Czy po wycięcie jednego platu tarczycy drugi plat w jakimś stopniu nadal samodzielnie produkuje hormony? Czeka mnie operacja usunięcia wola obojętne go. Drugi plat jest jak w najlepszym stanie. Zastanawiam się czy robi to jakaś różnice. Pozdrawiam

    • Marta

      Dzień dobry, w przypadku usunięcia jednego płata ten zdrowy z reguły przejmuje funkcje płata usuniętego i nie trzeba brać leków. Ostateczna decyzje co do zakresu resekcji podejmuje się podczas operacji. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy wesołych Świąt!

  4. Magda

    Mam usuniętą tarczycę w całości po guzie nowotworowym (6cm) Od 7 lat jestem na Eutyroxie… obecnie 125… męczarnia do końca życia. Wciąż mówi sie w mediach o raku piersi a o tarczycy bardzo mało. Nie rozumiem dlaczego ponieważ to bardzo częste schorzenie.. ZUS uzdrowił mnie po 4 latach od operacji. Konsekwencji życia PO nie biorą pod uwagę…

    • Marta

      Dzień dobry, skonsultowaliśmy pytanie z dr Lipińskim. Najlepiej byłoby porozmawiać osobiście na czym polega aktualny problem. Może to kwestia dawki leku? Może warto byłoby spotkać się z endokrynologiem i przedyskutować dalsze postępowanie. Ciężko niestety radzić, kiedy nie widzi się Pacjenta… Pozdrawiamy serdecznie i życzymy wesołych Świąt!

Comments are closed.